Świnoujście. Takie zabiegi w ramach NFZ to rzadkość. Nasi ortopedzi wykonują je regularnie
Świnoujście. Takie zabiegi w ramach NFZ to rzadkość. Nasi ortopedzi wykonują je regularnie.
Na zdjęciu są ortopedzi dr Mateusz Grabowski oraz dr Adam Sokołowski. W Szpitalu Miejskim im. Jana Garduły w Świnoujściu zakończyli właśnie skomplikowaną operację: artroskopię stawu ramiennego.
Nie wszyscy wiedzą, że zabiegi tego typu przeprowadzane niekomercyjnie, ale w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, to rzadkość w regionie. Nasi lekarze wychodzą jednak naprzeciw potrzebom pacjentów.
Z ortopedami rozmawiamy chwilę po tym jak przeprowadzili kolejną operację. Zabiegi w naszym szpitalu wykonują co tydzień. – Operowaliśmy pacjenta w wieku 63 lat.
Miał przewlekłe ograniczenie ruchomości w stawie ramiennym wynikające z zerwania ścięgna mięśnia podłopatkowego nad i podgrzebieniowego oraz uszkodzenia głowy długiej bicepsa.
Uszkodzenie wielościęgniste wymagało użycia wielu implantów, mobilizacji ścięgien oraz doszycia ich w miejscu uszkodzenia – tłumaczy dr Adam Sokołowski.
Zarówno dr A. Sokołowski jak i dr M. Grabowski to specjaliści jeżeli chodzi o tego typu zabiegi. Stosują nowoczesne metody leczenia. Ich praca jest jednocześnie ich pasją.
Są absolwentami Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. A. Sokołowski od wielu lat zdobywa doświadczenie na oddziałach ortopedycznych i ratunkowych. M. Grabowski wiedzę i umiejętności wykorzystuje na co dzień w pracy na Oddziale Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu 109 Szpitala Wojskowego w Szczecinie.
Ze szpitalem w Świnoujściu obaj związani są od roku. W placówce przeprowadzają m.in. artroskopię dwóch stawów: barkowego i kolanowego, zabiegi rekonstrukcyjne w obrębie ścięgien, więzadeł oraz chrząstki stawowej. Takie operacje w ramach NFZ to rzadkość.
– Od roku naszej współpracy ze szpitalem wychodzimy naprzeciw potrzebom pacjentów i przeprowadzamy zabiegi ortopedyczne w świnoujskiej placówce bardzo często. Zapotrzebowanie na tego typu leczenie jest spore – tłumaczy dr M. Grabowski.
Jednym z wykonywanych przez nich zabiegów jest też rekonstrukcja chrząstki stawowej.
– Zabieg ten wykonujemy w świnoujskim szpitalu od czterech miesięcy. Pozwala zredukować ból wynikający z ubytku chrząstki. U osób starszych znacznie przedłuża wizje protezy stawu – dodają nasi rozmówcy – W planach mamy też poszerzenie oferty w świnoujskiej placówce m.in. o zabiegi osteotomii. To innowacyjna metoda stosowna w ortopedii. Polega na przecięciu kości i jej korekcji za pomocą płytek stabilizujących. Operację możemy dokonać na kości piszczelowej i udowej. Wspomniana procedura będzie wdrożona wkrótce po zakupie odpowiedniego sprzętu, m.in. aparatu ramię C.
Wśród wykonywanych przez ortopedów zabiegów w świnoujskim szpitalu są także: artroskopia stawu ramiennego i kolanowego, korekcja palucha koślawego zwanego potocznie Haluksem, korekcja palca młotkowatego, stopy płaskiej i koślawej, a także operacje zespołu cieśni nadgarstka, palca zatrzaskującego, łokcia golfisty i tenisisty.
Szpital, przy wsparciu Miasta, inwestuje w sprzęt potrzebny do prowadzenia m.in. wspomnianych wcześniej operacji.
Rozwój tej dziedziny medycyny na naszych wyspach oparto o wiedzę i umiejętności dobrych i doświadczonych ortopedów, którzy w procesie leczenia stosują nowoczesne metody.
Bartosz Turlejski
Szpital Miejski