Wolin. Anastasia Chepurnaya – osobistości Karawany Kultury. Kim oni są?
Wolin. Anastasia Chepurnaya – osobistości Karawany Kultury. Kim oni są?
Już wpływają zgłoszenia do jesiennej edycji konkursu internetowego, a w tym czasie organizatorzy Międzynarodowego projektu „Karawana Kultury” przy wsparciu partnerów medialnych dają możliwość bliższego poznania uczestników z różnych krajów, publikując interesujące fakty z życia prywatnego i zawodowego młodych utalentowanych artystów.
Anastasia Chepurnaya brała udział w letniej edycji konkursu internetowego Międzynarodowego projektu „Karawana Kultury” – Digi-Form-Art Summer Contest of Culture Caravan.
Prezentacja młodej artystki zachwyciła międzynarodowe jury – wśród prawie 800 uczestników z 30 krajów Anastasia otrzymała Grand-Prix – nagrodę główną w nominacji cyrk.
– Powiedz mi coś o sobie.
Nazywam się Anastasia, mam 11 lat, mieszkam na Ukrainie, w mieście Dniepr. Chodzę do zwykłej szkoły, ale do klasy matematycznej. A od 5 lat chodzę na zajęcia do studia cyrkowego.
– I tu właśnie poprosilibyśmy więcej szczegółów. Cyrk to tak pojemna sztuka – są to klauni, żonglerzy, iluzjoniści, tresura, kordebalet…
W wieku 5 lat zaczęłam chodzić do studia cyrkowego „Triumph”. Uczyłam się elementów akrobatyki i gimnastyki, sztuki chodzenia na szczudłach, oswajałam się z kołem parterowym.
W wieku 6 lat po raz pierwszy wypróbowałam płótna powietrzne i po prostu się zakochałam. To uczucie lotu i wysokości, gdy unosisz się jak ptak.
Tak to się wszystko zaczęło. Nie chciałam już „być na ziemi” – chciałam „latać”. Tak zaczęła się moja miłość do gimnastyki powietrznej.
– Gimnastyka powietrzna to bardzo trudna dyscyplina, wymagająca stałych treningów i wieloletniego doświadczenia. Czy pamiętasz swój pierwszy występ przed dużą publicznością?
Mój pierwszy występ miał miejsce podczas „Fly Dance Fest” w 2017 roku. To była prezentacja z płótnami powietrznymi i kołem, zajęłam I miejsce.
Wyobraźcie sobie, pierwszy występ i od razu zwycięstwo. I już od razu chciałam zostać gimnastyczką powietrzną.
A kiedy po raz pierwszy wystąpiłam na arenie prawdziwego cyrku podczas „Ogólnoukraińskiego Festiwalu Sztuki Cyrkowej” i otrzymałam zasłużony dyplom laureata I stopnia a mój występ został również zakwalifikowany do Koncertu Galowego – emocje mnie chyba przerosły.
Moja mama wciąż pamięta, co wtedy powiedziałam: „Mamo, jaka to przyjemność występować przed licznymi widzami, wznosić się na wysokości jak ptak, a wszyscy patrzą na mnie i biją brawo”. To było w 2018 roku.
– Czas mija, dziecięce marzenia często się zmieniają – to normalne. Czy nadal chcesz występować w cyrku, gdy dorośniesz?
Nic się nie zmieniło. Uwielbiam latać, dlatego wybrałam ten zawód – być cyrkowcem, gimnastyczką powietrzną. Moim największym marzeniem jest występować w Cirque Du Soleil.
– Czy często bierzesz udział w festiwalach, konkursach artystycznych?
Pewnie. Udział w festiwalach i konkursach to nie tylko okazja do uzyskania oceny od profesjonalistów, aby później pracować nad błędami, stawiać sobie nowe zadania i dążyć do nowych celów.
To doświadczenie i wymiana pomysłów z ludźmi o podobnych zainteresowaniach. Jestem zwycięzcą wielodyscyplinarnych festiwali oraz specjalistycznych konkursów cyrkowych (Odessa, Charków, Zaporoże, Dniepr, Kijów, Krivoy Rog, Vinnitsa).
Mam zarówno Grand Prix, jak i diplomy laureata I stopnia oraz różne nagrody specjalne. Ale nadal ciężko trenuję, aby zdobywać nowe szczyty.
– Jesteś utalentowaną dziewczynką, dążysz do postanowionego celu, cały czas nad sobą pracujesz. Być może zostałaś już zauważona przez kanały telewizyjne?
Zapraszano mnie do różnych programów telewizyjnych: „Najlepszy z najlepszych” (kanał telewizyjny „Inter Kijów”), „Dnieprowskie Gwiazdeczki” (Dniepr), „FUTUR.UA” (Kijów). Brałam również udział w nagraniach telewizyjnego projektu-konkursu „Niebieski Ptak” (Moskwa).
– Nie boisz się „latać”?
Prawdopodobnie każdy ma swoją własną ścieżkę życiową. Tam, na wysokości, pod kopułą cyrku, czuję się bardziej spokojniej niż na ziemi, jestem tam jak ptak, latam i po prostu dobrze się bawię.
Chcę również bardzo podziękować mojej „Żenieczce” (zdrobnienie od Evgenii; Szkoła gimnastyki powietrznej Evgenii Krestyannikovej). To mój trener, poznałam ją w 2018 roku.
Jest zawsze ze mną, zawsze czuję jej obecność i wsparcie. Każde zwycięstwo, każda wygrana jest również jej zasłużonym sukcesem.
Nagranie występu konkursowego
Fundacja Benefis, Wolin
International Culture Caravan
Anastasia Chepurnaya – osobistości Karawany Kultury. Kim oni są? → Fundacja Benefis → Kultura Turystyka Przedsiębiorczość
23 września 2020 @ 15:34
[…] Opublikowane na www.tu.swinoujscie.pl […]