Nauka i praktyka – porozumienie Grupy Azoty Police i Akademii Morskiej w Szczecinie
Nauka i praktyka – porozumienie Grupy Azoty Police i Akademii Morskiej w Szczecinie.
Akademia Morska w Szczecinie, Grupa Azoty Police, Grupa Azoty Polyolefins i Grupa Azoty Police Serwis podpisały we wtorek porozumienie o współpracy – to kolejna odsłona cennej inicjatywy na rzecz rozwijania współpracy nauki z biznesem.
Porozumienie jest wynikiem projektów, które podmioty już zaczęły razem tworzyć. Usankcjonowana współpraca to dla wszystkich stron początek oficjalnego partnerstwa, a jednocześnie kolejny krok na drodze rozwoju nie tylko uczelni i Grupy Azoty, ale także w szerszym ujęciu – całego regionu.
Cele, jakie udało się już wspólnie wypracować to przede wszystkim wspólny kierunek studiów, kształcenie kadr inżynieryjno-technicznych oraz realizacja projektów naukowych i badań.
Kierunek Inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe, którego treści programowe powstają we współpracy dydaktyków AMS ze specjalistami Grupy Azoty, będzie unikatem nie tylko w skali regionu.
– W Policach trwa budowa Polimerów Police – strategicznej inwestycji dla Grupy Azoty i całego regionu. Oznacza to, że już wkrótce potrzebni będą wykwalifikowani specjaliści do obsługi instalacji powstających na bazie nowoczesnych technologii. Podjęcie współpracy z uczelniami wyższymi daje nam gwarancję, że absolwenci dedykowanych kierunków, będą przygotowani do takiej pracy. Ogromnym atutem dla pracodawcy jest możliwość wykształcenia przyszłych pracowników pod swoje potrzeby. A to tylko jedna z zalet, jakie daje nam podpisany dziś list intencyjny – podkreślił wiceprezes zarządu Grupy Azoty Police Mariusz Kądziołka.
– Współpraca z tak dużym i ważnym partnerem, o znaczeniu nie tylko lokalnym, ale i międzynarodowym na pewno będzie dodatkowo przyciągać kandydatów na studia – podkreślał rektor AMS, prof. Wojciech Ślączka. – Pewna praktyka to dla studenta ogromna wartość.
Wiedza, jaką dysponują naukowcy i nauczyciele, w parze z realnym doświadczeniem praktyków z Grupy Azoty, to połączenie, na jakim uczelni zależy najbardziej, ponieważ to prawdziwa wartość dla poszukującego swojej drogi młodego człowieka.
– Rynek wymaga od nas kształcenia absolwentów otwartych i wszechstronnych – podkreślał prorektor ds. nauki, prof. Artur Bejger, jeden ze współtwórców treści programowych kierunku Inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe, powstającego w ramach wspólnych działań. – Chcemy wykształcić pracowników, którzy będą kompleksowo podchodzić do swoich działań, będą „lekarzami maszyn”, umiejącymi diagnozować i rozwiązywać skomplikowane problemy – dodawał.
Niewątpliwą wartością dla studentów morskiej uczelni będą także kierunki dyplomowania i tematy prac inżynierskich czy magisterskich, które w najbliższej przyszłości powstaną właśnie w oparciu o kooperację uczelni i spółek Grupy Azoty.
Koncepcja współpracy nauki z biznesem zakłada także prowadzenie rozwojowych projektów badawczych – obok krajowych i międzynarodowych programów, w których uczelnia i Grupa Azoty wspólnie będą aplikować o granty, podmioty te będą się starały reagować też na lokalne potrzeby i społeczne oczekiwania, wypracowując wspólnie rozwiązania, podnoszące prestiż obu instytucji oraz regionu.
Fot. Tomasz Kwiatkowski, AMS
Weronika Bulicz
Rzecznik Prasowy
Akademii Morskiej w Szczecinie