Świnoujście. Już dwa lata, kiedy rozpoczęły się prace przy budowie tunelu
Świnoujście. Już dwa lata, kiedy rozpoczęły się prace przy budowie tunelu.
Dokładnie dziś, 17 września mijają dwa lata od podpisania umowy na jego budowę pomiędzy Prezydentem Świnoujścia Januszem Żmurkiewiczem a wykonawcą – konsorcjum firm PORR/ Gülermak.
Budowa stałego połączenia przez dziesiątki lat pozostawała jedynie w sferze marzeń. Doprowadzenie do jej realizacji udało się dopiero obecnym władzom miasta.
– Dzień, w którym podpisywałem umowę z wykonawcą, był jednym, jeśli nie najważniejszym w polskiej historii naszego miasta – mówi Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz i dodaje z uśmiechem: – Dziś już mało kto pamięta, że poprzedzony latami starań, zabiegań, po prostu ciężkiej pracy mojej i moich współpracowników.
– Podpisanie umowy było dla nas uwieńczeniem tych wszystkich lat. Lat, kiedy wielu nie wierzyło, że Świnoujście wreszcie uda się na stałe połączyć z Polską – dodaje Zastępca Prezydenta Świnoujścia Barbara Michalska. – Ale też początkiem kolejnego etapu w realizacji tej strategicznej inwestycji nie tylko dla Świnoujścia, ale także regionu i kraju.
Podpisanie umowy odbyło się na placu Słowiańskim w obecności mieszkańców, Premiera Mateusza Morawieckiego, ministrów, posłów, przedstawicieli władz wojewódzkich i gości z zagranicy.
Kolejnych kilka miesięcy powstawał projekt, którego finałem było złożenie przez wykonawcę do wojewody zachodniopomorskiego wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla budowy tunelu w Świnoujściu.
To była połowa lipca 2019. Na początku października wojewoda podpisał tę decyzję i od listopada wykonawca rozpoczął pierwsze prace na placu budowy.
Dziś po stronie wyspy Uznam dobiega końca budowa komory startowej, z której wiosną przyszłego roku potężna maszyna TBM (Tunel Borring Machine) rozpocznie drążenie tunelu pod dnem Świny.
– To będzie kluczowy moment dla inwestycji – mówi prezydent Janusz Żmurkiewicz. – Kolejnym będzie, gdy już na wyspie Wolin maszyna wyjdzie spod dna na ląd.
Koszt tej inwestycji to 912,4 mln złotych, z czego 775,6 mln złotych to dofinansowanie z Unii Europejskiej (85 procent inwestycji). Resztę, inwestor, Gmina Miasto Świnoujście dokłada z własnego budżetu.
BIK Urząd Miasta Świnoujście
Jarosław Jaz
Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście
Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych