Świnoujście. Zapytanie poselskie
Świnoujście. Zapytanie poselskie.
Zapytanie poselskie jakie skierowali posłowie Sławomir Nitras, Arkadiusz Marchewka oraz Artur Łącki do Ministra Obrony Narodowej w sprawie posterunku na pasie granicznym w obrębie tzw. „Worka”.
Szczecin, dnia 2 czerwca 2020 r.
Sławomir Nitras
Arkadiusz Marchewka
Artur Łącki
Posłowie na Sejm RP
Pan
Mariusz Błaszczak
Minister Obrony Narodowej
Zapytanie
Szanowny Panie Ministrze!
W związku z licznymi zapytaniami kierowanymi przez mieszkańców Świnoujścia zwracamy się do Pana Ministra z prośbą o interwencję w sprawie posterunku wojska, które zostało wyznaczone na terenie miasta.
W związku z tymczasowym przywróceniem kontroli granicznej żołnierze rozlokowani na posterunkach pilnują granicy polsko – niemieckiej od linii morza do brzegu Zalewu Szczecińskiego.
Jeden z takich posterunków znajduje się w rejonie strzelnicy wojskowej i świnoujskiej stacji uzdatniania wody.
Oznacza to, że wojsko faktycznie wprowadziło kontrolę graniczną na terenie Polski, w odległości ok. 500 metrów od granicy z naszym zachodnim sąsiadem.
Wojskowi zablokowali także przejście w kierunku Stacji uzdatniania wody w Świnoujściu, do którego prowadzi ponad2-kilometrowa urokliwa ścieżka.
Decyzja podjęta przez wojsko spowodowała zabranie ważnych terenów, z których na co dzień korzystali spacerowicze, biegacze, czy rodziny z dziećmi.
Rzecznik Prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr ppor. SG Andrzej Juźwiak tłumaczy, że żołnierze oprócz wykonywania zadań typowo patrolowych i blokujących informują pojawiające się tam osoby, że na tym odcinku nie można przekraczać granicy.
Dodatkowo żołnierze zalecają zmianę kierunku spacerów z uwagi na obowiązującą sytuację i ograniczenia z nią związane, a także przypominają, że każdy, kto przebywa w tym rejonie musi się liczyć z możliwością wylegitymowania pod kątem weryfikacji celu pobytu w pobliżu granicy.
Nie zmienia to jednak faktu, że wyznaczony przez wojsko specjalny posterunek jest zdecydowanie w zbyt dalekiej odległości od faktycznego punktu granicznego i wydaje się zasadnym przeniesienie go o ok. 500 metrów, zwracając tym samym mieszkańcom Świnoujścia tereny, które były dla nich dostępne od czasu wejścia Polski do strefy Schengen.
Biorąc pod uwagę powyższe, zwracamy się do Pana Ministra z prośbą o pilną interwencję i przeniesienie wskazanego posterunku wojska na faktyczne miejsce do kontroli granicznej oraz o odpowiedź na poniższe pytania:
1. Kto podjął decyzję o wyznaczeniu we wskazanym miejscu posterunku wojska?
2. Co konkretnie było powodem wyznaczenia posterunku w miejscu odległym o ok. 500
metrów od faktycznej granicy pomiędzy Polską a Niemcami i zabraniem dodatkowo terenów
rekreacyjnych leżących na terenie Polski?
3. Do kiedy wojsko zamierza utrzymać wyznaczony posterunek i tym samym blokować dostęp
mieszkańcom Świnoujścia do terenów rekreacyjnych?
Z poważaniem,
Sławomir Nitras
Arkadiusz Marchewka
Artur Łącki
Materiał nadesłał Jan Borowski
Radny Miasta Świnoujścia
zapytanie-ws-punktu-kontrolnego-w-Świnoujściu