„Politechniki Pomagają”- Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie w walce z COVID-19
„Politechniki Pomagają”- Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie w walce z COVID-19.
Polskie politechniki od wielu tygodni pomagają w walce z koronawirusem. Przygotowują przyłbice ochronne w oparciu o druk 3D, organizują zbiórki publiczne, udostępniają szpitalom sprzęt laboratoryjny, kamery termowizyjne, włączają się w prace nad prototypem respiratora.
O szczegółach tych działań rozmawiano wczoraj tj. 19 maja 2020 r. podczas telekonferencji „Politechniki pomagają” z udziałem ministra nauki i szkolnictwa wyższego Wojciecha Murdzka oraz wiceministrów Anny Budzanowskiej i Wojciecha Maksymowicza, którą zorganizowała pani prof. Danuta Zawadzka – nowa rektor Politechniki Koszalińskiej.
Organizatorka telekonferencji podkreśliła, że w związku z zagrożeniem epidemicznym w Polsce, uczelnie techniczne podjęły szereg działań wspomagających walkę z wirusem SARS-CoV-2.
Jako uczelnie techniczne posiadamy potencjał do realizacji działań. Program ten pokazuje, że potrafimy współdziałać w miejscach, w których funkcjonujemy i realnie odpowiadać na potrzeby społeczności lokalnych, a także współdziałać jako środowisko akademickie – powiedziała prof. Danuta Zawadzka.
Otwierając telekonferencję, minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek podziękował za inicjatywę jej zorganizowania.
Energia uruchomiona w tym trudnym czasie – od badań naukowych, osiągnięć dotyczących testów na koronawirusa, tworzenia przyłbic, szycia maseczek, aż po gesty ludzkiej solidarności – dostarczanie leków, żywności osobom potrzebującym, zaangażowanie w domach pomocy społecznej, gdzie sytuacja przerastała możliwości osób tam pracujących, gdzie czasem upadał już duch – to niezwykle cenne historie – podkreślił minister Murdzek.
Staramy się wspierać to, co się dzieje na uczelniach, jako ministerstwo nauki angażujemy się wprost w finansowanie tego typu działań – dodał szef resortu nauki.
Jesteśmy dumni, że polskie uczelnie, studenci, państwo rektorzy, dziekani, przedstawiciele władz uczelni, stajemy w jednym szeregu po to, żeby mieć swój wkład (…), by jak najlepiej zmierzyć się z wyzwaniem – powiedział minister nauki.
Działania, które podjął Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie na rzecz walki z COVID-19 zaprezentował rzecznik uczelni Mateusz Lipka. W telekonferencji uczestniczył także prorektor ds. studenckich prof. Arkadiusz Terman.
Od połowy marca naukowcy z ZUT-u wydrukowali 1525 przyłbic – zespół dra inż. Marcina Królikowskiego z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT. 14 000 przyłbic wykonano wg szybkiego sposobu, który opracował absolwent uczelni Kamil El Fray.
W ramach wolontariatu do pracy zaangażowanych było 70 osób (studenci, doktoranci, pracownicy). W przyłbice ochronne uczelnia zabezpieczyła ok. 100 szpitali oraz przychodni w całym województwie.
ZUT przekazał również szczecińskim szpitalom oraz Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie cztery urządzenia do walki z koronawirusem.
Udostępniony sprzęt to: automatyczna stacja dozująca epMotion, dwa urządzenia wraz z oprogramowaniem do wykrywania koronawirusa metodą Real-Time PCR oraz wirówka wysokoobrotowa Eppendorf Centrifuge.
Dr inż. Marcin Królikowski z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT opracował prototyp respiratora przy użyciu drukarki 3D. Jest to zmodyfikowany VentilAid, czyli urządzenie krakowskich inżynierów.
Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT przekazał 13 komputerów do nauki zdalnej najmłodszym mieszkańcom Szczecina, którzy nie posiadają w swoim domu tabletów, laptopów lub urządzeń stacjonarnych.
Dodatkowo uczelnia zabezpieczyła szczecińskie szpitale w środki ochrony osobistej. Przez pięć dni spontanicznej zbiórki, którą zorganizowali pracownicy uczelni pod koniec marca zebrano 46 okularów ochronnych, 90 maseczek, 12 500 par rękawiczek, 480 fartuchów, 2 200 czepków oraz 9 600 par ochraniaczy na obuwie.
Wszystkie zebrane środki ochrony osobistej zostały przekazane do Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie oraz Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie.
Fot. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Mateusz Lipka
Rzecznik prasowy ZUT