GDY DŁUŻNIK NIE PŁACI ALIMENTÓW. Prawnicy ze Świnoujścia Lipcowie radzą
GDY DŁUŻNIK NIE PŁACI ALIMENTÓW. Prawnicy ze Świnoujścia Lipcowie radzą.
Sam wyrok zasądzający alimenty na dziecko często stanowi niewystarczające narzędzie mające na celu zmuszenie dłużnika do ich regularnego opłacania.
Przypominamy, że alimenty na dziecko mogą zostać zasądzone wyrokiem sądowym lub ustalone w drodze ugody zawartej przed sądem lub notariuszem.
Jeżeli rodzice dziecka się rozwodzą to alimenty będą uregulowane już w wyroku rozwodowym. Jeżeli dziecko pochodzi ze związku partnerskiego to alimenty będą zasądzone na skutek zainicjowania w tym celu sprawy sądowej.
W sytuacji gdy dziecko dysponuje już wyrokiem zasądzającym alimenty na jego rzecz wydaje się, że dłużnik powinien wywiązywać się z nałożonego na niego obowiązku i regularnie je uiszczać.
Rzeczywistość często jednak okazuje się inna niż wyobrażenia o niej, wobec czego dochodzi do sytuacji, w której niesłowny rodzic po prostu nie wykonuje wyroku sądu.
W takim przypadku rodzic, który zajmuje się dzieckiem powinien wystąpić do komornika z wnioskiem o wszczęcie egzekucji, po to aby egzekutor zajął się ściąganiem należności od dłużnika.
Często dłużnicy okazują się na tyle sprytni, że potrafią ukrywać swoje dochody w taki sposób, że komornik nie może wyegzekwować zasądzonej należności, mimo że dysponuje w tym celu szerokim wachlarzem instrumentów.
Wtedy z pomocą przychodzi możliwość zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa niealimentacji.
W tym miejscu chcielibyśmy tylko zaznaczyć, że z przestępstwem niealimentacji mamy do czynienia wtedy gdy dłużnik zalega z należnościami alimentacyjnymi za okres co najmniej 3 miesięcy lub zaległość stanowi równowartość należności za co najmniej 3 miesiące.
Kary jakie grożą dłużnikowi to: grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności.
Obok kary sąd może orzec także środek karny przewidziany w kodeksie karnym, którym jest na przykład zakaz prowadzenia pojazdów. Sprawca może jednak uniknąć kary jeżeli w określonym terminie zapłaci całość zaległych alimentów.
Wyegzekwowanie alimentów bywa czasem czasochłonne i utrudnione, ale nie można zapomnieć, że wierzyciel dysponuje różnymi możliwościami, aby zmusić dłużnika do wywiązania się z nałożonego obowiązku.
Artykuł ma na celu jedynie zasygnalizowanie złożonego problemu dlatego w razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu.
Radca Prawny Marta Lipiec – tel.: 693 642 894
Radca Prawny Łukasz Lipiec – tel.: 512 321 524
Kancelaria Radcy Prawnego Marta Lipiec
ul. Paderewskiego 24b, Świnoujście