Szczecin. Prezydent wręczył kolejne nominacje profesorskie. Wśród nominowanych dr hab. inż. Bartosz Powałka
Szczecin. Prezydent wręczył kolejne nominacje profesorskie. Wśród nominowanych dr hab. inż. Bartosz Powałka z Zachodniego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
Kierownik Katedry Technologii Wytwarzania oraz naukowiec z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT – Bartosz Powałka – otrzymał z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy nominację profesorską.
Podczas uroczystości, która odbyła się 12 grudnia br. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, akty nominacyjne odebrało 81 nauczycieli akademickich oraz pracowników nauki i sztuki.
Prof. dr hab. inż. Bartosz Powałka jest absolwentem Politechniki Szczecińskiej. W 2007 roku uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego.
Jego osiągnięcia naukowe i dydaktyczne, efekty kształcenia kadr naukowych, a także osiągnięcia dotyczące współpracy międzynarodowej, zawierają się w dyscyplinie – budowa i eksploatacja maszyn (inżynieria mechaniczna).
Po uzyskaniu stopnia doktora habilitowanego prace badawcze prof. Powałki skoncentrowały się na dynamice maszyn a zwłaszcza obrabiarek, przetwarzaniu sygnałów i obrazów oraz mikroobróbce mechanicznej.
Prof. Bartosz Powałka jest autorem wielu publikacji naukowych o zasięgu światowym. Na swoim koncie ma kilka projektów naukowo-badawczych oraz wdrożeniowych.
Prof. Powałka na co dzień aktywnie uczestniczy w pracach organizacyjnych uczelni i wydziału m.in. pełnił funkcje dyrektora ds. nauki Instytutu Technologii Mechanicznej, kierownika Studiów Doktoranckich oraz kierownika Zakładu Technologii Maszyn.
Najwięcej spośród nominowanych – 12 grudnia – profesorów wywodzi się z Uniwersytetu Warszawskiego (6), Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (5), Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (4).
Powołując się na Ustawę o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki, tytuł profesora nadaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.
Tytuł ten może być nadany osobie, która uzyskała stopień doktora habilitowanego, posiada doświadczenie w kierowaniu zespołami badawczymi realizującymi projekty finansowane w drodze konkursów krajowych lub zagranicznych lub odbyła staże naukowe w instytucjach naukowych, w tym zagranicznych, lub prowadziła prace naukowe w instytucjach naukowych, w tym zagranicznych, posiada osiągnięcia w opiece naukowej.
Fot. Krzysztof Sitkowski/ KPRP
Mateusz Lipka Rzecznik Prasowy
ZUT w Szczecinie