Wszystko o Andrzejach na „Andrzejki”. Policzyliśmy wszystkich Andrzejów w Polsce i nie tylko
Wszystko o Andrzejach na „Andrzejki”. Policzyliśmy wszystkich Andrzejów w Polsce i nie tylko.
Z okazji nadchodzących Andrzejek, specjalnie dla Was, podjęliśmy się nie lada zadania. Policzyliśmy wszystkich polskich Andrzejów! Wyszukaliśmy też kilka innych andrzejowych ciekawostek…
Czy jest w Polsce jakakolwiek osoba, która nie zna żadnego Andrzeja? Tata, dziadek, wujek, brat, szef, kolega kolegi, znajomy rodziców, szwagier, zięć… No właśnie.
Trzeci, ale jutro pierwszy
Przed nami jedne z najpopularniejszych męskich imienin w Polsce. Nie wiemy jak Panowie Andrzejowie będą jutro świętować, ale wiemy ilu będzie czekało na życzenia.
Prawdziwą skarbnicą wiedzy na ten temat jest nasz portal www.dane.gov.pl. To tam znajdziecie informacje o najpopularniejszych w Polsce imionach i nazwiskach. Jeśli poklikacie dłużej traficie na inne ciekawostki. My tak zrobiliśmy…
Zanim przejdziemy do polskich realiów, najpierw nieco… greki. Bo Andrzej to imię greckiego pochodzenia. Wiele źródeł tłumaczy je jako „dzielny, mężny”.
Nam jeszcze przypadło do gustu polskie przysłowie ludowe: „Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście”. I tego się trzymajmy.
Przejdźmy jednak do konkretów. Co też o Andrzejach wyszukaliśmy na https://www.dane.gov.pl/
Po pierwsze – i tu zdziwienia nie będzie – Andrzej to jedno z trzech najpopularniejszych imion męskich w Polsce. Nosi je aż 578 355 Panów. I tylu właśnie będzie jutro czekało na Wasze życzenia i prezenty.
Andrzejów wyprzedzają jedynie Piotrowie (700 289) i Krzysztofowie (659 470). Natomiast tuż za Andrzejami plasują się Tomasze (541 283), Janowie (516 599) i Pawłowie (512 682).
Tego za to większość z Was na pewno nie wiedziała – w języku polskim istnieje żeńska forma imienia Andrzej. Andrzeja. Nosi je obecnie 46 pań.
Andrzej Andrzejewski z Andrzejewa
Nieco inaczej ma się popularność Andrzejów, jeśli weźmiemy pod lupę imiona nadawane nowonarodzonym dzieciom. W pierwszej połowie 2019 r. imię Andrzej znalazło się dopiero na 96. miejscu – nazwano tak 122 dzieci.
Nasz Andrzej przegrywa z popularnymi od lat imionami takimi jak: Antoni (1. miejsce/4247 dzieci), Jakub (2./4050), Jan (3./3979), czy Szymon (4./3584).
Na dane.gov.pl znajdziecie też dane dotyczące występujących w Polsce nazwisk (lista nazwisk występujących w rejestrze PESEL). Ją również przeszukaliśmy w poszukiwaniu Andrzejów. Czego się dowiedzieliśmy?
Na przykład tego, że 12 200 mężczyzn i 12 481 kobiet nosi nazwisko – odpowiednio Andrzejewski lub Andrzejewska. Inne nazwiska z Andrzejem?
- Andrzejczak – nosi je 4102 mężczyzn i 4211 kobiet,
- Andrzejak – nazywa się tak 1758 panów i 1805 pań,
- Andrzejczyk – to nazwisko 1168 mężczyzn i 1176 kobiet,
- Andrzejczuk – takie nazwisko nosi 545 panów i 536 kobiet,
- Andrzejuk – 477 mężczyzn i 492 kobiet ma tak na nazwisko,
- Andrzejewicz – to nazwisko 116 panów i 114 pań.
A słyszeliście kiedyś o miejscowościach z Andrzejem w nazwie? Andrzejewo znajdziecie m.in. w Wielkopolsce i na Mazowszu.
Z kolei na Lubelszczyźnie możecie odwiedzić malowniczy Stary Andrzejów. Sprawdźcie inne ciekawe lokalizacje w naszym wykazie nazw miejscowości, oczywiście na https://www.dane.gov.pl/.
Kopalnia danych
Baza imion i nazwisk to tylko niektóre z ponad 14 000 zasobów dostępnych na naszym portalu www.dane.gov.pl. Znajdziecie tam również wiele innych przydatnych i interesujących danych z zakresu gospodarki, turystyki, czy socjologii.
– Udostępniamy je wszystkie za darmo, do ponownego wykorzystywania, również do celów komercyjnych – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.
– Otwarte dane to świetny impuls dla rozwoju gospodarki. Dzięki udostępnianym na naszym portalu informacjom powstało już wiele użytecznych aplikacji, produktów i usług. Czekamy na kolejne – dodaje szef MC.
Co ważne, niektóre – dostępne na naszym portalu – zasoby są udostępniane przez API – tj. oprogramowanie używane przez komputery do komunikacji i wymiany danych. A to oznacza nieograniczone możliwości dla przedsiębiorców.
Wyprzedzamy Estonię
Polska od kilku lat realizuje Program Otwierania Danych Publicznych. W najnowszym rankingu OECD (organizacji skupiającej 36 wysoko rozwiniętych i demokratycznych państw) badającym dostęp i otwartość danych oraz rządowe wsparcie dla możliwości ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego, Polska zajęła 14. miejsce na 32 badane kraje.
Tym samym awansowaliśmy o 6 miejsc w stosunku do klasyfikacji z 2018 r. Wyprzedzamy dziś m.in. takie kraje jak Wielka Brytania, Finlandia, czy – uznawana za lidera cyfrowej transformacji – Estonia.
– Pracujemy nad tym, aby pozycja Polski w rankingu OECD z roku na rok była coraz wyższa – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Chcecie poznać inne ciekawostki dostępne na portalu https://www.dane.gov.pl/? Zajrzyjcie tam.
Pozdrawiamy
Wydział Komunikacji Biuro Ministra
Ministerstwo Cyfryzacji