25 lat STOWARZYSZENIA MIŁOŚNIKÓW OPERY I OPERETKI – Koncert Moniuszkowski w Operze na Zamku w Szczecinie
25 lat STOWARZYSZENIA MIŁOŚNIKÓW OPERY I OPERETKI – Koncert Moniuszkowski w Operze na Zamku w Szczecinie.
W poniedziałek 2 grudnia o 18.00 odbędą się obchody 25. urodzin działającego przy Operze na Zamku Stowarzyszenia Miłośników Opery i Operetki*.
Z tej okazji w Operze zaprezentowany zostanie Koncert Moniuszkowski poprowadzony przez znawcę opery – dr. Andrzeja Wątorskiego.
Serdecznie zapraszamy media!
Wejściówki na koncert można odebrać u mnie (wejście H, III piętro). Zainteresowanych uprzejmie proszę o kontakt.
Program koncertu jubileuszowego 25-lecia SMOiO
1. S. Moniuszko – kwartet smyczkowy wyk. O. Kharytonowa, N. Lebedeva, M. Olejak, M. Tsebriy
2. S. Moniuszko „Flis” – aria Zofii wyk. Lucyna Boguszewska
3. S. Moniuszko „Straszny dwór”– aria Skołuby wyk. Janusz Lewandowski
4. H. Melcer Parafraza „Dumki” wyk. Olga Bila , Misza Tsebriy
5. S. Moniuszko „Hrabina”– piosenka Broni wyk. Lucyna Boguszewska
6. S. Moniuszko „Hrabina”– piosenka Chorążego wyk. Janusz Lewandowski
7. S. Moniuszko Walc wyk. Olga Bila
8. S. Moniuszko „Paria”– aria Neali wyk. Lucyna Boguszewska
9. S. Moniuszko „Halka” – aria Stolnika wyk. Janusz Lewandowski
10. S. Moniuszko – „Prząśniczka” wyk. Lucyna Boguszewska
11. S. Moniuszko – Sonet Krymski wyk. Olga Bila
12. S. Moniuszko – „Dziad i baba” duet wyk. Lucyna Boguszewska i Janusz Lewandowski
13. Występ chóru amatorskiego przy Operze na Zamku pod dyrekcją Małgorzaty Bornowskiej
*Stowarzyszenie Miłośników Opery i Operetki powstało w 1994 roku z inicjatywy 4 osób: Haliny Drabek, Barbary Zielińskiej-Kwietniowskiej, Ludwika Kwietniowskiego i Romana Kraszewskiego.
W spotkaniu założycielskim 23 czerwca 1994 roku uczestniczyli ówcześni dyrektorzy Ryszard Markow i Warcisław Kunc. Spotkanie zaszczycił swoją obecnością również Wiesław Ochman.
Głównym celem stowarzyszenia jest propagowanie wśród szczecinian piękna muzyki operowej i operetkowej oraz popularyzowanie dzieł polskiej i światowej twórczości muzycznej.
W 2001 roku SMOiO powołało Klub Melomana, który w różnorodnej formie realizuje cele przyjęte przez członków założycieli.
W ramach cotygodniowych spotkań klubowych odbywają się projekcje video spektakli operowych, operetkowych i baletowych, udostępniane są filmy biograficzne dotyczące wielkich śpiewaków i twórców operowych, organizowane są pogadanki z zakresu historii muzyki, przedpremierowe spotkania z realizatorami spektakli oraz z solistami i artystami goszczącymi w Szczecinie.
W ciągu 25 lat swojej działalności SMOiO prezentowało recitale solistów oraz koncerty uczniów i studentów szkół muzycznych. Zarząd stowarzyszenia organizował także wyjazdy do opery w Poznaniu, w Bydgoszczy czy w Berlinie, dzięki którym melomani mogli podziwiać dzieła operowe wielkich kompozytorów, których opery rzadziej wystawiane były na deskach teatru w Szczecinie.
Wyjazdy dawały możliwość usłyszenia tak wybitnych śpiewaków jak Piotr Beczała, Anna Netrebko, Placido Domingo, Jose Cura, Marcello Alvarez czy Rolando Villazon. Od początku swojej działalności SMOiO ściśle współpracuje z Operą na Zamku.
Dyrekcja Opery udostępnia stowarzyszeniu pomieszczenie, w którym odbywa ją się spotkania członków Klubu Melomana.
W ciągu 25 lat współpracy na szczególną uwagę zasługuje zaangażowanie członków SMOiO w akcję „Zbieramy złotówki na premierę Wdówki”, ufundowanie tablicy poświęconej pamięci dyrektora Tadeusza Bursztynowicza z okazji 40-lecia szczecińskiej sceny muzycznej czy też pomoc w organizacji kolejnych edycji Turnieju Tenorów.
Od wielu lat SMOiO jest fundatorem nagrody dla najbardziej utalentowanego śpiewaka Wielkiego Turnieju Tenorów. W czasie 25 lat działalności SMOiO funkcję przewodniczących pełniły Halina Drabek, Jadwiga Misiak i obecnie – Dorota Walkowiak.
Magdalena Jagiełło-Kmieciak
rzecznik prasowy Opery na Zamku