Rafał Rakoczy w gronie nominowanych profesorów w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie
Rafał Rakoczy w gronie nominowanych profesorów w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie.
Prodziekan Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie Rafał Rakoczy otrzymał z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy nominację profesorską.
Podczas uroczystości, która odbyła się 6 listopada br. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, akty nominacyjne odebrało 67 nauczycieli akademickich oraz pracowników nauki i sztuki.
Prof. dr hab. inż. Rafał Rakoczy jest autorem lub współautorem 300 prac naukowych. Był również kierownikiem trzech grantów badawczych finansowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz głównym wykonawcą w projekcie LIDER finansowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Obecnie kieruje dwoma projektami z Narodowego Centrum Nauki i jest opiekunem naukowym jednego projektu realizowanego w ramach programu PRELUDIUM.
Prof. Rakoczy opracował program kształcenia dla kierunku chemical engineering (studia pierwszego stopnia prowadzone w języku angielskim na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej) oraz zorganizował Szkołę Doktorską, w której pełni funkcję dyrektora.
Rafał Rakoczy jest laureatem stypendium dla młodych naukowców Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Uzyskał medal Amicus Scientiae et Veritatis przyznawany młodym naukowcom przez Szczecińskie Towarzystwo Naukowe oraz stypendium dla młodego wybitnego naukowca finansowane przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W 2018 roku został uhonorowany Zachodniopomorskim Noblem.
Powołując się na Ustawę o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki, tytuł profesora nadaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.
Tytuł ten może być nadany osobie, która uzyskała stopień doktora habilitowanego, posiada doświadczenie w kierowaniu zespołami badawczymi realizującymi projekty finansowane w drodze konkursów krajowych lub zagranicznych lub odbyła staże naukowe w instytucjach naukowych, w tym zagranicznych, lub prowadziła prace naukowe w instytucjach naukowych, w tym zagranicznych, posiada osiągnięcia w opiece naukowej.
Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP
Mateusz Lipka
Rzecznik Prasowy ZUT w Szczecinie