Absolwentka nawigacji w Akademii Morskiej w Szczecinie najlepszą tegoroczną absolwentką uczelni morskiej
Absolwentka nawigacji w Akademii Morskiej w Szczecinie najlepszą tegoroczną absolwentką uczelni morskiej.
W III Edycji Konkursu Polskiego Związku Przedsiębiorców Żeglugowych na Najlepszego Absolwenta Uczelni Morskiej mieliśmy silną reprezentację. Absolwentka nawigacji, Angelika Zalewska zajęła drugie miejsce i została wyróżniona specjalną nagrodą.
Angelika była aktywną studentką przez cały okres nauki w Akademii morskiej w Szczecinie. Wybrała tę szkołę po wojskowym liceum, do którego uczęszczała.
Początkowo miała w planach kontynuację wojskowej edukacji, ale ze względów osobistych je zmieniła. Wiedziona miłością do munduru, wybrała uczelnię morską, a wybór okazał się trafiony w dziesiątkę.
– Podczas targów edukacyjnych poznałam ofertę uczelni i w głowie zaświtał pomysł, by wybrać właśnie Szczecin – opowiada o swojej drodze do AMS. Pozostała kwestia wyboru kierunku – ląd nie wchodził tu w grę, Angelika od razu zdecydowała, że postawi na przygodę i wyzwanie, czyli wybierze kierunek morski.
– Wygrała nawigacja, ponieważ uznałam, że skoro nie potrafię samodzielnie naprawić roweru, to co dopiero zrobię z silnikiem statku? – śmieje się. – W ten sposób trafiłam na nawigację – dodaje.
I mimo że wygląda to na dzieło przypadku, nigdy nim nie było. To zdeterminowana, ambitna i bardzo zdolna młoda kobieta, która osiąga stawiane sobie cele, nie za wszelką cenę, a sposobem. Skutecznie.
Od pierwszego roku była członkinią Kompanii Honorowej, przez cały okres studiów reprezentowała więc uczelnię w najważniejszych i najbardziej wzniosłych momentach naszej działalności – podczas inauguracji, apeli pamięci, oficjalnych państwowych i studenckich uroczystości.
Aktywnie zachęcała swoich młodszych kolegów, by wybrali AMS na swoją uczelnię, odwiedzając szkoły oraz targi edukacyjne jako przedstawicielka uczelni.
Podczas tegorocznej inauguracji roku akademickiego odebrała z rąk ministra Marka Gróbarczyka Nagrodę dla Najlepszego Nawigatora 2019.
O swoim udziale w Konkursie Polskiego Związku Przedsiębiorców Żeglugowych mówi, że początkowo założyła, że to nie dla niej.
– Najpierw potraktowałam go jako nieosiągalne wydarzenie dla zwykłego absolwenta – opowiada. – W rzeczywistości wystarczy odrobina chęci, wysiłku oraz grupa ludzi, których głównym celem jest pomoc młodym ludziom w wejściu na rynek morski, a to właśnie przyświeca organizatorom Konkursu: PZPŻ – mówi dalej. – Gdy dostałam się do drugiego etapu, uwierzyłam, że wszystko jest możliwe.
Podczas konkursu Angelika losowała pytanie ze swojej dziedziny – nawigacji. Jednak było ono chyba najbardziej „mechanicznym” ze wszystkich pytań.
Była przekonana, że poziom trudności ją pogrąży, jednak, dostrzeżono, jak wiedzą i dużym – mimo krótkiego stażu na statkach – doświadczeniem potrafiła obronić swoją odpowiedź na pytanie.
To właśnie za to, że zaskoczyła jury swoją wszechstronną wiedzą, otrzymała nie tylko drugą nagrodę w konkursie, ale także odebrała z rąk Lechosława Bara nagrodę fundacji jego imienia.
Nagrodę wręczono Angelice 11 października podczas Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni.
Jak mówi sama absolwentka – główną nagrodą jest nasza przyszłość. Już w listopadzie absolwentka rozpocznie kontrakt u armatora będącego członkiem PZPŻ. – Będę pływać na samochodowcach – zdradza.
Nasi absolwenci byli nagradzani również w poprzednich dwóch edycjach Konkursu – w II edycji nasi reprezentanci zajęli I i II miejsce oraz zdobyli wyróżnienia, w pierwszej edycji nasz student został laureatem Konkursu.
Konkurs jest niezwykle cennym przedsięwzięciem, któremu kibicujemy od samego początku istnienia. Jego idea wpisuje się w nasze zabiegi o ułatwianie startu naszym absolwentom w bardzo specyficznej dziedzinie, jaką jest branża morska i zawód marynarza.
Jak podkreśla nasza absolwentka – to również bardzo istotna pomoc dla kobiet, które wciąż mają dużo trudniejszy start w tej branży, niż koledzy.
– Agenci crewingowi i armatorzy są coraz bardziej otwarci, ale nie da się ukryć, że do idealnej sytuacji jeszcze daleko – mówi Angelika.
Konkurs powstał po to, żeby dyrektorzy i prezesi największych przedsiębiorstw żeglugowych mogli osobiście poznać przyszłych marynarzy i spośród nich spróbować wybrać tych „najlepszych” – odważnych, otwartych, umiejących się zaprezentować, ambitnych i ukierunkowanych na morską drogę kariery. Angelika jest pierwszą absolwentką, która otrzymała tę nagrodę.
– Jako studentka była aktywna, ambitna i zmotywowana. Teraz została absolwentką, z której wiedzy i pracy jesteśmy naprawdę dumni – podkreśla dr inż. Agnieszka Deja, prorektor ds. kształcenia AMS, która od początku istnienia konkursu bierze udział w obradach jako obserwator, wspólnie z prorektorami z pozostałych morskich uczelni: Uniwersytetu Morskiego oraz Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
Nagroda Angeliki Zalewskiej to także ważny symbol w kontekście tegorocznego Światowego Dnia Morza – święta ustanowionego przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO) – którego hasłem przewodnim było „Empowering Women in the Maritime Community”, tj. „Wspieranie kobiet w społeczności morskiej”.
Temat równości płci oraz wyrównywania szans na rynku pracy w branży morskiej jest więc obecnie poruszany na arenie międzynarodowej. Tym bardziej cieszy fakt, że rodzimy konkurs tak trafnie wpisał się w ten trend.
Weronika Bulicz | Rzecznik Prasowy