„Bal maskowy” w ten weekend w Operze na Zamku w Szczecinie
„Bal maskowy” w ten weekend w Operze na Zamku w Szczecinie.
Na scenę Opery na Zamku w ten weekend wraca „Bal maskowy” G. Verdiego w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego. Spektakle można zobaczyć w sobotę 12 października o 19.00 i w niedzielę 13 października o 18.00.
Opis:
„Bal maskowy” Giuseppe Verdiego to kwintesencja opery włoskiej. Po prostu arcydzieło! Już od prapremiery w 1859 roku święcił triumfy, zachwycona publiczność wywoływała kompozytora aż 20 razy. W naszej inscenizacji z ożywionymi duchami monarchów w szczecińskim zamku!
Opowiada historię zakazanej miłości, rzekomej zdrady, tragicznej przepowiedni, spisku, fałszywego oskarżenia i wreszcie morderstwa na tytułowym balu.
Połączenie tragizmu z komizmem, dramaturgiczny rozmach, bogactwo wspaniałych arii, chór, balet i mistrzowskie sceny zbiorowe – to wszystko składa się na Verdiowskie arcydzieło i urzeka publiczność od blisko dwóch wieków.
Dynamiczna, przypominająca nieco kryminał akcja z lekką domieszką magii rozgrywa się w dworskich komnatach i w undergroundowym podziemiu.
Historia osnuta jest na prawdziwej skrytobójczej śmierci Gustawa III, króla szwedzkiego panującego w XVIII wieku. Cenzorzy z czasów Verdiego nie zgodzili się jednak, by bohaterem była koronowana głowa i nakazali umieścić akcję „gdzieś na północy”.
Po wielu perturbacjach ta trafiła w jednej ze wcześniejszych wersji na… Zamek Książąt Pomorskich, dokładnie tu, gdzie mieści się Opera na Zamku.
W ten sposób w szczecińskiej realizacji wymyślona fabuła zderza się z historycznym miejscem zyskując nowy wymiar artystyczny.
Oglądamy dwa fascynujące światy: pierwszy – pełen oszałamiających toalet i pięknych komnat, feerii kolorów oraz drugi: mroczny, brudny, ciemny, z wszelkimi odcieniami szarości – przesycony tajemnicą i odrzuceniem świat podziemia i spiskowców.
Reżyser Waldemar Zawodziński wręcz mistrzowsko namalował tę opowieść. Barwy obu wspomnianych światów kontrastują ją w takt libretta i muzyki, baśniowość miesza się ze współczesnością, ożywiła duchy, tworząc finalnie spektakl ponadhistoryczny.
A wszystko subtelnie nawiązuje do Szczecina… Plastyczność, malarskość scenografii, fenomenalny ruch sceniczny, ekspresja artystów, napięcie – ten spektakl oszałamia i kradnie serca każdemu!
Realizacja:
Reżyseria i scenografia: Waldemar Zawodziński
Kierownictwo muzyczne: Vladimir Kiradjiev
Kostiumy: Maria Balcerek
Choreografia i ruch sceniczny: Janina Niesobska
Reżyseria świateł: Waldemar Zawodziński
Przygotowanie chóru: Małgorzata Bornowska
Asystent reżysera: Mirosław Kosiński
Obsada:
- Amelia: Joanna Tylkowska-Drożdż (12.10), Lucyna Boguszewska (13.10)
- Gustaw III: Max Jota
- Hrabia Ankarstrom: Tomasz Łuczak
- Ulryka: Ewa Zeuner
- Oskar: Victoria Vatutina
- Christian: Krzysztof Bobrzecki
- Hrabia Ribbing: Adam Tomaszewski
- Hrabia Horn: Janusz Lewandowski
- Sędzia: Paweł Wolski
- Służący Amelii: Piotr Zgorzelski
- Śmierć: Andrzej Kieć
Orkiestra, chór i balet Opery na Zamku
Dyrygent: Vladimir Kiradjiev
Fot. D. Gorajski©Opera na Zamku
Magdalena Jagiełło-Kmieciak
rzecznik prasowy Opery na Zamku