Muzeum Narodowe w Szczecinie. Szczecin – Rio de Janeiro – Buenos Aires koncert
Muzeum Narodowe w Szczecinie. „Szczecin – Rio de Janeiro – Buenos Aires” koncert.
Zapraszamy na koncert kameralny „Szczecin – Rio de Janeiro – Buenos Aires” szczecińskiej flecistki Julii Pałac i pochodzącego z Argentyny gitarzysty Fabiana Cardozo.
Koncert odbędzie się 12 października 2019 o godzinie 17.00 w gmachu Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina przy ul. Księcia Mściwoja II 8.
Na repertuar duetu składają się utwory najwybitniejszych kompozytorów południowoamerykańskich. Podczas koncertu będzie można wysłuchać m.in. przepięknej Arii Cantileny z piątej Bachiany Brasileiry H. Villi-Lobosa, twórcy, który w swoich kompozycjach w wyjątkowy sposób potrafił połączyć elementy muzyki popularnej Brazylii, tamtejszego folkloru oraz spuścizny klasycznej muzyki europejskiej.
Niewątpliwą atrakcją wieczoru będzie również wykonanie słynnej „Historii tanga” Astora Piazzolli. Każde ogniwo tego czteroczęściowego cyklu jest odzwierciedleniem kolejnych etapów w ewolucji tanecznej formy, której całą swoją dojrzałą twórczość poświęcił Astor Piazzolla – „król tanga”.
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Wspierania Młodzieży „TALENTUM”, a partnerem Muzeum Narodowe w Szczecinie. Przedsięwzięcie współfinansowane jest ze środków Miasta Szczecin. Wstęp wolny.
Flecistka Julia Pałac urodziła się w 1991 roku w Szczecinie. Edukację artystyczną rozpoczęła w szczecińskich szkołach muzycznych w klasach Pawła Majewskiego, Anny Chudzio-Leszczyńskiej i Sylwii Kędzierskiej.
Po maturze wyjechała do Niemiec, żeby studiować u prof. Dejana Gavrica w Mainz, a następnie doskonalić grę na flecie traverso pod kierunkiem prof. Karla Kaisera w Akademii Muzycznej we Frankfurcie nad Menem.
Julia jest laureatką wielu konkursów, między innymi w Szczecinie, Poznaniu, Belgradzie, Elblągu, Wrocławiu. Była stypendystką Prezydenta Miasta Szczecina, Premiera Polski, Deutschlands Stipendium, fundacji Yehudi Menuhin – Live Music Now.
W latach 2017–2018 była członkiem orkiestry MusicAeterna prowadzonej przez Teodora Currentzisa, z którą koncertowała na całym świecie w najważniejszych salach koncertowych, takich jak La Scala w Mediolanie, Concertgebouw i De Nationale Opera w Amsterdamie, Wiener Konzerthaus, Elbphilharmonie w Hamburgu, Sali Wielkiej Moskiewskiego Konserwatorium. Od wielu lat jest regularnie zapraszana do projektów „I, Culture Orchestra“.
Julia pasjonuje się wykonawstwem muzyki dawnej na historycznych instrumentach. Gra na kopiach instrumentów renesansowych, barokowych, klasycznych i romantycznych.
Współpracowała z takimi wykonawcami muzyki dawnej jak Ton Koopman, Martin Gester, Wolfgang Katschner, Paweł Osuchowski, Felix Koch. Wraz z zespołem Neumeyer Consort dokonała jako solistka nagrania V Koncertu Brandenburskiego Bacha.
Latem 2018 była asystentką prof. Christiana Studlera (Hochschule der Künste Bern) podczas kursu Crescendo Hungary, gdzie pracowała ze studentami nad muzyką barokową.
Bardzo ważne są dla niej projekty łączące aktywność artystyczną z działalnością na rzecz lokalnych społeczności – w sierpniu 2018 uczestniczyła w festiwalu Music Overcomes Walls na Ukranie Wschodniej w pobliżu terytorium okupowanego przez Rosję.
Chętnie muzykuje z seniorami w domach starości, prowadzi warsztaty teoretyczno-praktyczne o muzyce. Ma również duże doświadczenie w dyrygenturze chóralnej.
Obecnie mieszka w Bazylei, gdzie oprócz działalności koncertowej prowadzi amatorski chór seniorów i uczy się malować w antropozoficznej szkole artystycznej.
Fabián Cardozo urodził się w 1986 roku w San Miguel de Tucumán w Argentynie. W wieku 8 lat zaczął grać na gitarze pod okiem swojego ojca.
W wieku 11 lat rozpoczął karierę jako wokalista wykonujący argentyńską muzykę folkową. Rok później rozpoczął studia w dziedzinie gitary klasycznej w Instituto Superior de Música na Uniwersytecie w Tucumán, które zakończył w 2005 roku.
W 2006 roku Fabián Cardozo wygrał stypendium argentyńskiego narodowego funduszu sztuk „Fondo Nacional de las Artes”.
Od 2008 Cardozo mieszka w Szwajcarii. Studia u prof. Pablo Márqueza w Akademii Muzycznej w Bazylei zakończył tytułem magistra w dziedzinie gitary (w 2010) oraz pedagogiki muzycznej (w 2012).
Fabián Cardozo występował jako solista, z zespołami kameralnymi i orkiestrami w Argentynie, Boliwii, Chile, Meksyku, Hiszpanii, Włoszech, Niemczech, Francji i Szwajcarii.
Jest laureatem 10 nagród w międzynarodowych konkursach, a jego ostatnim osiągnięciem było III miejsce na IV Międzynarodowym Konkursie Gitarowym Maurizio Biasini w Paryżu w 2018 roku.
Prowadzi działalność pedagogiczną, ucząc w szkołach muzycznych w Bazylei i w Riehen oraz udzielając lekcji mistrzowskich w zakresie gry solowej na gitarze, muzyki kameralnej oraz argentyńskiej muzyki ludowej.
Muzeum Narodowe w Szczecinie