EMERYTURA POMOSTOWA – KOMU SIĘ NALEŻY? Prawnicy ze Świnoujścia Lipcowie radzą
EMERYTURA POMOSTOWA – KOMU SIĘ NALEŻY? Prawnicy ze Świnoujścia Lipcowie radzą.
Często dostajemy od Państwa pytania jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać emeryturę pomostową. Dziś postanowiliśmy trochę przybliżyć Państwu ten temat i najważniejsze kwestie z nim związane.
Prawo do emerytury pomostowej przysługuje pracownikowi, który łącznie spełnia określone przez ustawę warunki. Aby otrzymać emeryturę pomostową należy:
1. być osobą urodzoną po 31 grudnia 1948 r.;
2. pracować w szczególnych warunkach lub świadczyć pracę o szczególnym charakterze przez co najmniej 15 lat;
3. osiągnąć wymagany wiek oraz mieć wymagany okres składkowy i nieskładkowy;
4. wykonywać przed dniem 1 stycznia 1999 r. prace w szczególnych warunkach lub prace w szczególnym charakterze;
5. wykonywa po 31 grudnia 2008 r. pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.
Bardzo istotny jest również wymóg, aby pracownik ubiegający się o emeryturę pomostową pracował w pełnym wymiarze czasu pracy.
Jeżeli chodzi o pracę w szczególnych warunkach to dotyczy to pracowników zatrudnionych na stanowiskach o znacznej szkodliwości dla zdrowia i o znacznym stopniu uciążliwości lub wymagających wysokiej sprawności psychofizycznej ze względu na bezpieczeństwo własne lub otoczenia. Przykładowo zaliczyć tu można takich pracowników jak: górnicy, kombajniści, czy kominiarze.
Praca o szczególnym charakterze rozumiana jest w uproszczeniu jako praca wymagająca szczególnej odpowiedzialności oraz szczególnej sprawności psychofizycznej.
Wykaz tych prac można znaleźć w załączniku do ustawy, a jako przykład można podać stanowisko pilota lub kierowcy autobusu, czy tramwaju.
Należy pamiętać, że jeśli już emeryt otrzyma świadczenie to nie może on wrócić do pracy w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze.
Gdyby tak się stało to bez względu na wysokość osiągniętego przychodu ZUS wstrzyma emeryturę pomostową. Jest jednak możliwość, aby dodatkowo „dorobić” i otrzymywać emeryturę pomostową w pełnej wysokości.
W tym celu emeryt może podjąć pracę w standardowych warunkach, a przychód z tytułu umowy o pracę nie może przekroczyć 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Przypominamy, że kwestia ustalenia, czy w danym przypadku należy się emerytura pomostowa wymaga każdorazowo analizy dokumentacji dotyczącej konkretnej sprawy.
Artykuł ma na celu jedynie zasygnalizowanie złożonego problemu dlatego w razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu.
Radca Prawny Marta Lipiec – tel.: 693 642 894
Radca Prawny Łukasz Lipiec – tel.: 512 321 524
Kancelaria Radcy Prawnego Marta Lipiec
ul. Paderewskiego 24 b, Świnoujście