Neutralizacja miny morskiej z okresu II wojny światowej w Świnoujściu
Neutralizacja miny morskiej z okresu II wojny światowej w Świnoujściu.
W najbliższą niedzielę, 14 lipca, marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przeprowadzą operację wydobycia i zneutralizowania przedmiotu niebezpiecznego zalegającego w pobliżu wyjścia z Kanału Piastowskiego na Zalew Szczeciński.
Rekonesans, identyfikację i wstępną ocenę znalezionego przedmiotu wykonali specjaliści od podwodnych zadań z Grupy Nurków Minerów 12. Dywizjonu Trałowców.
Po analizie wykryty w wodzie obiekt sklasyfikowano jako lotniczą minę morską typu Mark IV, pochodzenia brytyjskiego, z okresu II Wojny Światowej.
Mina znajduje się na głębokości ok. 6 metrów, na skraju toru wodnego Szczecin-Świnoujście, przy wyjściu z Kanału Piastowskiego na Zalew Szczeciński.
Lotnicze miny morskie tego typu mogą zawierać ponad 400 kg materiału wybuchowego.
Wojewódzki zespół zarządzania kryzysowego działający przy wojewodzie w porozumieniu z Urzędem Miasta Świnoujście ustalił termin wydobycia miny na 14 lipca.
Operację przeprowadzą marynarze i nurkowie-minerzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Do akcji zaangażowano załogę niszczyciela min ORP Flaming z 13. Dywizjonu Trałowców oraz żołnierzy i Grupę Nurków Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców.
Prace rozpoczną się w niedzielę, we wczesnych godzinach porannych, ok. godz. 5.30 i potrwają ok. 2 godzin. W pierwszej fazie operacji do miny zejdą nurkowie.
Do miny zostaną podczepione liny i pontony wypornościowe, za pomocą których nurkowie wydobędą ją na powierzchnię wody.
Następnie mina zostanie podczepiona do żurawika okrętowego, podjęta z wody i przeniesiona na pokład niszczyciela min ORP Flaming. Później mina zostanie przetransportowana na jeden z poligonów morskich i zdetonowana.
W pozostałych działaniach dotyczących bezpieczeństwa ludzi na czas wydobycia i transportu miny udział wezmą Policja, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Ochotnicza Straż Pożarna, Ratownicy Wodni, Straż Miejska.
Czas wydobycia oraz transportu miny poza główki portu w Świnoujściu będą obowiązywały następujące ograniczenia:
Tor wodny Szczecin – Świnoujście zostanie zamknięty dla ruchu wodnego ok. godz. 00.00 w nocy z 13/14.07.
Wejście na Zalew Szczeciński zostanie zamknięte przez służby zarówno ze strony Szczecina, jak i Świnoujścia.
Od godz. 05.00 w niedzielę do czasu podjęcia miny na pokład okrętu i jej transport w kierunku wyjścia z portu Świnoujście w morze obowiązywać będzie całkowity zakaz wchodzenia do wody i ruchu wszelkich jednostek pływających na Zalewie Szczecińskim.
Przewiduje się, że okręt z miną wyjdzie z portu Świnoujście ok. godz. 09.00 – 9.30.
Na czas transportu miny poza port Świnoujście należy liczyć się z krótkotrwałymi ograniczeniami w kursowaniu promów na obu świnoujskich przeprawach.
Informacje o działaniach Marynarki Wojennej:
Rzecznik Prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski,
tel. 723-633-973
Informacje o działaniach miasta Świnoujście (ograniczenia w poruszaniu się w strefach zagrożenia, ewakuacja, wstrzymanie miejskich przepraw promowych):
Hanna Lachowska UM Świnoujście, tel.: 695 332 992
Informacje o koordynacji działań podejmowanych przez Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego:
rzecznik wojewody Agnieszka Muchla-Łagosz, tel: 696 031 177
Informacje o działaniach podejmowanych przez Urząd Morski (wstrzymanie i wznowienie ruchu jednostek w porcie, na torze wodnym i na Zalewie Szczecińskim, w rejonie akcji): rzecznik prasowy Ewa Wieczorek: tel.: 609 027 212
Więcej szczegółowych informacji dotyczących przebiegu akcji i związanych z nią ograniczeń przedstawimy na konferencji prasowej jutro 12 lipca 2019 r. w Urzędzie Miasta Świnoujscie ulica Wojska Polskiego 1/5, sala 130, godzina 10.00
z udziałem Prezydenta Miasta Świnoujście, Policji, Straży Granicznej, Marynarki Wojennej oraz Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Hanna Lachowska
Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych
Główny Specjalista