Nowa infrastruktura, lądowisko dla helikoptera i elektryczny quad. Świnoujskie kąpieliska z wyróżnieniami
Nowa infrastruktura, lądowisko dla helikoptera i elektryczny quad. Świnoujskie kąpieliska z wyróżnieniami.
Od piątku nad świnoujskim kąpieliskiem Uznam oraz mariną powiewają międzynarodowe wyróżnienia „Błękitne Flagi”. Wkrótce flaga krajowego wyróżnienia „Przyjazna Plaża” będzie łopotała nad kąpieliskiem Warszów.
W tej chwili trwa powstaje tam infrastruktura rekreacyjna: siłownia na powietrzu, plac zabaw dla dzieci, miejsce do rekreacji z ławko-hamakami, dwa boiska do siatkówki i piłki nożnej oraz przebieralnia. Wszystko ma być gotowe na otwarcie sezonu na tym kąpielisku, czyli do 1 lipca.
Świnoujście kąpielisko Uznam, jako jedyne w Polsce. otrzymało Błękitną Flagę już po raz 14 z rzędu. Po raz 11. otrzymał je również nasz port jachtowy.
Ten międzynarodowy certyfikat obowiązuje tylko przez jeden sezon. Co roku trzeba ponownie się o niego ubiegać i przechodzić rygorystyczne kontrole, między innymi jakości wody, bezpieczeństwa i czystości plaży.
– Natura dała nam co prawda piękną, szeroką i piaszczystą plażę, ale to za mało. Co roku staramy się podnosić standardy wypoczynku na naszej plaży i naszej mariny – mówi Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. – Nie inaczej będzie w tym sezonie.
W tym roku na uznamskim kąpielisku oddane będzie kolejne wejście na plażę połączone z możliwością wjazdu karetki zakończone (co jest nowością) lądowiskiem dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Po raz pierwszy ratownicy będą – oprócz tradycyjnych – poruszać się po plaży quadem o napędzie elektrycznym.
Zmiany będą również na plaży na Warszowie. Do końce czerwca powstanie tam infrastruktura rekreacyjna w ramach projektu z Budżetu Obywatelskiego 2019 – „Super Plaża Warszów”. Wszystko będzie dostępne bezpłatnie.
Kąpielisko na Warszowie po raz drugi z rzędu otrzymało z kolei wyróżnienie „Przyjazna Plaża”. To krajowy odpowiednik „Błękitnej Flagi”.
– Aby móc ubiegać się o międzynarodowe wyróżnienie, woda na kąpielisku musi być monitorowana przez 4 kolejne lata. A kąpielisko na Warszowie badane jest dopiero od ubiegłego roku. Stąd to wyróżnienie krajowe, a nie międzynarodowe – wyjaśnia Anna Kryszan, dyrektor OSiR Wyspiarz, które jest administratorem kąpielisk.
W sumie w pełni sezonu letniego na wszystkich kąpieliskach czuwać będzie 40 ratowników. Na kąpielisku Uznam pracują już od minionej soboty.
Od 1 lipca pojawią się także na kąpieliskach Warszów oraz Wschód i Zachód po stronie Uznamu, czy od głównego kąpieliska w stronę wiatraka i Niemiec.
Fot. www.swinoujskie.info
Tekst i fot: BIK UM Świnoujści
Źródło: http://www.swinoujscie.pl/