Świnoujście. PROGRAM SPOŁECZNIK- RUSZYŁO GŁOSOWANIE NA REGIONALNE INICJATYWY OBYWATELSKIE
Świnoujście. PROGRAM SPOŁECZNIK- RUSZYŁO GŁOSOWANIE NA REGIONALNE INICJATYWY OBYWATELSKIE.
„Program Społecznik na lata 2019-2021” jest kontynuacją działań Samorządu w kierunku wspierania Społeczników i organizacje pozarządowe na Pomorzu Zachodnim.
Program ponownie realizowany jest w formule regrantingu, w podziale na dwa filary:
- Pierwszy filar to kontynuacja Programu zrealizowanego w latach 2017 – 2018r., czyli przeprowadzenie naboru wniosków na mikrodotacje, w którym wnioskodawcy będą mogli się starać o 4 tys. zł na realizację oddolnych inicjatyw. Zwiększona kwota mikrodotacji to nowość tegorocznej edycji Programu.
- Drugi filar to kontynuacja wsparcia regionalnych inicjatyw obywatelskich z 2018 roku, w ramach którego mieszkańcy regionu będą mogli w głosowaniu wybrać najlepszą inicjatywę obywatelską do 10 tys. zł.
Podtrzymany został odformalizowany charakter Programu, umożliwiający sięganie po środki nie tylko podmiotom posiadającym osobowość prawną – organizacjom pozarządowym, ale również współpracującym z nimi grupom nieformalnym.
Finansowanie PROGRAMU SPOŁECZNIK
Marszałek przeznaczył z budżetu województwa w latach 2019 – 2021 kwotę 10 500 000 złotych z podziałem na:
- dofinansowanie każdego roku min. 500 mikrodotacji w kwocie do 4 tys. Zł
- dofinansowanie każdego roku min. 100 regionalnych inicjatyw obywatelskich w kwocie do 10 tys. zł
Cele PROGRAMU SPOŁECZNIK
- wspieranie i upowszechnianie otwartych i aktywnych postaw obywatelskich,
- uwrażliwianie na potrzeby najbliższego otoczenia,
- wspieranie i promowanie wolontariatu, w celu budowy tożsamości i spójności społecznej
- „transfer” dobrych praktyk i doświadczeń do innych subregionów Programu;
- zaangażowanie obywateli w proces decydowania o kierunkach współpracy i rozwoju regionu.
Operatorem programu Społecznik jest:
Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
ul. Przemysłowa 8 75-216 Koszalin
Do 14 czerwca mieszkańcy Pomorza Zachodniego mają czas, by za pomocą platformy internetowej https://pomorzezachodnie.wybiera.pl wskazać projekty o zasięgu regionalnym i powiatowym Społecznika, na których realizacji im zależy.
Zasady głosowania:
- W głosowaniu mogą wziąć udział mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończyli 16 rok życia.
- Głosować można wyłącznie elektronicznie.
- Na regionalną inicjatywę obywatelską o zasięgu powiatowym głosować może jedynie mieszkaniec zamieszkujący zgodnie z Kodeksem Cywilnym dany powiat, którego zadanie dotyczy.
- Na regionalną inicjatywę obywatelską o zasięgu regionalnym głosować może każdy mieszkaniec zamieszkujący zgodnie z Kodeksem Cywilnym województwo zachodniopomorskie.
- Aby głos był ważny, należy wpisać na karcie do głosowania 1 regionalną inicjatywę obywatelską o zasięgu powiatowym i maksymalnie 3 regionalne inicjatywy obywatelskiej o zasięgu regionalnym.
- Dla ważności karty do głosowania jest konieczne wpisanie imienia i nazwiska oraz powiatu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania oraz odznaczeniu oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych, oraz oświadczenia potwierdzającego fakt bycia osobą uprawnioną do głosowania w ramach Programu Społecznik na lata 2019-2021.
- Głos jest nieważny w następujących przypadkach:
– na karcie do głosowania głosujący dokonał wyboru więcej niż jednej inicjatywy o zasięgu powiatowym lub więcej niż trzech o zasięgu regionalnym,
– wpisano nieprawidłową nazwę powiatu zamieszkania lub nie wpisano jej wcale,
– karta nie została złożona z dochowaniem terminu przeznaczonego na głosowanie,
– głosujący nie jest mieszkańcem województwa zachodniopomorskiego lub w chwili oddania głosu nie miał ukończonego 16 roku życia. - Jeśli głosujący mieszkaniec oddał głos na regionalną inicjatywę obywatelską o zasięgu powiatowym lub regionalnym z powiatu lub regionu, którego nie jest mieszkańcem, to głos taki traktuje się jako nieważny w części oddanej niezgodnie z miejscem zamieszkania.
Aby inicjatywy regionalne mogły otrzymać dofinansowanie muszą zdobyć:
a) minimum 400 głosów na regionalną inicjatywę obywatelską o zasięgu regionalnym,
b) minimum 0,3% głosów mieszkańców danego powiatu (wg danych GUS na stan 31.12.2018r.) na regionalną inicjatywę obywatelską o zasięgu powiatowym, przy założeniu minimum 400 głosów dla Miasta Szczecin.
Informacje o realizacji Programu Społecznik 2019 – 2021 znajdują się na:
stronie internetowej Operatora – Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A www.karrsa.pl w zakładce SPOŁECZNIK
stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, tj.: www.wzp.pl w zakładce Program SPOŁECZNIK
profilu Programu Społecznik na facebooku
Źródło:
https://pomorzezachodnie.wybiera.pl