Dzień Savoir-Vivre – a czy Ty znasz zasady netykiety?
Dzień Savoir-Vivre – a czy Ty znasz zasady netykiety?
W Internecie, podobnie jak w „prawdziwym” życiu, istnieją pewne reguły porozumiewania się z innymi. W taki dzień jak dziś, Dzień Savoir-Vivre, warto je sobie przypomnieć (i stosować). Poznaj netykietę.
Netykieta to rodzaj niepisanych, ale przyjętych i przestrzeganych przez internautów zasad komunikowania się m.in. na portalach społecznościowych.
To rodzaj internetowego savoire-vivre. Bzdura? Jeśli nie przestrzegasz tych reguł, do gry może wkroczyć administrator i np. zablokować Ci dostęp do niektórych usług.
Ą, ę, ą
– Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany – tę zasadę powinniśmy stosować w praktyce tak w życiu realnym, jak i wirtualnym. Dlaczego to takie ważne? Dlatego, że to jak się zachowujemy, co i jak piszemy w Internecie, ma znaczenie. Stosowanie dobrych praktyk buduje kulturę bezpiecznej sieci – mówi Anna Borkowska z Akademii NASK.
Netykieta to nic trudnego. Warto pamiętać o kilku zasadach:
- Wyrażaj się jasno i precyzyjnie,
- Szanuj innych,
- Bądź uprzejmy i profesjonalny.
Jasno i precyzyjnie, czyli jak? Przede wszystkim dbaj o staranny język – stosuj ortograficzne, gramatyczne i stylistyczne zasady.
Ponadto, pisz na temat, rzeczowo i konkretnie. Lubisz emotikony? Kto nie lubi… Pamiętaj jednak, aby z nimi nie przesadzać. Używaj ich tylko w nieformalnych kontaktach.
Szanuj innych, czyli staraj się wyrażać swoje opinie kulturalnie. Jeśli cytujesz czyjeś słowa, pamiętaj o podaniu autora.
Jeśli prowadzisz bloga lub stronę internetową i chcesz opublikować tam czyjeś zdjęcia lub bezpośrednie linki – zadbaj o zdobycie na to zgody.
A teraz najważniejsze:
- Nie obrażaj,
- Nie używaj wulgaryzmów,
- Nie trolluj, czyli nie prowokuj innych tylko po to, by ich zdenerwować lub wywołać bezcelową dyskusję,
- Nie spamuj – nie rozsyłaj niechcianych wiadomości bez uzyskania zgody odbiorcy,
- Nie kradnij czyjejś własności intelektualnej,
- Nie lajkuj stron/zdjęć/postów, które krzywdzą innych.
Z wyrazami szacunku
– Zachowujmy się w sieci tak samo, jak w osobistym kontakcie. Warto pamiętać o przedstawianiu się i o formach grzecznościowych – mówi Marta Witkowska z Akademii NASK. – Uważajmy też na żarty – nie każdy ma podobne do naszego poczucie humoru. Jeśli ktoś słabiej radzi sobie w sieci, nie krytykujmy i nie wyśmiewajmy go. Wręcz przeciwnie – bądźmy pomocni – dodaje ekspertka.
Czy wiesz, że używanie wielkich liter w internetowej dyskusji traktowane jest jako krzyk? Dlatego – unikaj tego.
A co w Internecie oznacza „być profesjonalnym”? Zacznij od szanowania swojej i innych prywatności – pomyśl i/lub zapytaj o zgodę, jeśli chcesz upublicznić jakąś informację.
Dbaj o porządek na swoich profilach w mediach społecznościowych czy blogu – usuwaj np. nieaktualne linki, sprawdzaj źródła informacji. Usuwaj z sieci blogi/strony/konta, których nie używasz.
A teraz absolutna podstawa:
- Nie plotkuj,
- Nie zaśmiecaj konta, bloga, maila drugiej osoby spamem,
- Nie flooduj, czyli unikaj wielokrotnego wysyłania wiadomości, powtarzania znaków, emotikonów, czyli zalewania i zaśmiecania sieci niepotrzebnymi treściami,
- Nie rozpowszechniaj nieprawdziwych informacji.
A jeśli widzisz, że ktoś łamie te zasady – a nawet prawo – działaj. Pierwszy ruch – zgłaszaj to administratorowi strony. Jeżeli sprawa jest poważniejsza, poinformuj o tym odpowiednie osoby.
Jeśli zaobserwujesz niepokojące zjawiska, nie wahaj się i tym poinformować:
- https://incydent.cert.pl – tutaj zgłaszaj incydenty naruszające bezpieczeństwo w sieci,
- https://dyzurnet.pl – tutaj przyjmowane są zgłoszenia dotyczące nielegalnych treści w Internecie.
Zapamiętaj te adresy. Nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się przydać.
Ministerstwo Cyfryzacji