Tu Świnoujście

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych żaglowców świata od piątku w Gdyni

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych żaglowców świata od piątku w Gdyni.

Gospodarka Morska logoJeden z najbardziej rozpoznawalnych żaglowców świata od piątku w Gdyni.

Już jutro, około południa, do Gdyni przypłynie trzymasztowy bark, który dzięki barwie ożaglowania jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych żaglowców świata.

Alexander von Humboldt 2, bo tak nazywa się jednostka, dzięki zielonej barwie kadłuba i żagli, zdobywa serca i przełamuje stereotyp białego żaglowca.

Zielony żaglowiec stanie przy nabrzeżu Pomorskim, w miejscu, w którym zwyczajowo widzimy „Dar Młodzieży”. Co ciekawe, będzie możliwość zwiedzenia pokładu jednostki, ale dokładne godziny nie są jeszcze znane. Wyjście z portu zaplanowano na godz. 12 w niedzielę, 2 czerwca.

Tajemnica jego zielonych żagli bierze się trochę z przekory, a trochę z legendarnej niemieckiej oszczędności. Jak wspominał inżynier Zygmunt Choreń, zielone żagle zaproponował przedstawiciel browaru Beck’s. Załadował ciężarówkę zielonym płótnem o wartości 50 tysięcy marek.

Oszczędnym Niemcom żal było zmarnować taki dar. Zielone żagle uszyto, choć na początku miały być stawiane tylko czasami. Ostatecznie się przyjęły, a miłośnicy żeglarstwa i sama załoga nie wyobrażają sobie statku w innym niż zielony anturażu.

Warto wspomnieć, że to właśnie Zygmunt Choreń w drugiej połowie lat 80. zaprojektował przebudowę starego latarniowca z 1906 roku na bark.

Od wejścia do służby w 1988 roku Alexander von Humboldt wielokrotnie brał udział w regatach i zlotach żaglowców. Gdynię odwiedził w 2009 roku.

Na jego pokładzie młodzież z całego świata poznawała tajniki żeglarstwa, ale też uczyła się życia, wspólnie stawiając czoła żywiołom. Z czasem okazał się jednak mały i  kosztowny w utrzymaniu. Powstał pomysł zbudowania nowego, nieco większego barku.

Alexander von Humboldt 2 powstał w latach 2008-11 w stoczni w Bremerhaven. Ma 65 m długości i spektakularne zielone ożaglowanie.

Po wizycie w Gdyni, żaglowiec popłynie do St. Petersburga.

ot. alex-2.de

Źródło: https://www.gospodarkamorska.pl/

Exit mobile version