Świnoujście. Najpierw powstał port, później zbudowano miasto
Świnoujście. Najpierw powstał port, później zbudowano miasto.
Wczoraj (19.05.2019 niedziela) na pokładzie statku Odra Queen odbyła się prezentacja dotycząca budowy Terminalu Kontenerowego w Świnoujściu zorganizowana przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Miasta Świnoujścia, przedstawiciele Zarządu Portu oraz media prasowe.
tu.swinoujscie.pl
(…) Świnoujście to jedno z najpiękniejszych miast Polski. Położone nad morzem, z najszerszą w kraju plażą, łagodnym klimatem i wieloma atrakcjami turystycznymi od 200 lat znakomicie łączy funkcję portu morskiego i kurortu, a także uzdrowiska.
Ważne daty:
- 1747 r. – powstanie portu morskiego
- 1765 r. – nadanie praw miejskich
- 1824 r. – uznanie miasta za kurort
- 1895 r. – uzyskanie tytułu uzdrowiska
Przez dziesięciolecia branża morska dawała zatrudnienie tysiącom mieszkańców Świnoujścia w Świnoportach, PPDIUR „Odra”, Morskiej Stoczni Remontowej czy terminalu promowym.
Dziś port w Świnoujściu to ponad pięć i pół kilometra nabrzeży, nowoczesny terminal promowy i gwarantujący bezpieczeństwo energetyczne Polski terminal LNG.
Świnoujście wspólnie ze Szczecinem tworzy największy na Bałtyku zespół portów i w 2018 r. obsłużył rekordowe 28,6 mln ton towarów. W Świnoujściu w gospodarce morskiej zatrudnionych jest ponad 2 tys. osób.
By dalej być nowoczesnym i konkurencyjnym, port w Świnoujściu musi się rozwijać, stąd decyzja o budowie Głębokowodnego Terminalu Kontenerowego.
Terminal spełniać będzie najwyższe standardy bezpieczeństwa i ochrony środowiska.
Jego umiejscowienie nie ograniczy dostępu do obiektów turystycznych i nie obniży walorów wypoczynkowych miasta, a przypływające kontenerowce będą dodatkową atrakcją turystyczną.
Podobne terminale z powodzeniem funkcjonują w miastach odwiedzanych przez tysiące turystów np: w Barcelonie, Valencii, Pireusie czy La Spezii.
Terminal Kontenerowy ma zostać zlokalizowany w Porcie Zewnętrznym, na wschód od falochronu wschodniego Terminalu LNG. Jest to najlepszy wybór spośród branych pod uwagę wariantów.
Od początku naszych działań przyjęliśmy zasadę minimalizacji ingerencji w środowisko naturalne i otoczenie. Port i miejsce składowania kontenerów umieszczone zostaną na pirsie, co zapobiegnie niepotrzebnej wycince drzew.
Dostęp od strony lądu przewiduje budowę drogi dojazdowej o długości prawie trzech kilometrów od projektowanego węzła Łunowo na drodze S3 oraz torów kolejowych. Oba dojazdy ominą część mieszkalną Warszowa. Część ładunków będzie transportowana także żeglugą śródlądową.
W pobliżu Terminalu powstaną parkingi dla samochodów osobowych i ciężarowych oraz tory zdawczo odbiorcze. Terminal Kontenerowy będzie umożliwiał równoczesną obsługę 2 jednostek o długości 400 metrów i jednej do 200 metrów.
Rocznie będzie można przeładować w nim około 1,5 miliona TEU.
Terminal będzie mógł przyjąć największe jednostki, jakie mogą wpłynąć na Bałtyk.
W zależności od stopnia zautomatyzowania w Terminalu Kontenerowym zatrudnienie znajdzie od 600 do 1000 osób, wśród nich wielu inżynierów i techników.
To, czy terminal powstanie zależy od dokładnej analizy rynkowej i decyzji inwestora zewnętrznego. Do dzisiaj podpisano kilka listów intencyjnych w tej sprawie.
Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście w umowie na budowę Terminalu Kontenerowego zagwarantuje powstanie promenady wzdłuż plaży na Warszowie wraz z niezbędną infrastrukturą.
Droga do plaży, ścieżka rowerowa, duży parking, oświetlenie, toalety, miejsca do prowadzenia działalności handlowej i gastronomicznej, stojaki rowerowe oraz punkt widokowy to tylko część naszej oferty.
Inwestycje te z pewnością uatrakcyjnią propozycję spędzania wolnego czasu mieszkańcom Warszowa, Łunowa, Przytoru, Ognicy i Karsibora. Zagospodarowana i strzeżona plaża oraz promenada wzbogacą ofertę turystyczną tej części Świnoujścia, a powstała infrastruktura może posłużyć do dalszej rozbudowy miasta w kierunku Międzyzdrojów.
Port w Świnoujściu ma znaczenie strategiczne nie tylko dla Polski, ale także dla Czech i Słowacji. Dzięki temu powstaje droga S3 i modernizowany jest szlak kolejowy.
Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście od lat angażuje się w wydarzenia kulturalne miasta. Jesteśmy patronem oraz współfinansujemy Dni Morza, Sail Świnoujście, oraz festiwale: Grechuty i piosenki morskiej Wiatrak.
Teraz chcemy przybliżyć koncepcję budowy Głębokowodnego Terminalu Kontenerowego mieszkańcom Świnoujścia.
Zapraszamy na spotkania informacyjne:
- 9 czerwca, godzina 12.00 Sala Teatralna MDK, ul. Matejki
- 16 czerwca, godzina 12.00 filia MDK na Warszowie, ul. Sosnowa 18
Głębokowodny Terminal Kontenerowy w Świnoujściu to gwarancja dalszego rozwoju portu, miasta i Polski.
Głębokowodny Terminal Kontenerowy w skrócie:
- do 1000 nowych, dobrze płatnych, miejsc pracy, głównie dla inżynierów i techników;
- najwyższe standardy bezpieczeństwa i poszanowanie środowiska naturalnego, zaplecze terminalu zajmie do 68 ha, nie jak niektórzy podają 500 ha.;
- budowa S3 i modernizacja linii kolejowej;
- przeładunek 1,5 mln TEU rocznie;
- zagospodarowanie plaży na Warszowie, budowa promenady, parkingu turystycznego, drogi dojazdowej i ścieżek rowerowych;
- obsługa statków do 400 metrów (…).
TERMINAL PREZENTACJA TECHNICZNA
Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście