Golczewo z Lotu Ptaka
Golczewo z Lotu Ptaka.
W zachodniopomorskim są małe miasteczka pełne uroku. Do takich należy Golczewo w zachodniopomorskim.
Dwa jeziorka z plażą. Latem kajaki, rowerki wodne, mała gastronomia. Bezpieczeństwa pilnuje ratownik. Bardzo dobre miejsce do wypoczynku.
1 maja zrobiliśmy mały rekonesans by choć częściowo przybliżyć uroki tego miejsca.
Historia
IX wiek – nad jeziorami Górnym i Dolnym powstało grodzisko, chroniące od południa dawne państwo Słowian – Wolin
IX-XIII wiek – twierdza przekształcona została w solidny zamek, wokół którego powstała słowiańska osada
XIV wiek – dokument z 15 lipca 1304 roku informuje o sprzedaży zamku przez dwóch rycerzy biskupowi kamieńskiemu za zgodą księcia szczecińskiego Bogusława IV
1405 r. – zamek przeszedł we władanie książąt pomorskich
1436 r. – książę szczeciński ponownie przekazał zamek biskupom kamieńskim
1454 r. – synod biskupów w Golczewie
1520 r. – zamek kilkakrotnie był odwiedzany przez księcia Bogusława X
1684 r. – Golczewo wraz z całym biskupstwem przeszło we władanie Marchii Brandenburskiej
XVIII wiek – Golczewo spełniało wszystkie funkcje ośrodka miejskiego. Posiadało 40 domów, liczyło kilkuset mieszkańców. Trudnili się oni rolnictwem, rzemiosłem i handlem. Liczne przywileje otrzymali tutejsi rzemieślnicy: krawcy, tkacze, siodlarze, kowale i płatnerze. Zamek uległ zniszczeniu, z opisu z 1784 roku wynika, że jest już kupą gruzów. Pozostała tylko wieża.
XIX wiek – Miasto liczyło ponad 1000 mieszkańców (w roku 1876 – 1300). Zabudowa osady była skrzyżowaniem budownictwa miejskiego z tradycyjną zabudową wiejską. W tym czasie odbywały się w Golczewie liczne targi na drewno, bydło i konie. Specyficzną cechą rzemiosła w tamtym czasie była produkcja łodzi dla potrzeb rybactwa z osad nad Zalewem Szczecińskim i Dziwną. Mieszkańcy trudnili się również spławem drzewa Niemicą.
1945 r. – podczas działań wojennych zniszczonych zostało 40 procent miasta, wiele zakładów przemysłowych i rzemieślniczych. Miejscowość została włączona do Polski. Jej dotychczasowych mieszkańców wysiedlono do Niemiec. Przez krótki okres administracja polska używała nazw Goleszewo oraz Goliszewo, jednak ostatecznie ustaloną ją w obecnej formie.
1 stycznia 1990 r. – ze względu na miejski charakter funkcjonalno-przestrzenny, Golczewo uzyskało prawa miejskie. (za Wikipedia).
tu.swinoujscie.pl