Gala na zakończenie Rejsu Niepodległości: „To jest fantastyczna młodzież, to jest niesamowity potencjał, którego nie możemy zmarnować” (foto, wideo).
To jest fantastyczna młodzież, to jest niesamowity potencjał, którego nie możemy zmarnować. I zaręczam, że my go wykorzystamy – powiedział portalowi GospodarkaMorska.pl Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, podczas gali na zakończenie Rejsu Niepodległości, która w czwartek odbyła się w Gdyni.
Dar Młodzieży powrócił do macierzystego portu po 313 dniach podróży dookoła świata, zorganizowanej w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Udział w niej wzięło ok. 1 000 młodych ludzi.
– To nie jest tak, że oni wrócą teraz do Polski i osiądą na laurach. To jest ogromny zasób wiedzy, kapitału, doświadczenia, kontaktów międzynarodowych. To są przyszłe kadry gospodarki morskiej – mówi Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w MGMiŻŚ.
Podczas gali podziękowano wszystkim uczestnikom Rejsu Niepodległości, a także jego organizatorom.
– Port Gdynia też ma swój niewielki może, ale swój udział, przede wszystkim dlatego, że Port Gdynia jest portem macierzystym tego statku i my wiążemy z tym miejscem rzeczywiście duże nadzieje. Dar Młodzieży wrósł w nasz port i brakowało nam go trochę przez 10 miesięcy, ale z drugiej strony szanujemy bardzo, że był świetnym ambasadorem Polski zagranicą – mówi Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.
Obecna na gali Dorota Arciszewska-Mielewczyk, posłanka na Sejm RP, przewodnicząca sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, powiedziała, że zgrana załoga Daru Młodzieży podczas Rejsu Niepodległości z pewnością była najlepszą wizytówką Polski na świecie.
– W tych portach, które odwiedzał nasz żaglowiec, wszyscy mogli się przekonać, że Polska jest młoda, dynamiczna, pełna pomysłów, energii i też chętna odkrywania tego, co nowe – mówi Dorota Arciszewska-Mielewczyk, posłanka na Sejm RP, przewodnicząca sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
Przez 313 dni Rejsu Niepodległości Dar Młodzieży odwiedził 23 porty na całym świecie i przemierzył ponad 36 tysięcy mil morskich.
– Oprócz tego, że jesteśmy portem macierzystym tego żaglowca, zagranicą przede wszystkim traktowaliśmy go troszeczkę jako taką platformę, którą mogliśmy wykorzystać do spotkań, do promocji polskiego portu zagranicą, polskich firm zagranicą i naszego przemysłu morskiego – mówi Maciej Krzesiński, dyrektor ds. marketingu i współpracy z zagranicą Zarządu Morskiego Portu Gdynia.
Na zakończenie gali wystąpił zespół Pectus, a na budynku Zarządu Morskiego Portu Gdynia wyświetlony został mapping nawiązujący m.in. do planowanych inwestycji gdyńskiego portu.
Rejs Niepodległości, organizowany w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, rozpoczął się 20 maja 2018 r. w Gdyni. Dar Młodzieży podczas podróży dookoła świata odwiedził ponad 20 portów w 18 państwach.
W wyprawie w czasie całego rejsu na zmiany udział wzięło ponad 530 studentów i uczniów szkół morskich oraz 400 laureatów konkursu związanego z rocznicą 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
To drugi rejs Daru Młodzieży dookoła świata. Pierwszy odbył się w latach 1987/1988.
Organizatorami Rejsu Niepodległości byli Akademia Morska w Gdyni, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl.
Dar Młodzieży ma 108,815 m długości, 14 m szerokości oraz 6,87 m zanurzenia. Powierzchnia ożaglowania podstawowego to 3 015 m kw.
Na pokład jednostka zabiera 130 + 6 praktykantów, a stała załoga to 32 osoby. Uroczyste podniesienie bandery na żaglowcu odbyło się 4 lipca 1982 r. przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni.
fot. GospodarkaMorska.pl
Źródło: https://www.gospodarkamorska.pl/