Site icon Tu Świnoujście

Gala na zakończenie Rejsu Niepodległości (foto, wideo)

Gala na zakończenie Rejsu Niepodległości

Gospodarka Morska logoGala na zakończenie Rejsu Niepodległości: „To jest fantastyczna młodzież, to jest niesamowity potencjał, którego nie możemy zmarnować” (foto, wideo).

To jest fantastyczna młodzież, to jest niesamowity potencjał, którego nie możemy zmarnować. I zaręczam, że my go  wykorzystamy – powiedział portalowi GospodarkaMorska.pl Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, podczas gali na zakończenie Rejsu Niepodległości, która w czwartek odbyła się w Gdyni.

Gala na zakończenie Rejsu Niepodległości

Dar Młodzieży powrócił do macierzystego portu po 313 dniach podróży dookoła świata, zorganizowanej w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Udział w niej wzięło ok. 1 000 młodych ludzi.

Gala na zakończenie Rejsu Niepodległości

To nie jest tak, że oni wrócą teraz do Polski i osiądą na laurach. To jest ogromny zasób wiedzy, kapitału, doświadczenia, kontaktów międzynarodowych. To są przyszłe kadry gospodarki morskiej – mówi Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w MGMiŻŚ.

Gala na zakończenie Rejsu Niepodległości

Podczas gali podziękowano wszystkim uczestnikom Rejsu Niepodległości, a także jego organizatorom.

Port Gdynia też ma swój niewielki może, ale swój udział, przede wszystkim dlatego, że Port Gdynia jest portem macierzystym tego statku i my wiążemy z tym miejscem rzeczywiście duże nadzieje. Dar Młodzieży wrósł w nasz port i brakowało nam go trochę przez 10 miesięcy, ale z drugiej strony szanujemy bardzo, że był świetnym ambasadorem Polski zagranicą – mówi Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Gala na zakończenie Rejsu Niepodległości

Obecna na gali Dorota Arciszewska-Mielewczyk, posłanka na Sejm RP, przewodnicząca sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, powiedziała, że zgrana załoga Daru Młodzieży podczas Rejsu Niepodległości z pewnością była najlepszą wizytówką Polski na świecie.

Gala na zakończenie Rejsu Niepodległości

W tych portach, które odwiedzał nasz żaglowiec, wszyscy mogli się przekonać, że Polska jest młoda, dynamiczna, pełna pomysłów, energii i też chętna odkrywania tego, co nowe – mówi Dorota Arciszewska-Mielewczyk, posłanka na Sejm RP, przewodnicząca sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Przez 313 dni Rejsu Niepodległości Dar Młodzieży odwiedził 23 porty na całym świecie i przemierzył ponad 36 tysięcy mil morskich.Gala na zakończenie Rejsu Niepodległości

Oprócz tego, że jesteśmy portem macierzystym tego żaglowca, zagranicą przede wszystkim traktowaliśmy go troszeczkę jako taką platformę, którą mogliśmy wykorzystać do spotkań, do promocji polskiego portu zagranicą, polskich firm zagranicą i naszego przemysłu morskiego – mówi Maciej Krzesiński, dyrektor ds. marketingu i współpracy z zagranicą Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Gala na zakończenie Rejsu Niepodległości
Gala na zakończenie Rejsu Niepodległości
Gala na zakończenie Rejsu Niepodległości

Na zakończenie gali wystąpił zespół Pectus, a na budynku Zarządu Morskiego Portu Gdynia wyświetlony został mapping nawiązujący m.in. do planowanych inwestycji gdyńskiego portu.

Rejs Niepodległości, organizowany w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, rozpoczął się 20 maja 2018 r. w Gdyni. Dar Młodzieży podczas podróży dookoła świata odwiedził ponad 20 portów w 18 państwach.

Gala na zakończenie Rejsu Niepodległości

W wyprawie w czasie całego rejsu na zmiany udział wzięło ponad 530 studentów i uczniów szkół morskich oraz 400 laureatów konkursu związanego z rocznicą 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

To drugi rejs Daru Młodzieży dookoła świata. Pierwszy odbył się w latach 1987/1988.

Gala na zakończenie Rejsu Niepodległości

Organizatorami Rejsu Niepodległości byli Akademia Morska w Gdyni, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl.

Dar Młodzieży ma 108,815 m długości, 14 m szerokości oraz 6,87 m zanurzenia. Powierzchnia ożaglowania podstawowego to 3 015 m kw.

Na pokład jednostka zabiera 130 + 6 praktykantów, a stała załoga to 32 osoby. Uroczyste podniesienie bandery na żaglowcu odbyło się 4 lipca 1982 r. przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni.

fot. GospodarkaMorska.pl

Źródło: https://www.gospodarkamorska.pl/

 

Exit mobile version