Site icon Tu Świnoujście

Załoga AGH Pogorią przepłynęła Morze Śródziemne w 100-lecie uczelni

Załoga AGH Pogorią przepłynęła Morze Śródziemne w 100-lecie uczelni

Gospodarka Morska logoZałoga AGH Pogorią przepłynęła Morze Śródziemne w 100-lecie uczelni.

Prawie 300 mil morskich Morza Śródziemnego przepłynęła załoga Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w 100-lecie tej uczelni. Rejs żaglowcem Pogoria trwał tydzień.

Załoga składała się z ponad 50 osób, głównie studentów, absolwentów, byłych i obecnych pracowników AGH, oraz kilku żeglarzy na stałe związanych z Pogorią.

Grupa wyruszyła 16 lutego z Loano we Włoszech. Na trasie znalazły się porty w Portovenere, Portoferraio i Civita Vecchia. W sobotę Pogoria, kierowana przez kapitan Annę Kiełbik-Piwońską, zakończyła rejs w Porto Ercole.

Wyjazd zorganizowało Koło Naukowe Metaloznawców AGH. Po zakończeniu rejsu w sobotę opiekun Koła Grzegorz Michta zrelacjonował przez telefon PAP, że podróżującym dopisała pogoda, atmosfera była fantastyczna.

Ważne – zwrócił uwagę – że w nocy ze środy na czwartek na morzu udało się stworzyć gigantyczny napis „100 AGH” – STS Pogoria w prawie trzy godziny przepłynęła trasę w kształcie napisu „100 AGH”.

Słowa można było zobaczyć dzięki zapisom sygnału GPS. Ślad zaobserwowany przez satelity miał długość 4 mil morskich i szerokość mili morskiej.

Obchody 100-lecia Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie potrwają do czerwca 2020 r. Polska Agencja Prasowa jest ich patronem medialnym.

W 1913 r. cesarz Franciszek Józef wydał dekret o utworzeniu Akademii Górniczej. Rozpoczęto przygotowania do zainaugurowania działalności tak wyczekiwanej przez gospodarkę uczelni: powołano profesorów, zatwierdzono programy, ale ze względu na wybuch I wojny światowej wielkie, zapoczątkowane jeszcze w XIX w. marzenie, odłożone zostało – jak napisał w 1915 r. miejski urzędnik – „do spokojnych czasów”.

Nastąpiło to w 1919 r., kiedy marszałek Józef Piłsudski uroczyście zainaugurował działalność ówczesnej Akademii Górniczej. 100 lat temu Akademię tworzyło 80 studentów i kilkunastu profesorów.

Dziś jest to 30 tys. studentów (nowy rok rozpoczęło 7,3 tys. nowych studentów), 4,2 tys. pracowników, w tym 2 tys. nauczycieli akademickich.

Żaglowiec Pogoria ma 48 m długości, 8 m szerokości i jest dopuszczony do żeglugi oceanicznej. Jednostka została zwodowana 23 stycznia 1980 r.

Zadebiutowała na wodach morskich podczas regat Cutty Sark-a na trasie Mon–Karlskrona i pod dowództwem kapitana Krzysztofa Baranowskiego pierwsza minęła linię mety.

Obecnie Pogoria w okresie od października do marca odbywa tygodniowe rejsy po Morzu Śródziemnym. Latem żaglowiec bierze udział w regatach The Tall Ships Races.

fot. facwbook.com/Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Źródło: https://www.gospodarkamorska.pl/

 

Exit mobile version