Świnoujście. DECYZJA ZUS O PODLEGANIU UBEZPIECZENIOM SPOŁECZNYM
Świnoujście. DECYZJA ZUS O PODLEGANIU UBEZPIECZENIOM SPOŁECZNYM – CZY MOŻNA JĄ WYDAĆ W KAŻDYM CZASIE? Prawnicy ze Świnoujścia Lipcowie radzą.
Bardzo często zdarza się, że emeryt decyduje się na podjęcie dodatkowej pracy na podstawie umowy zlecenia.
W takim przypadku zleceniodawca co do zasady powinien odprowadzać za niego składki na ubezpieczenie społeczne.
Popularną praktyką jest jednak uiszczanie przez płatnika jedynie składki na ubezpieczenie zdrowotne z pominięciem tych wskazanych powyżej.
Emeryt kończy swoją pracę, mija kilka albo kilkanaście lat od jego „zatrudnienia”, płatnik zdążył już zapomnieć o swoim byłym zleceniobiorcy, aż w końcu ZUS daje o sobie znak i wydaje decyzje o podleganiu przez osobę X ubezpieczeniom społecznym w danym okresie (gdy świadczył usługi na rzecz płatnika).
W tym miejscu powstaje pytanie czy wydanie tego typu decyzji jest ograniczone w czasie?
W dzisiejszym tekście chcemy rozwiać Państwa wątpliwości w tym zakresie i przekonać, że takie rozstrzygnięcie organu jest co do zasady prawidłowe (oczywiście przy założeniu, że przesłanki merytoryczne nie budzą wątpliwości), gdyż prawo do wydania wskazanej decyzji nie ulega przedawnieniu.
A skoro nie ulega przedawnieniu to znaczy, że … można ją wydać po dwóch, pięciu, a nawet i piętnastu latach od zdarzenia. Takie stanowisko zostało również wyrażone w uchwale Sądu Najwyższego i zostało ugruntowane w aktualnym orzecznictwie.
Sama decyzja tego rodzaju nie powinna jednak niepokoić płatnika, ponieważ ma ona charakter wyłącznie deklaratoryjny i potwierdza zaistniałe zdarzenie.
Prawdopodobnie następnym krokiem ZUS będzie wydanie decyzji wymiarowej, czyli nakładającej obowiązek uiszczenia należności tytułem nieopłaconej składek.
I w tym miejscu warto podkreślić, że właśnie takim decyzjom należy się wnikliwie przyjrzeć, bo to należności z tytułu składek ulegają przedawnieniu z upływem 5 lat.
Dopiero po otrzymaniu decyzji wymiarowej, płatnik powinien zweryfikować, czy żądana należność nie jest już przedawniona. Sama decyzja o podleganiu obowiązku ubezpieczenia nie nakłada jeszcze na niego żadnych obciążeń, a co najważniejsze – niezasadne jest jej zaskarżanie w oparciu o zarzut przedawnienia.
Pisząc ten tekst chcieliśmy zwrócić Państwa uwagę na rozróżnienie dwóch typów decyzji, a co za tym idzie – różnych konsekwencji ich wydania.
Artykuł ma na celu jedynie zasygnalizowanie złożonego problemu dlatego w razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu.
Radca Prawny Marta Lipiec – tel.: 693 642 894
apl. radc. Łukasz Lipiec – tel.: 512 321 524
Kancelaria Radcy Prawnego Marta Lipiec
ul. Paderewskiego 24b, Świnoujście