• Przeprawa promowa
  • Komunikacja miejska
  • Emilbus
  • Jomsborg
  • Rozkład jazdy PKP
  • Rozkład jazdy PKS
logo
wiadomości ze Świnoujścia i okolic, relacje z ważnych wydarzeń. Przewodnik po kulturze, rozrywce, biznesie i inwestycjach.
  • Świnoujście
  • Gryfice
  • Z kraju i regionu
  • Kontakt
  • Pogoda
  • Plan miasta
  • Ważne numery
  • Historia
KLESZCZE CD

Edukacja/ Kraj i region/ Świnoujście

KLESZCZE ciąg dalszy.

informacja, kliszcz, Świnoujście, zdrowie 27 stycznia 2019

Tweet

KLESZCZE ciąg dalszy.

Niniejszy tekst nie jest pracą naukową, skierowany jest do szerokiego grona osób z problemami zdrowotnymi w następstwie pokąsania przez owady krwiopijne.

Nie wykluczone iż zespół złożony z nawiedzonych diagnostów zmieni te wypociny w pracę naukową. Jak już pisałem kleszcze mogą przenosić kilkadziesiąt różnych chorób.

O odkleszczowym zapaleniu mózgu nie będę dalej wspominał, tym bardziej że opracowano i stosuje się od wielu lat szczepionkę przeciwko tej chorobie, a zarażenie następuje w momencie wkłucia.

Znacznie większym problemem diagnostycznym są inne choroby odkleszczowe. Głośna w ostatnim czasie borelia, występująca w kilku odmianach genetycznych, a którą możemy wykryć różnymi metodami, a mianowicie:

  • jedna z bardziej precyzyjnych metod ELISA
  • inną metodą jest Western bloot metoda bardziej szczegółowa, traktowana jako test potwierdzenia
  • metoda PCR – genetyczna
  • metody precyzyjne, ale obarczone dużym ograniczeniem, gdyż przeciwciała i patogeny krążą we krwi przez ok 2-3 lata, później zanikają. Obecność immunoglobulin tylko w klasie IgG nawet w wartościach granicznych, świadczy o inwazji, trwającej powyżej ok 1 miesiąca i jest powodem do dalszej diagnostyki, a nie jej zaniechania. Stare boreliozy tymi metodami są niewykrywalne. W tym przypadku możemy mówić o nosicielstwie (patogen wnika w różne narządy w tym mózg), które może dać objawy po wielu latach, przez co trudno je połączyć z kleszczem np w dzieciństwie. Wystarczy większy stres, szczepienie, drobny zabieg… i może wystąpić choroba, której początkowe objawy możemy pomylić np z grypą, czy przeziębieniem.
    Wielu pacjentów spotyka się z taką sytuacją, gdy przeciwciała w klasie IgG występują w wartościach granicznych i lekarze rezygnują z leczenia, pomimo problemów zdrowotnych u pacjenta.

Myślę że jest to postępowanie pochopne. Możemy mieć do czynienia z sytuacją gdy immunoglobiny już zanikają w związku z czasem jaki minął od ukąszenia do momentu badania.

Ponieważ borelia nazywana jest wielkim imitatorem sugerującym różne schorzenia, objawiające się się licznymi problemami np: stawowymi, kardiologicznymi czy neurologicznymi… Wielu, w tym nawet lekarzy, nie mówiąc o pacjentach, gubi się w interpretacji objawów.

Również specjaliści nie mogą ustalić przyczyn dolegliwości. Niektórzy pacjenci odsyłani są nawet do psychiatry, jako że doktorzy sądzą, iż chory wymyśla sobie problem. Stosowane są różne leki, mogące niekiedy bardziej zaszkodzić i być przyczyną nawet ciężkich powikłań, a choroby nie likwidują.

Inną powszechną chorobą odkleszczową (nie znam dowodów, że inni krwiopijcy jej nie przenoszą) jest Babesia, zwana również malarią północy (namnaża się w erytrocytach, niszcząc je, a następnie atakuje kolejne ). Stwierdzono występowanie około 100 gatunków tego pasożyta.

Znam przypadki prawie 50 % zaatakowanych krwinek, jak taki pacjent będzie się czuł, jeżeli wszystkie narządy, w tym mózg są nie dotlenione.

Znam pacjentów obecnie w stanie agonalnym na respiratorze, u których przyplątał się jeszcze autoimmunoidalny zanik mięśni. Inny młody 24 letni, wcześniej sprawny fizycznie mężczyzna, jeszcze w czerwcu poruszający się na wózku inwalidzkim, już we wrześniu nawet nie siedzi.

W powszechnym mniemaniu jest to choroba głównie zwierząt. Stąd problem jest bardziej znany w środowisku lekarzy weterynarii. Wiąże się to prawdopodobnie z częstością ukąszeń, które są następstwem buszowania naszych pupili po krzakach, oraz wielkości żywiciela (ile krwi krąży w organiźmie ratlerka, a ile u człowieka ?).

Bardzo często bywa, że po każdym spacerze wyciągamy z sierści psa po kilkadziesiąt kleszczy dorosłych, Bóg jeden wie ile nimf, które bardzo trudno znaleźć .

U człowieka łatwiej jest zauważyć intruza i usunąć go, przez co inwazja pasożyta może być w znacznej mierze ograniczona, choroba rozwija się znacznie dłużej, a jej następstwa nie są jednoznaczne.

Skuteczność diagnostyki immunologicznej, niestety i tu jest ograniczona (brak testów identyfikujących wszystkie odmiany genetyczne). Metoda PCR traktowana jest jako test potwierdzenia i stosowana rzadko.

Pasożyt w przeciągu około dwóch miesięcy atakuje erytrocyty, w których rozwija się i namnaża, w związku z czym zdiagnozowanie starej babesiozy niestety ogranicza się do obserwowania zmian w krwinkach czerwonych, nawet podczas wykonywania rutynowego rozmazu manualnego barwionego metodą Pappenheima (MGG).

Obserwuje się uszkodzenie erytrocytów, np: anizocytozę, anizochromię, poikilocytozę, krwinki tarczowate, anulocyty, krwinki okularowe, ” wygryzione „, owalocyty, stomatocyty…

Taki obraz nie może być bagatelizowany, a dla diagnosty szczególnie hematologa, wymaga naniesienia uwag na wyniku. Być może pomoże to w łatwiejszym postawieniu diagnozy i zastosowania odpowiedniej dalszej diagnostyki w celu ustalenia przyczyn, a w następstwie skutecznego leczenia.

Podczas rutynowych badań, ze względu na ilość wykonywanych analiz, jak również błędy techniczne, opis obrazu erytrocytów często jest pomijany, co już jest błędem sztuki.

Uwidocznienie wtrętów w cytoplazmie erytrocytów, wymaga cienkiego preparatu i odpowiedniego wybarwiania, lecz występuje ryzyko wytrącania się barwnika i zacierania obrazu mikroskopowego, a obraz jest mało czytelny, przez co mało wprawne oko może je przeoczyć.

Metoda grubej kropli sprawdza się przy malarii. Babesia jest bardziej wymagająca. Wtręty nie zawsze przypominają obraz książkowy, są bardziej subtelne i znacznie, znacznie mniejsze niż można sobie wyobrazić, co powoduje że nawet specjaliści parazytolodzy mają ogromne problemy z wykryciem pasożyta.

Opracowana w naszej pracowni technika barwienia pozwala na znaczące wyeliminowanie błędów, a obraz jest bardziej czytelny,

Zastanawiam się czy tzw ciałka Howell-Jollyego rzeczywiście są pozostałościami jąder komórkowych, jeżeli tak to czyich ?

Pomyślmy trochę: czy znamy europejczyka, który nigdy nie był pokąsany przez jakiegokolwiek krwiopijcę i czy jest to rzeczywiście problem ograniczony, a nie wręcz odwrotnie, nagminny i czy tylko kleszcz jest źródłem zarażenia ?

Jaką rolę w procesie rozprzestrzeniania się chorób odkleszczowych u ludzi pełni krwiolecznictwo? Tym bardziej, że udowodniono jego rolę w przenoszeniu Toxoplazmozy.

Już na początku ubiegłego stulecia, udowodniono na zwierzętach iż podanie nawet niewielkiej ilości zarażonej krwi  zdrowym, kończy się dla biorców śmiertelnie.

Czy wiele objawów u pacjentów nie jest błędnie leczonych, czego następstwa mogą być nawet tragiczne ?

Niektórzy lekarze „profilaktycznie” stosują przez kilka dni leki przeciw malaryczne – błąd, przeciętny erytrocyt w krwiobiegu funkcjonuje przez ok 120 dni. Pogłaskanie problemu nie likwiduje choroby, gdyż zaatakowane krwinki nadal krążą w naczyniach, infekując zdrowe. Przecież babesia to pierwotniak rozmnażający się przez podział.

Spotykam się również z zastanawiającym zjawiskiem  a mianowicie, chory długo leczony lekami przeciw malarycznymi, w początkowym okresie parazytemia spada, aż to nagle szok, parazytemia rośnie i to nawet bardzo znacznie, a pacjent czuje się dobrze.

Dlaczego ? Przyczyn nawet naukowcy nie potrafią wytłumaczyć. Prawdopodobnie mutacja genetyczna i wybitny wzrost odporności patogena na stosowaną terapię.

Słyszałem o istnieniu leku skutecznego na malarię lekooporną. W Unii Europejskiej jest on praktycznie nieznany, a do zakupienia w Indiach, Afryce. O takich zjawiskach mówią także lekarze praktycy.

Inne choroby odkleszczowe potraktuję po macoszemu, ponieważ posiadamy narzędzia służące ich wykrywaniu, trzeba tylko wpaść na pomysł czego szukać, no i niestety koszta.

Diagnostyka dysponuje badaniami immunologicznymi, genetycznymi wykrywającymi chlamydiozę, yersinozę, bartonellozę (bakteria posiadająca zdolność eliminowania antybiotyków, a tym samym trudna w leczeniu, wykrywalna również metodami mikroskopowymi) i inne patogeny przenoszone przez krwiopijców, tzw koinfekcje.

Skupiłem się głównie na boreliozie i babesiozie, ponieważ te choroby stwarzają obecnie największe problemy diagnostyczne. Borelioza jest trochę lepiej rozpracowana w porównaniu z babesiozą.

Towarzysząca boreliozie babesioza, oraz inne koinfekcje odkleszczowe powodują znaczne przedłużenie procesu leczenia i brak skuteczności w terapii.

Sceptyków odsyłam do publikacji p Alicji Buczek ” Atlas pasożytów człowieka ” wydanie 2005 r ( internet ), publikacje pod patronatem KIDL…

PS: Spontaniczność, niefrasobliwość, ignorancja mogą być w późniejszym czasie, przyczyną bardzo poważnych problemów zdrowotnych.

Moda ni czorta nie przystaje do fizjologii, stąd liczne problemy, szczególnie u pań, ze strony np. układu moczopłciowego (stringi, obcisłe spodnie…), brak odpowiedniej odzieży np. podczas spaceru po lesie, łące może skutkować chorobami niekoniecznie odkleszczowymi.

Nasze środowisko wcale nie jest tak przyjazne jak nam się wydaje. Całe stada różnych organizmów czekają tylko aby nas dopaść, jesteśmy dla nich tylko źródłem pokarmu.

PS – 2: podczas rutynowych badań leukogramów met. Szylinga obserwuję symptomy uszkodzenia erytrocytów nawet u 2 – 3 miesięcznych maluchów (zarażenie drogami płodowymi), oraz pacjentów klinik onkologicznych, hematologicznych, nefrologicznych…. Czyżby zboczenie zawodowe ?

Życzę dużo zdrowia i trafnych diagnoz w przypadku problemów zdrowotnych.

Andrzej Janowicz

W związku z brakiem wiedzy w środowisku medycznym, w tym również diagnostów laboratoryjnych, na temat Babesii opracowałem sposób przygotowania materiału do badań parazytologicznich.

Jednocześnie bardzo będziemy wdzięczni za bliższe informacje w/g schematu:

Pobierz formularz: formularz

http://laboratoriumswinoujscie.pl/

Zobacz także

29-20230310

Edukacja /

Gryfice. Mroźne obrazy w Świeszewie, Kreatywne Wioski 2023

telepraca, pixabay.com

Kraj i region /

Pracując zdalnie możemy zmniejszyć zużycie prądu o 38 proc.

2

Świnoujście /

Świnoujście otwiera tunel. O testach i procedurach odbiorowych

‹ Świnoujście. W najbliższą niedzielę, 50-ta dostawa skroplonego gazu ziemnego LNG do Polski › Fregata ORP Gen. Kazimierz Pułaski po 11 latach dołączy do Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1
Świnoujście

Twoja reklama

  • Cennik

Galerie

  • Galeria ART
  • Miejsce sztuki44
  • Ferie 2023 w Świnoujściu
  • Ruch statków: Świnoujście, Zatoka pomorska

Kamery on-line

  • Świnoujście promenada
  • Przeprawa promowa
  • Widok na plażę
  • Widok na plażę z Radisson Blu Resort
  • Latarnia
  • Ogłoszenia drobne
  • Historia
  • Ferie 2023 w Świnoujściu
  • Ruch statków: Świnoujście, Zatoka pomorska

Komunikacja

  • Przeprawa promowa
  • Komunikacja miejska
  • Emilbus
  • Jomsborg
  • Rozkład jazdy PKP
  • Rozkład jazdy PKS

Warto odwiedzić

  • Fort Gerharda
  • Fort Anioła
  • Fort Zachodni
  • Podziemne miasto
  • Latarnia morska
  • Muzeum Rybołówstwa
  • Miejski Dom Kultury
  • Biblioteka Miejska

Turystyka

  • Baza noclegowa
  • Biura podróży
  • CIT
  • Biura turystyczne

Prawo i Biznes

  • Twój biznes
  • Prawo

Komnata kultury

  • Poezja
  • Proza
  • Sztuka amatorska

Kulinaria

  • Blog kulinarny Danusi

Radio i telewizja

Radio Szczecin 106,3FM TV Świnoujście TV Słowianin

Polecane strony

Infomare.pl Infomare.pl Infomare.pl Infomare.pl Infomare.pl Infomare.pl M&Ł Lipcowie ze Świnoujścia Jooble Jooble Opera na Zamku Żegluga Szczecińska GS24 Komenda Miejska Policji w Świnoujściu praca na statkach Jooble Port Szczecin-Świnoujście MKS Flota
Politechnika Morska w Szczecinie
Akademia-Morska-Gdynia-logo polecane strony
Zespół Szkół Morskich
Muzeum Narodowe w Szczecinie
szpital-logo

Ogrody kompleksowo – Villa Verde

tarasy kompozytowe
Tarasy kompozytowe Usługi ogrodnicze
Zabudowy balkonów
portal Okna Szczecin

Świnoujście – Andrzej Warzecha

Głosuj na Karsibór

1 maja aleja debow
1 maja deptak
1 maja 2
1 maja aleja debow
1 maja deptak
1 maja 2
Oddaj głos
Naprawmy To - Świnoujście

REKLAMA

REKLAMA

obozy konne

TWOJA REKLAMA

Cennik

Reklama

okna pcv szczecin

Polecane

  • ZabytkiUlga na zabytki
    28 marca 2023
  • 2Świnoujście otwiera tunel. O testach i procedurach odbiorowych
    28 marca 2023
  • OffoweCzwartki_fb_1080x1080_Bezmiar1„Bezmiar” przedpremierowo w ramach OFFowych czwartków ze Storytel w Multikinie
    27 marca 2023
  • CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 90Książnica Pomorska. Konkurs historyczno-literacki: Przestrzenie dziedzictwa
    27 marca 2023
  • Dungeons & Dragons_Przedsprzedaż_MULTIKINO (2)Zajmij najlepsze miejsce na premierze „Dungeons & Dragons. Złodziejski honor”!
    27 marca 2023
  • Jest umowa na termomodernizację Urzędu Miasta w Świnoujściu.Świnoujście. Unieważnienie konkursu ofert na realizację zadania publicznego z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym
    27 marca 2023
  • 010Zwolnisz do 50 km/h – Świnoujście instaluje w tunelu odcinkowy pomiar prędkości
    25 marca 2023
  • świnoujście-logo-kraina-44-wysp1Świnoujście. Wydział Komunikacji: tu umówisz wizytę
    24 marca 2023
  • JOHN WICK 4_PLAKAT124 marca “John Wick 4” premierowo w Multikinie!
    24 marca 2023
  • Świnoujście. Piątek – sobota. Prawdziwe renifery i święty MikołajŚwinoujście. PEC pracuje bez przerwy
    24 marca 2023
  • Zmiana czasu_PKP IntercityZmiana czasu na letni w PKP Intercity
    24 marca 2023
  • Plakat A3 - Targi pracy 2023 popr21Świnoujście. Zaproszenie na Targi Pracy 2023
    24 marca 2023
  • iot-g9e4109dc4_1920Masz pomysł na innowację społeczną? Sięgnij po grant z programu ORLEN Social Lab
    23 marca 2023
  • zupa25.03Świnoujskie spotkanie przy zupie
    23 marca 2023
  • Urząd Miejski Świnoujście logoLXXVI sesja Rady Miasta Świnoujście – 30 marca 2023 r.
    23 marca 2023
  • Zdjęcie ilustracyjneŚwiatowy Dzień Wody. Oto sposoby, by o nią dbać i oszczędzać pieniądze
    22 marca 2023
  • CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v80), quality = 80Szpital Miejski w Świnoujściu. Uwaga! Przywracamy możliwość odwiedzin, jednak pod pewnymi warunkami
    22 marca 2023
  • Świnoujście. Inwestycje. Ruszyła termomodernizacja budynku urzędu miasta.Ogłoszenie o otwartym konkursie ofert na realizację zadania publicznego: „Prowadzenie Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Świnoujściu”
    22 marca 2023
  • plakatUniwersytet Szczeciński – konferencja naukowa z udziałem m.in. prof. Jana Miodka
    22 marca 2023
  • świnoujście-logo-kraina-44-wysp1Świnoujście. „Wakacje ze strażakami – Festyn i zawody sportowo-pożarnicze 2023 r.”: wynik konkursu
    22 marca 2023

Reklama

Najnowsze wiadomości

  • Pracując zdalnie możemy zmniejszyć zużycie prądu o 38 proc.
    28 marca 2023
    Już 6 kwietnia br. zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej, wskazujące m.in. na konieczność pokrycia przez pracodawcę kosztów
  • Ulga na zabytki
    28 marca 2023
    Możesz skorzystać z ulgi na zabytki, jeżeli jesteś właścicielem lub współwłaścicielem zabytku nieruchomego i osiągasz dochody opodatkowane PIT.
  • Gryfice. Mroźne obrazy w Świeszewie, Kreatywne Wioski 2023
    28 marca 2023
    Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z dzisiejszego spotkania w Świeszewie! Zobaczcie mroźne obrazy, które wyszły spod rąk dzieci i młodzieży. Wkrótce
  • Gryfice. Mroźne obrazy w Trzygłowie, Kreatywne Wioski 2023
    28 marca 2023
    W poniedziałkowe popołudnie, ze śniegiem wirującym za oknami, dzieci wyczarowywały mroźne obrazy. Farby akrylowe, gołąbeczki, wałki i fragmenty mat
  • Gryfice. Mroźne obrazy w Prusinowie, Kreatywne Wioski 2023
    28 marca 2023
    Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z zajęć malarskich w świetlicy w Prusinowie. Próbowaliśmy wyczarować mroźne obrazy. Wyobrażaliśmy sobie, że
  • Gryfice. Mroźne obrazy w Borzyszewie, Kreatywne Wioski 2023
    28 marca 2023
    Pierwszy etap spotkań w Kreatywnych Wioskach to malowanie mroźnych obrazów. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z zajęć w świetlicy w Borzyszewie,
  • Świnoujście otwiera tunel. O testach i procedurach odbiorowych
    28 marca 2023
    W komendzie świnoujskiej Państwowej Straży Pożarnej odbyło się spotkanie policji, straży pożarnej, przedstawicieli wykonawcy inwestycji i nadzoru,
  • „Bezmiar” przedpremierowo w ramach OFFowych czwartków ze Storytel w Multikinie
    27 marca 2023
    30 marca o godzinie 19.00 w ramach cyklu filmowego „OFFowe czwartki ze Storytel” w Multikinie widzowie będą mogli zobaczyć przedpremierowo „Bezmiar”
  • Książnica Pomorska. Konkurs historyczno-literacki: Przestrzenie dziedzictwa
    27 marca 2023
    Książnica Pomorska i Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie zapraszają uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz szkół średnich
  • Zajmij najlepsze miejsce na premierze „Dungeons & Dragons. Złodziejski honor”!
    27 marca 2023
    Multikino rozpoczęło przedsprzedaż biletów na „Dungeons & Dragons: Złodziejski honor”. Film wejdzie do kin 14 kwietnia, a bilety są dostępne
  • 250. parkrun Moniki na 286. parkrunie
    27 marca 2023
    I stało się na sobotnim 286. parkrunie Monika Murawska pokonała 5 kilometrowy dystans po raz 250. Prawie zawsze obecna i prawie zawsze gotowa do wsparcia
  • Świnoujście. Unieważnienie konkursu ofert na realizację zadania publicznego z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym
    27 marca 2023
    Zarządzeniem Nr 160/2023 z dnia 24 marca 2023 r. Prezydent Miasta Świnoujście unieważnił otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego z
  • Czy zagadka zimnej fuzji jądrowej została rozwiązana?
    26 marca 2023
    Instytut Fizyki Uniwersytetu Szczecińskiego we współpracy ze Szczecińskim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Fizycznego zapraszają na wykład otwarty prof.
  • MKS Flota Świnoujście. Fatum przełamane
    26 marca 2023
    MKP Szczecinek – Flota 1-2 (0-2) 0-1  Krzysztof Bątkowski 35 minuta (asysta Poźniak) 0-2  Krzysztof Bątkowski 42 minuta (asysta Karaman)
  • Uwaga mieszkańcy Gminy Świnoujście! Posiadacze szamb na posesjach – zmiana w przepisach
    25 marca 2023
    Zgodnie z ustawą z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach właściciele nieruchomości, których budynki mieszkalne nie zostały
  • Zwolnisz do 50 km/h – Świnoujście instaluje w tunelu odcinkowy pomiar prędkości
    25 marca 2023
    Przejazd autem przez tunel pod Świną o długości niemal 1,5 kilometra nie powinien zająć więcej niż kilka minut. Oczywiście, kierowcy muszą pamiętać
  • Świnoujście. Wydział Komunikacji: tu umówisz wizytę
    24 marca 2023
    Wizyty w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta Świnoujście umawiane są przez stronę internetową. Poniżej szczegóły Wizyty w Wydziale Komunikacji Urzędu
  • 24 marca “John Wick 4” premierowo w Multikinie!
    24 marca 2023
    24 marca Keanu Reeves powraca w filmie „John Wick 4” na ekrany kin sieci Multikino! Bilety są dostępne w kasie kin, na stronie www.multikino.pl
  • Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie ma szansę na Fryderyka!
    24 marca 2023
    Nowy album chóru „The Sound of the Sea”, wydany w styczniu br. pod skrzydłami prestiżowej wytwórni DUX Recording Producers został nominowany do
  • Świnoujście. PEC pracuje bez przerwy
    24 marca 2023
    Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. informuje, iż w roku 2023 nie planuje corocznej przerwy technologicznej w dostawie energii cieplnej na cele

Back to Top

Zgoda na nieodpłatne wykorzystanie herbu Świnoujścia na stronie internetowej www.tu.swinoujscie.pl oraz na materiałach promujących w/w stronę zgodnie z zasadami określonymi w księdze znaku. WPT-P.013.9.2016.
Zgoda wydana przez Prezydenta Miasta Świnoujście.

Sąd Okręgowy w Szczecinie I Wydział Cywilny Sekcja Rejestrowo-Egzekucyjna postanowieniem Sądu z dn. 16.09.2016 r. sygnatura akt I Ns Rej. „Pr” 49/16 wpisano do rejestru dzienników i czasopism tytuł tu.swinoujscie pod numerem rejestru 1023

Strona posiada Certyfikat Bezpieczeństwa SSL

https://tu.swinoujscie.pl/kontakt/

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Nasz Instagram

Nasz Twitter

Tweets by @tu_swinoujscie
Odwiedź nas też tu:
  • Świnoujście
  • Gryfice
  • Z kraju i regionu
  • Kontakt
  • Pogoda
  • Plan miasta
  • Ważne numery
  • Historia
© Tu Świnoujście | polityka prywatności
Obsługa: Dotflow.pl