Świnoujście. PRZEDAWNIENIE – NA CZYM POLEGA W PRAKTYCE?
Świnoujście. PRZEDAWNIENIE – NA CZYM POLEGA W PRAKTYCE? Prawnicy ze Świnoujścia Lipcowie radzą.
Przedawnienie z samego brzmienia wskazuje na to, że coś się skończyło, upłynął jakiś termin. Co do zasady tak jest – przedawnienie oznacza, że zobowiązanie nie będzie skutecznie egzekwowane na drodze sądowej.
W związku ze zmianami wprowadzonymi w Kodeksie cywilnym w lipcu 2018 r. terminy przedawnienia (a więc czas, w którym można skutecznie egzekwować wierzytelność) uległy skróceniu.
Niewątpliwie nowelizacja jest korzystna dla dłużników, czego nie można powiedzieć o wierzycielach. Poniżej postaramy się zwrócić Państwa uwagę o czym powinna pamiętać każda ze stron zobowiązania – a więc wierzyciel i dłużnik, mając na uwadze właśnie kwestię przedawnienia.
Należyte zabezpieczenie interesu wierzyciela nastąpi wtedy, gdy przed upływem terminu przedawnienia złoży on powództwo do sądu. Przygotowując się do odzyskania należności warto więc mieć na uwadze termin, po upływie którego dochodzenie roszczenia może okazać się bezskuteczne.
Oznacza to, że wierzyciel powinien działać na zasadzie „im szybciej, tym lepiej” – im szybciej skieruje pozew przeciwko dłużnikowi, tym większe są jego szanse na odzyskanie należności. W tym miejscu trzeba jeszcze zaznaczyć, że wniesienie pozwu przerywa bieg terminu przedawnienia, który w tym momencie rozpoczyna swój bieg od nowa.
Jeżeli chodzi o dłużnika, to w sytuacji gdy otrzyma on wezwanie do zapłaty lub pozew, w pierwszej kolejności powinien zweryfikować czy roszczenie przypadkiem nie jest przedawnione.
Jeśli okazałoby się, że tak, to może on skutecznie podnieść ten argument w sporze z wierzycielem na etapie przedsądowym lub bezpośrednio przed sądem.
Sam upływ terminu przedawnienia nie oznacza jeszcze, że dłużnik może odetchnąć z ulgą, gdyż niektóre firmy windykacyjne i tak będą próbowały egzekwować przedawnione wierzytelności, gdyż zobowiązania te nie wygasają lecz istnieją jako tzw. zobowiązania naturalne.
Ponadto może zdarzyć się sytuacja, w której zobowiązany zostanie wpisany do rejestru dłużników, pomimo że dług nie jest już wymagalny.
W tym przypadku warto jest podjąć kroki zmierzające do wykreślenia dłużnika ze stosownego rejestru, gdyż w przyszłości może to utrudniać mu chociażby zaciągnięcie kredytu w banku.
W sprawach dotyczących dochodzenia należności pieniężnych polecamy więc zasięgnięcie opinii profesjonalisty zarówno przez dłużnika, jak i wierzyciela.
Artykuł ma na celu jedynie zasygnalizowanie złożonego problemu dlatego w razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu.
Radca Prawny Marta Lipiec – tel.: 693 642 894
apl. radc. Łukasz Lipiec – tel.: 512 321 524
Kancelaria Radcy Prawnego Marta Lipiec
ul. Paderewskiego 24 b, Świnoujście