Stocznia Szczecińska i MSR Gryfia przekazane pod nadzór MGMiŻŚ
Stocznia Szczecińska i MSR Gryfia przekazane pod nadzór Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Podpisano umowę.
Stocznia Szczecińska i Morska Stocznia Remontowa Gryfia pod nadzorem Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Umowę w tej sprawie podpisali w środę przedstawiciele Funduszu Rozwoju Spółek oraz MARS Fundusz Inwestycyjny Zamknięty.
Dzięki niej faktyczny nadzór nad szczecińskimi stoczniami przeszedł z Ministerstwa Obrony Narodowej do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
Podpisana umowa kończy pierwszy etap odtwarzania potencjału Stoczni Szczecińskiej i MSR Gryfia oraz daje szansę obu podmiotom na zwiększenie ich potencjału produkcyjnego oraz ekonomicznego.
Głównym zadaniem Funduszu Rozwoju Spółek jest wspieranie przedsiębiorstw, głównie z obszaru gospodarki morskiej, w prowadzeniu i rozwijaniu działalności gospodarczej, a także w realizacji procesów restrukturyzacji.
Do historycznej nazwy Stocznia Szczecińska powrócono w połowie października br. Wcześniej zakład funkcjonował pod nazwą Szczeciński Park Przemysłowy.
Powołany on został do zarządzania aktywami po zlikwidowanej Stoczni Szczecińskiej Nowa. Park zarządzał 45 ha z najważniejszą infrastrukturą stoczniową: halami produkcyjnymi, pochylniami, nabrzeżem i suwnicami.
Produkcję w Stoczni Szczecińskiej Nowa wstrzymano w styczniu 2009 r., ponieważ Komisja Europejska uznała, że udzielona wcześniej stoczniom w Gdyni i Szczecinie przez polski rząd pomoc publiczna była niezgodna z unijnym prawem. Majątek stoczni sprzedano, a pracowników zwolniono.
Morska Stocznia Remontowa Gryfia S.A. powstała w wyniku połączenia dwóch zakładów, które od września 2013 r. prowadzą działalność operacyjną jako jedna spółka. Stocznia posiada dwa zakłady produkcyjne: w Szczecinie i w Świnoujściu.
fot. GospodarkaMorska.pl
Źródło: http://www.gospodarkamorska.pl/