8.FOW. Zwycięstwo w zawodach użyteczno-bojowych patroli rozminowania (fotogaleria)
8.FOW. Zwycięstwo w zawodach użyteczno-bojowych patroli rozminowania (fotogaleria).
W dniach 22-26 października, drużyna składająca się między innymi ze specjalistów z 8.FOW zajęła pierwsze miejsce w zawodach użyteczno-bojowych przeprowadzonych w ramach szkolenia w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu.
Zawody zostały rozegrane w ramach organizowanego co roku przez Zarząd Inżynierii Wojskowej Inspektoratu Rodzajów Wojsk DG RSZ centralnego szkolenia dowódców patroli rozminowania, grup nurków-minerów, grup EOD oraz oficerów odpowiedzialnych za system oczyszczania terenów z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.
Uczestnicy szkolenia zostali podzieleni na pięcioosobowe drużyny. W skład reprezentacji zwycięskiej drużyny weszli marynarze służący w 8. Flotylli Obrony Wybrzeża:
- mł. chor. Radosław Koronka z 8. Batalionu Saperów z Dziwnowa,
- mł. chor. mar. Michał Jodłoski z 12. Dywizjonu Trałowców,
drużynę zasilili również:
- mł. chor. Mirosław Lazar z 43. Batalion Saperów z Rozewia,
- st. chor. szt. Stanisław Nowak z Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce,
- st. chor. szt. Krzysztof Kiernicki z Centralnego Poligonu Lotniczego w Nadarzycach.
Uczestnicy musieli zaliczyć trzy konkurencje. W pierwszej żołnierze sprawdzili się w drużynowym pokonywaniu OSF z dodatkowymi zadaniami do wykonania m.in. bieg w kombinezonie antywybuchowym EOD-9.
Drużyna uzyskała najlepszy czas ze wszystkich uczestników. Następnie przeprowadzono szereg konkurencji praktycznych mających na celu sprawdzenie umiejętności żołnierzy na co dzień zajmujących się rozpoznaniem, identyfikacją oraz neutralizacją zagrożeń pochodzących od przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.
Ostatnim zadaniem było przeszukiwanie pomieszczeń z podłożonym ładunkiem wybuchowym.
W skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża wchodzą dwie Grupy Nurków – Minerów z z 12. Dywizjonu trałowców ze Świnoujścia oraz 13. Dywizjonu Trałowców z Gdyni.
Cała Polska podzielona jest na dwa rejony odpowiedzialności grup nurków minerów w zakresie wsparcia patroli lądowych w podejmowaniu przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych na wodach śródlądowych.
Natomiast saperzy Marynarki Wojennej stacjonują w dwóch jednostkach: 8. Batalionie Saperów w Dziwnowie (8.FOW) oraz 43. Batalionie Saperów w Rozewiu (3.FO). Uczestniczą oni rocznie w ponad stu akcjach interwencyjnych wzdłuż polskiego wybrzeża.
Unieszkodliwiane przez nich niebezpieczne znaleziska pochodzą głównie z okresu II wojny światowej i wykrywane są zwłaszcza w miejscach, w których podczas wojny prowadzone były intensywne działania bojowe.
Źródło: http://8fow.wp.mil.pl/pl/index.html