Rozpoczął się międzynarodowy festiwal tańca Tanztendenzen (fotogaleria)
Rozpoczął się międzynarodowy festiwal tańca Tanztendenzen w Operze na Zamku w Szczecinie (fotogaleria).
Wczoraj w Operze na Zamku w Szczecinie wspaniałym spektaklem „Dzieci z dworca ZOO” Roberta Glumbka rozpoczął się międzynarodowy festiwal tańca Tanztendenzen.
Od dziś do 27 października na scenie Opery gościć będziemy choreografów, tancerzy i performerów z Holandii, Szwecji, Szwajcarii, Niemiec i oczywiście – z Polski organizowanego w ramach sieci viaTEATRI.
Dyrektor Opery na Zamku Jacek Jekiel mówił między innymi podczas inauguracji:
„Dziś rozpoczynamy międzynarodowy festiwal tańca współczesnego Tanztendenzen – czyli – po polsku – Trendy Tańca. Dołączyliśmy do doborowej ekipy niemieckiej, która ten festiwal organizuje od ćwierćwiecza.
To wręcz fantastyczne móc gościć w teatrze, w jego kilku przestrzeniach obdarzonych niezwykłym talentem i pasją tancerzy ze Szwecji, Niemiec, Holandii, Izraela, Szwajcarii…
Ci tancerze i choreografowie występują na całym świecie, na najlepszych festiwalach. Zatem Opera na Zamku tańczy od dziś do soboty internacjonalnie…
Mamy tu globalną pigułkę ruchu, lekkości, prawie przezwyciężonych praw fizyki, piękno ludzkiego ciała i aż… „niemożliwych jego możliwości.
Cieszę się, że partnerzy tego festiwalu są z nami dzisiaj. Bo Tanztendenzen inaugurujemy wspaniałym spektaklem „Dzieci z dworca ZOO” w choreografii wybitnego artysty Roberta Glumbka.
To wybitne dzieło, po obejrzeniu którego wielu widzów – uwierzcie Państwo – zaniemówiło. Bo tak pokazać trudne emocje i ekstremalne przeżycia umieją tylko wielcy mistrzowie. I ci, którzy układają choreografię, i ci, których obejrzymy za chwilę na scenie.
Wierzę, że także to, co zobaczymy podczas samego festiwalu wstrząśnie nami. W dowolny sposób: możemy stać się po spektaklach bardziej empatyczni, bardziej wrażliwi, spięci, zszokowani, może skrępowani, przejęci, wzruszeni.
Może nawet oburzeni? Ważne, byśmy nie wyszli z tego festiwalu …. obojętni. Obiecuję, tak nie będzie. Oddajmy swoje emocje i umysły tancerzom! Oni wiedzą, jak „na nas” zagrać. A precyzyjniej – zatańczyć…”
Fragment wystąpienia Dyrektora Theater Vorpommern Dirka Löschnera:
„Opera na Zamku jest już od ponad 5 lat rzetelnym partnerem naszego Theater Vorpommern. Mamy już za sobą wiele wspólnych produkcji: opery Wagnera, wieczory z baletem i duże koncerty.
Już w przyszłym tygodniu orkiestry i chóry naszych instytucji pod kierownictwem Jerzego Wołosiuka i Floriana Csizmadii wraz z innymi chórami z Szczecina i Kłajpedy na Litwie oraz przy współudziale wybitnych solistów wspólnie zaprezentują „War Requiem” Benjamina Brittena.
Co nasz łączy nasze instytucje i ich kierownictwo to zrozumienie, że wspólnie mamy bardzo duży potencjał twórczy w naszym europejskim regionie pomorskim. Nigdy nie może zabraknąć zachęty dla publiczności po obu stronach granicy do zapoznania się z kulturą, językiem i samoświadomością ponad państwowymi granicami.
Ponieważ wspólnie tworzymy jedną Europę. To nie jest cel, to jest fakt. Możemy uczynić ją otwartą, razem i ku obopólnej korzyści, albo też możemy ją kształtować każdy osobno, ale co z tego na końcu będziemy mieli? Nic.
Otwartość oznacza również poznawanie nowych rozwiązań poza granicami regionu. Festiwal Tanztendenzen od wielu lat zapewnia tu na miejscu możliwość poznania miłośnikom tańca najnowszych osiągnięć w dziedzinie tańca współczesnego z całego świata.
Skoro nasz region ma dalej wspólnie się rozwijać, rozszerzenie zasięgu festiwalu jest właściwym krokiem w tym kierunku.
To, że obok naszych partnerów ze Szczecina do grona współorganizatorów festiwalu dołączył Mecklenburgische Staatstheater Schwerin, tworzy szerszą bazę i nadaje festiwalowi dodatkowej siły – zarówno w odniesieniu do programu festiwalowego, jak i jego oddziaływania na zewnątrz.
Dyrektor Mecklenburgische Staatstheater Schwerin Lars Tietje:
- „Taniec to mowa ciała.
- Taniec to ucieleśnienie muzyki.
- Taniec to niewerbalna komunikacja.
- Taniec nie zna barier językowych.
Festiwalem TANZTENDENZEN kierujemy nasze spojrzenia ponad politycznymi i językowymi granicami w kierunku Europy i świata.
To pierwsza współpraca Opery na Zamku w Szczecinie, Teatru Pomorza Przedniego i Państwowego Teatru Meklemburgii w Schwerinie. Festiwal pozwala nam na przegląd aktualnej sceny tanecznej, jak też i świata.
Dziękuję partnerom festiwalu, sponsorom i zespołowi organizacyjnemu. Dzięki Waszemu wsparciu możemy przedstawić naszej publiczności bogaty i zróżnicowany program na najwyższym poziomie w ramach festiwalu TANZTENDENZEN”.
Opis Tanztendenzen oraz wydarzeń: http://www.opera.szczecin.pl/component/repertuar/spektakl/407-tanztendenzen
ZDJĘCIA:
Przed plakatami od lewej stoją: Dirk Löschner – dyrektor Theater Vorpommern, Jacek Jekiel – dyrektor Opery na Zamku w Szczecinie i Lars Tietje – dyrektor Mecklenburgische Staatstheater Schwerin.
Na scenie: Jacek Jekiel, Dirk Löschner i Lars Tietje oraz tłumaczka.
Fot. Jerzy Miszuk©Opera na Zamku
Magdalena Jagiełło-Kmieciak
Rzecznik Prasowy Opery na Zamku