Dar Młodzieży na Morzu Południowochińskim
Dar Młodzieży na Morzu Południowochińskim.
Za Darem Młodzieży już 18 091 mil morskich z maksymalną prędkością 7,9 węzła. Na stronie Uniwersytetu Morskiego pojawiła się relacja komendanta Rafała Szymańskiego z 152 dnia podróży żaglowca.
Publikujemy jego treść.
Pozycja: 14°17’44.22″N; 117°59’23.46″E
„Nadal upalnie, tropikalnie. Powietrze gorące, gęste, lekki wiaterek. Każdy wysiłek opłacony litrami wypoconej wody. Ciągłe pytania kiedy się wreszcie ochłodzi.
Jesteśmy na Morzu Południowochińskim, płyniemy w kierunku Cieśniny Luzońskiej – tam wieje wiatr z NE. Tutaj cisza, słabe podmuchy wiatru są niewystarczające żeby wypełnić nasze żagle.
Praktykanci poznają olinowanie, trenują wchodzenie na reje, stawianie, sprzątanie i klarowanie żagli. Szykujemy się do „zaliczenia” – postawienie wszystkich żagli!.
Jak pogoda dopisze, wszystko to zostanie sfilmowane i sfotografowane przez nasza ekipę filmowo-reporterska z szalupy i RIB-a. Dzisiaj była już próba filmowania z RIB’a – podobno zdjęcia są obiecujące.
Pomału rozkręca się życie kulturalno-sportowe. Był już Oceaniczny DKF i rozpoczęliśmy eliminacje do Pierwszych Pełnomorskich Mistrzostw Świata w Podnoszeniu Nachwytem na Drążku (PPMSPND) pod patronatem Rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr hab. inż. Janusza Zarębskiego.
Plany na przyszłość są obiecujące, ale o tym jak już coś ruszy. Najważniejsze że coraz częściej widzę uśmiechnięte twarze!
Łączę pozdrowienia
Rafał Szymański
Komendant/Master s/v Dar Młodzieży”
fot. Uniwersytet Morski
Źródło: http://www.gospodarkamorska.pl/