Największe europejskie wydarzenie w regionie już w ten weekend!
Największe europejskie wydarzenie w regionie już w ten weekend!
Dziedziniec ZUT w Szczecinie zamieni się w jedno wielkie europejskie centrum nauki. Już 28 i 29 września po raz szósty odbędzie się Europejska Noc Naukowców.
Organizatorem tego wydarzenia jest Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, który jako jeden z trzech podmiotów w Polsce otrzymał w tym roku dofinansowanie z Komisji Europejskiej na realizację Nocy Naukowców.
Pozytywną ocenę wniosków otrzymały również Politechnika Poznańska i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.
European Researchers’ Night to idealna propozycja dla ludzi w każdym wieku. Jej głównym celem jest promowanie nauki, ośrodków naukowych a przede wszystkim zawodu naukowca.
W ostatni weekend września umysł ścisły, przyrodnik, humanista i artysta znajdzie coś dla siebie. W tym roku przygotowaliśmy ponad 200 bezpłatnych atrakcji m.in.: pokazy, wykłady, laboratoria, warsztaty i konkursy z nagrodami.
Na dziedzińcu ZUT (al. Piastów 17, wejście od ulicy Kordeckiego) odbędą się główne wydarzenia tegorocznej Nocy Naukowców. Rozpoczynamy w piątek (28 września) o godz. 10:00.
Dla najmłodszych przygotowaliśmy atrakcje z nagrodami. W specjalnej strefie OPEN AIR dzieci będą mogły wziąć udział w konkursach wiedzy m.in.: o polskich naukowcach, krajach Europy czy wiedzy kulinarnej.
Dodatkową rozrywką będzie zabawa zręcznościowa z globusem XXL oraz „tandem europejski” gdzie uczestnicy będą poruszali się rowerem przeznaczonym dla dwóch osób po specjalnie przygotowanym torze (mapa Europy), wykonując przy tym proste zadania.
Oprócz tego w strefie OPEN AIR będzie można zrobić sobie tzw. „selfie” na tle balonów wypełnionych helem z flagami państw Europy.
Mamy również propozycję dla wielbicieli świata wirtualnego. W mobilnym studiu VRR przeniesiemy się do innego wymiaru. Operatorzy studia VRR opowiedzą, wyjaśnią i dobiorą przeżycia do indywidualnych preferencji odwiedzających.
Dzięki goglom cardboard będzie można w łatwy i przyjemny sposób wybrać się w podróż do odległych zakątków świata, czy nawet wszechświata, zanurkować w pobliżu rafy koralowej albo odwiedzić wnętrze ludzkiego serca.
Podczas wydarzenia w specjalnym namiocie Unii Europejskiej będziemy mogli skorzystać z porad specjalistów i zaczerpnąć wiedzy na temat programów unijnych oraz możliwości pozyskania funduszy europejskich na różnego rodzaju działalność.
Dla zmęczonych zwiedzaniem Ikea Poznań przygotuje miejsce, w którym będzie można uciąć sobie 15 minutową drzemkę. Z pozycji leżącej w przeszklonej mobilnej sypialni będziemy mogli oglądać pokazy mini dronów.
Nie zabraknie również eksperymentów, pokazów chemicznych i doświadczeń fizycznych, które zadziwiają i cieszą oko. W swoim laboratorium prof. Albert pokaże nam m.in.: rysunki, które znikają w ogniu i umieści nurka w specjalnej kapsule pokazując jak działa siła wyporu.
Podczas wydarzenia wydrukujemy na drukarce 3D najnowocześniejszy motor rajdowy zbudowany z ultralekkich materiałów z włókna węglowego oraz zobaczymy najbardziej wytrzymały na świecie stół operacyjny zbudowany z korka i materiału węglowego.
Na terenie ZUT, za Halą Technologiczną Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki (od ulicy Sikorskiego) stanie mobilny tunel aerodynamiczny, który przyjedzie do Szczecina spod Warszawy.
Szansę na lot będą miały osoby, które zainstalują na swoich smartfonach specjalną aplikację – Noc Naukowców ZUT 2018.
Podczas tegorocznej edycji, z zainstalowaną aplikacją trzeba będzie wybrać się w 12 miejsc z mapki, zeskanować 12 kodów i przyjść do namiotu organizatorów z ułożonym obrazkiem. Kody QR rozmieszczone będą na wydziałach ZUT.
28 września o godz. 21:00 na parkingu przed Budynkiem Jednostek Międzywydziałowych ZUT w Szczecinie (al. Piastów 45) odbędzie się spektakularny pokaz laserowy. Będzie to niezapomniane widowisko zapierające dech w piersiach – spektakl światła, dźwięku, ognia, wody, efektów specjalnych oraz muzyki.
Pokaz dla wszystkich uczestników Europejskiej Nocy Naukowców przygotuje firma Visual Sensation z Krzycka. W nocy z 28 na 29 września budynki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego rozbłysną wieloma kolorami. Będzie to idealna okazja do tego, żeby wybrać się na wieczorny , jesienny spacer.
Szczegółowy program imprezy oraz informacje o rejestracji na wybrane zajęcia dostępne są na stronie wydarzenia http://www.nocnaukowcow.zut.edu.pl. Do tej pory na wykłady, warsztaty i pokazy zapisało się już ponad 4,5 tysiąca osób. Rejestracja na poszczególne zajęcia zakończy się 26 września o północy.
Tegoroczną edycję Europejskiej Nocy Naukowców w Szczecinie honorowym patronatem objęli:
Prezydent Miasta Szczecin – Piotr Krzystek, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polska Akademia Nauk oraz Kuratorium Oświaty w Szczecinie.
Mateusz Lipka
Biuro Promocji ZUT