„Antyczne opowieści o rybach i rybakach” – wykład inaugurujący Akademię Antyczną
„Antyczne opowieści o rybach i rybakach” – wykład inaugurujący Akademię Antyczną.
Zapraszamy na wykład prof. dr hab. Krystyny Bartol z Instytutu Filologii Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zatytułowany „Antyczne opowieści o rybach i rybakach”. Wykład inauguruje, kolejną edycję Akademii Antycznej.
Akademia Antyczna to program edukacyjny realizowany przez Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Szczecinie we współpracy z Instytutem Filologii Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Partnerem projektu jest Stowarzyszenie Historyków Sztuki oddział w Szczecinie oraz Polskie Towarzystwo Filologiczne oddział terenowy w Szczecinie.
Celem projektu jest upowszechnianie wiedzy o kulturze antycznej, a także popularyzacja zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie, w szczególności kolekcji antycznej Heinricha Dohrna. W tym roku Akademia Antyczna poświęcona będzie mitologii greckiej.
Zostaną omówione mity o bogach, boginiach i herosach, wyjaśniających miejsce człowieka w świecie oraz samo funkcjonowanie świata.
W ramach programu odbywają się cyklicznie wykłady wybitnych znawców z ośrodków akademickich w Polsce.
Akademia Antyczna to także konkursy interdyscyplinarne oraz warsztaty adresowane do dzieci i młodzieży. Ich celem jest rozwijanie zainteresowań i zdobywanie dodatkowej wiedzy humanistycznej przez uczniów.
prof. dr hab. Krystyna Bartol – pracuje w Zakładzie Hellenistyki Instytutu Filologii Klasycznej UAM, jest autorką blisko stu prac naukowych publikowanych w specjalistycznych periodykach zagranicznych i krajowych. Jest badaczką poezji greckiej, zwłaszcza jej aspektów wykonawczych, oraz poklasycznej prozy greckiej.
Jest autorką monografii Greek Elegy and Iambus. Studies in Ancient Literary Sources (Wydawnictwo Naukowe UAM 1993) oraz komentowanej edycji Liryka grecka, t. 1: Jamb i elegia (PWN 1999).
Przełożyła na język polski i opatrzyła objaśnieniami traktat Pseudo-Plutarcha O muzyce (Ossolineum 1992), któremu poświęciła ponadto osobną rozprawę książkową (Wydawnictwo Naukowe UAM 1995).
Opublikowała we własnym przekładzie i opracowaniu wybrane utwory Filodemosa z Gadary: traktaty o muzyce i retoryce oraz epigramaty (Prószyński 2002), a także przypisywaną Hippokratesowi nowelę epistolograficzną O śmiechu Demokryta (słowo/obraz terytoria 2007).
W roku 2010 w Wydawnictwie Poznańskim wydała (wraz z Jerzym Danielewiczem) pierwszy polski komentowany przekład monumentalnego dzieła Atenajosa, Uczta mędrców. Jest też współautorką (z Jerzym Danielewiczem) wydanej w roku 2011 (PWN) książki Komedia grecka.
Od Epicharma do Menandra, prezentującej po raz pierwszy w języku polskim obszerny wybór zachowanej we fragmentach, istotnej dla poznania gatunku komediowego, twórczości autorów komedii doryckiej, starej, średniej i nowej.
Od 1998 roku pełni funkcję wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Filologicznego; od 2011 jest przewodniczącą Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej przy Wydziale I Nauk Humanistycznych i Społecznych PAN.
W roku 2003 otrzymała trzyletnie subsydium profesorskie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (obecnie program Mistrz).
Wykład odbędzie się w Muzeum Narodowym w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3. Wstęp wolny
Program wykładów w ramach Akademii Antycznej
Źródło: https://muzeum.szczecin.pl/