MUZEUM NARODOWE W SZCZECINIE: 17-30 września 2018 program
MUZEUM NARODOWE W SZCZECINIE: 17-30 września 2018 program.
Wydarzenia w Muzeum Narodowym w Szczecinie 17 – 30 września 2018
18 września 2018 | wtorek
18.00 | Muzeum Narodowe w Szczecinie | ul. Wały Chrobrego 3 | wstęp wolny
Otwarte Spotkanie Stowarzyszenia Historyków Sztuki, oddział Szczeciński | „Odbudowa staromiejskich zespołów urbanistycznych w Polsce i Europie” | Wykład dr Piotra Fiuka
19 września 2018 | środa
17.00 | Muzeum Narodowe w Szczecinie | ul. Wały Chrobrego 3 | wstęp wolny
Akademia Historii Sztuki | „Sztuka starożytnego Egiptu” | Wykład Renaty Fabiańskiej – Grzybowskiej
20 września 2018 | czwartek
18.00 | Muzeum Historii Szczecina MNS | ul. Mściwoja II 8 | wstęp wolny
Projekcja filmu „Aleppo. Notatki z ciemności” + komentarz dr Faud Jomma (US) | Wydarzenie
towarzyszące wystawie czasowej „Postbellum. O czym nie mówią zwycięzcy”
25 września 2018 | wtorek
17.00 | Muzeum Historii Szczecina MNS | ul. Mściwoja II 8 | wstęp wolny
„Monument dla wojownika czy pacyfistyczny symbol śmierci? Europejskie pomniki Wielkiej
Wojny” | Wykład dra Szymona Piotra Kubiaka (MNS) | Wydarzenie towarzyszące wystawie czasowej „Postbellum. O czym nie mówią zwycięzcy”
26 września 2018 | środa
17.00 | Muzeum Narodowe w Szczecinie | ul. Wały Chrobrego 3 | wstęp wolny
Akademia Historii Sztuki | „Sztuka minojska i mykeńska” | Wykład Krystyny Milewskiej
27 września 2018 | czwartek
17.00 | Muzeum Narodowe w Szczecinie | ul. Wały Chrobrego 3 | wstęp wolny
Akademia Antyczna | „Antyczne opowieści o rybach i rybakach” | Wykład prof. dr hab. Krystyny Bartol (UAM)
Otwarte Spotkanie Stowarzyszenia Historyków Sztuki, oddział Szczeciński
„Odbudowa staromiejskich zespołów urbanistycznych w Polsce i Europie” Wykład dr Piotra Fiuka
Szczeciński oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki zaprasza we wtorek, 18 września 2018 o godzinie 18.00 do Muzeum Narodowego w Szczecinie przy wałach Chrobrego na otwarte Spotkanie.
W jego pierwszej części dr Małgorzata Gwiazdowska zaprezentuje projekt dotyczący starań o dofinansowanie z Funduszu Obywatelskiego wykonania kopii Fontanny Orła Białego.
W drugiej części wykład „Odbudowa staromiejskich zespołów urbanistycznych w Polsce i Europie” wygłosi dr Piotr Fiuk.
Odbudowa starych miast w Europie po 1945 roku – Holandia, Niemcy, Włochy (zarys problemu)
Zjednoczenie Niemiec w 1990 roku uruchomiło proces odbudowy i przywracania historycznych struktur w zabytkowych miastach dawnej Niemieckiej Republiki Demokratycznej.
Nastąpiła tendencja do rekonstrukcji kamienic staromiejskich (Drezno, Frankfurt nad Menem), a także do przywracania dawnych struktur po przekształceniu lub wyburzeniu modernistycznych budynków (Hildesheim, Frankfurt nad Menem).
Powstały także znakomite rozwiązania współczesnej architektury, nawiązującej indywidualnością kompozycji do tradycji europejskiej sztuki kształtowania przestrzeni (Berlin, Hamburg).
Interesujące jest porównanie etapów odbudowy, po zniszczeniach II wojny światowej, starych miast w Polsce (w latach 1945-1989, w okresie transformacji ustrojowej) z tożsamymi procesami
w miastach europejskich.
W latach powojennych następowała (chociaż utrudniona, ze względu na podział kontynenty na dwie strefy) wymiana doświadczeń, poglądów i metod prowadzenia prac konserwatorskich, której efektem była także współpraca przy rekonstrukcji i zabezpieczeniu zabytkowych obiektów (PKZ).
Akademia Historii Sztuki „Sztuka starożytnego Egiptu” Wykład Renaty Fabiańskiej-Grzybowskiej
Zapraszamy na wykład Renaty Fabiańskiej-Grzybowskiej „Sztuka starożytnego Egiptu” inaugurujący kolejną edycję Akademii Historii Sztuki.
Akademia Historii Sztuki to otwarte wykłady z zakresu historii sztuki, odbywające się od września 2018 do kwietnia 2019, w każdą środę.
Ze względu na przekrojowy charakter kursu polecamy go w szczególności młodzieży i osobom dorosłym, które pragną rozpocząć swoją przygodę z historią sztuki lub usystematyzować posiadane już wiadomości.
Kurs obejmuje szeroki zakres tematów, od sztuki starożytnej po sztukę współczesną, uzupełniony o zajęcia związane z analizą i interpretacją dzieł sztuki. Wstęp wolny.
Wykłady odbywają się w Muzeum Narodowym w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3
Projekcja filmu „Aleppo. Notatki z ciemności” Komentarz dr Faud Jomma (US)
Wydarzenie towarzyszące wystawie czasowej „Postbellum. O czym nie mówią zwycięzcy”
Zapraszamy na spotkanie z cyklu wydarzeń towarzyszących wystawie czasowej „Postbellum. O czym nie mówią zwycięzcy”.
W czwartek, 20 września 2018 r., o godzinie 18.00 w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina w Ratuszu Staromiejskim przy ulicy Księcia Mściwoja II 8 odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego „Aleppo.
Notatki z ciemności” w reżyserii Wojciecha Szumowskiego i Michała Przedlackiego, do którego komentarz wygłosi dr Faud Jomma z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Ten wyjątkowy dokument zrealizowany przez polskich twórców latem 2013 roku wspólnie z miejscowymi Syryjczykami ukazuje życie oblężonego miasta z perspektywy siedmiu postaci.
Wojna wywróciła ich życie do góry nogami: były oficer reżimowych wojsk po kilkanaście godzin na dobę operuje rannych w polowym szpitalu, a oddziałem radykalnych islamistów dowodzi właściciel sklepu z damską bielizną.
Wśród bohaterów są też: lokalny imam, piekarz, uliczny sprzedawca, dziennikarz i mechanik. Zwykli ludzie, którzy na różne sposoby wspierają rebeliantów w walce z reżimem lub po prostu starają się pomóc przetrwać wszystkim pozostającym jeszcze w zrujnowanym mieście.
Pomoc rannym, rozdawanie chleba czy wsparcie duchowe są tu równie ważne, jak walka z bronią w ręku.
„Monument dla wojownika czy pacyfistyczny symbol śmierci? Europejskie pomniki Wielkiej Wojny” Wykład dra Szymona Piotra Kubiaka (MNS)
Wydarzenie towarzyszące wystawie czasowej „Postbellum. O czym nie mówią zwycięzcy”
Zapraszamy na kolejny wykład w ramach programu towarzyszącego wystawie czasowej „Postbellum.
O czym nie mówią zwycięzcy”. Tym razem głos zabierze dr Szymon Piotr Kubiak, kierownik Działu Sztuki Europejskiej 1800-1945 Muzeum Narodowego w Szczecinie.
Wykład jest zatytułowany „Monument dla wojownika czy pacyfistyczny symbol śmierci? Europejskie pomniki Wielkiej Wojny” .
Spotkanie odbędzie się we wtorek, 25 września 2018 roku o godzinie 17.00 w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina przy ul. Księcia Mściwoja II 8.
Wystawa czasowa: Postbellum. O czym nie mówią zwycięzcy?
Kuratorzy: Anna Lew-Machniak, Aleksandra Wilgocka
Współpraca kuratorska: Małgorzata Machałek, Ewa Kimak
Organizatorzy: Muzeum Narodowe w Szczecinie, Polskie Towarzystwo Historyczne, Oddział w Szczecinie,
Partnerzy: Helsińska Fundacja Praw Człowieka, organizator Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie.
Po ponad 120 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, 11 listopada 1918 r. na mapie świata ponownie pojawiła się wolna Polska. Z całą pewnością nie byłoby to możliwe, gdyby nie pierwsza wojna światowa, która doprowadziła do upadku trzech europejskich mocarstw.
Dziś obchodzimy tę rocznicę przede wszystkim jako narodowe święto, w „wielkiej wojnie” najczęściej dostrzegając jedynie jej moment finalny, czyli zwycięstwo, spełniające sen o niepodległej Polsce.
Upolitycznione hasło rocznicy odzyskania niepodległości zaciera bardziej egzystencjalny, ludzki wymiar tego konfliktu. Nie dostrzega się ogromu zniszczenia i śmierci, towarzyszących pierwszej w historii „wojnie totalnej”.
Zginęło wówczas około 10 milionów ludzi, a blisko 20 milionów zostało okaleczonych. Romantyczne państwowe propagandy o „wojnie, która położy kres wojnom”, z czasem brutalnie zweryfikowała rzeczywistość i osobiste doświadczenia jej uczestników.
Pierwsza wojna światowa zmieniła nie tylko wcześniejsze systemy polityczne, społeczne czy gospodarcze, ale „zwichrowała sposób myślenia i zachowania całego pokolenia”.
Doświadczenia zarówno zwycięzców, jak i przegranych, naznaczające resztę ich życia, nie ominęły nowego pokolenia, dwadzieścia lat później ponownie stającego się świadkiem ogromnego konfliktu.
Na wystawie „Postbellum. O czym nie mówią zwycięzcy?” prezentowane są dzieła poruszające temat konfliktów pierwszej połowy XX wieku. Konfrontują one ze sobą przede wszystkim spojrzenia dwóch, historycznie wrogich sobie, społeczeństw.
Są dokumentem odsłaniającym ciemną twarz frontu, pomnikiem żalu po poległych, pejzażem zniszczonego miasta, prowokacją ukazującą degradację cywilizacji obarczonej piętnem wojny. Jednak w oczach artystów obraz wojny jest niezależny od narodowości, a jej skutki jednostki widzą zupełnie inaczej niż rzucający kośćmi polityczni decydenci.
Ekspozycji towarzyszy program wydarzeń przygotowany we współpracy ze szczecińskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Historycznego, Helsińską Fundacją Praw Człowieka (organizatora festiwalu „WATCH DOCS.
Prawa Człowieka w Filmie”) i dzięki życzliwości autorów i producentów prezentowanych filmów dokumentalnych oraz zaangażowaniu szczecińskich naukowców, jak również młodych niezależnych artystów.
Akademia Historii Sztuki „Sztuka minojska i mykeńska” Wykład Krystyny Milewskiej
Zapraszamy na kolejny wykład w ramach cyklu Akademii Antycznej, tym razem Krystyna Milewska opowie o „Sztuce minojskiej i mykeńskiej”.
Spotkanie odbędzie się w środę, 26 września 2018 roku o godzinie 17.00 w Muzeum Narodowym w Szczecinie przy Wałach Chrobrego. Wstęp wolny.
Akademia Historii Sztuki to otwarte wykłady z zakresu historii sztuki, odbywające się od września 2018 do kwietnia 2019, w każdą środę.
Ze względu na przekrojowy charakter kursu polecamy go w szczególności młodzieży i osobom dorosłym, które pragną rozpocząć swoją przygodę z historią sztuki lub usystematyzować posiadane już wiadomości.
Kurs obejmuje szeroki zakres tematów, od sztuki starożytnej po sztukę współczesną, uzupełniony o zajęcia związane z analizą i interpretacją dzieł sztuki. Wstęp wolny.
Wykłady odbywają się w Muzeum Narodowym w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3
Akademia Antyczna „Antyczne opowieści o rybach i rybakach” Wykład prof. dr hab. Krystyny Bartol (UAM)
Zapraszamy na inauguracyjny wykład cyklu Akademia Antyczna. Jako pierwsza głos zabierze prof. dr hab. Krystyna Bartol z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznania. Wykład jest zatytułowany „Antyczne opowieści o rybach i rybakach”.
Spotkanie odbędzie się w czwartek, 27 września 2018 roku o godzinie 17.00 w Muzeum Narodowym w Szczecinie przy Wałach Chrobrego. Wstęp wolny.
Akademia Antyczna to program edukacyjny realizowany przez Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Szczecinie we współpracy z Instytutem Filologii Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Stowarzyszeniem Historyków Sztuki oddział w Szczecinie oraz Polskim Towarzystwem Filologicznym oddział terenowy w Szczecinie.
Celem projektu jest upowszechnianie wiedzy o kulturze antycznej, a także popularyzacja zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie, w szczególności kolekcji antycznej Heinricha Dohrna.
W tym roku Akademia Antyczna poświęcona będzie mitologii greckiej. Zostaną omówione mity o bogach, boginiach i herosach, wyjaśniających miejsce człowieka w świecie oraz samo funkcjonowanie świata.
W ramach programu odbywają się cyklicznie wykłady wybitnych znawców z ośrodków akademickich w Polsce. Akademia Antyczna to także konkursy interdyscyplinarne oraz warsztaty adresowane do dzieci i młodzieży.
Ich celem jest rozwijanie zainteresowań i zdobywanie dodatkowej wiedzy humanistycznej przez uczniów.
Daniel Źródlewski rzecznik prasowy
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Źródło: https://muzeum.szczecin.pl/