WŁASNE CELE MIESZKANIOWE TO ZNACZY JAKIE? CZYLI KIEDY NIE TRZEBA PŁACIĆ PODATKU
WŁASNE CELE MIESZKANIOWE TO ZNACZY JAKIE? CZYLI KIEDY NIE TRZEBA PŁACIĆ PODATKU. Prawnicy ze Świnoujścia Lipcowie radzą.
Każdy właściciel nieruchomości pewnie doskonale zna przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który mówi o tym, że sprzedaż lokalu przed pięcioletnim terminem od dnia nabycia (w tym w drodze darowizny) nie oznacza automatycznie, że podatnik będzie miał obowiązek zapłacić podatek dochodowy, gdyż może on skorzystać ze zwolnienia podatkowego.
Warunkiem koniecznym jest przeznaczenie pieniędzy ze sprzedaży lokalu na cele mieszkaniowe w ciągu dwóch lat od końca roku, w którym doszło do transakcji.
Czy można więc uniknąć opodatkowania w ten sposób, że pieniądze uzyskane ze sprzedaży jednego lokalu zostaną przeznaczone na zakup dwóch innych mieszkań, z czego jedno będzie miało za zadanie jedynie „finansować” spłatę kredytu zaciągniętego na pełne pokrycie obu wkładów?
Przed zdecydowaniem się na takie rozwiązanie trzeba mieć na uwadze to, że określone w ustawie „własne cele mieszkaniowe” należy interpretować ściśle tzn. bez wyjątków.
Aby uzyskać zwolnienie podatkowe należy przede wszystkim pamiętać, że to na podatniku spoczywa ciężar wykazania, że nabyte nieruchomości służą zaspokajaniu jego potrzeb mieszkaniowych.
Czy za tego rodzaju potrzebę można uznać nabycie jednego lokalu „na wynajem” a więc po to żeby zarabiać?
W świetle obowiązujących przepisów i aktualnego orzecznictwa – wydaje się, że NIE. I nie chodzi tutaj o to, że uzyskana ze sprzedaży mieszkania kwota musi być przeznaczona koniecznie na zakup tylko jednego lokalu.
Należy uznać, że każde z kupionych mieszkań uprawnia do skorzystania z ulgi podatkowej, o ile służy określonym celom, tj. zaspokajaniu własnych potrzeb mieszkaniowych podatnika.
Co to oznacza w praktyce? Żeby skorzystać ze zwolnienia podatkowego w przypadku nabycia lokali mieszkalnych ze środków ze sprzedaży innej nieruchomości przed upływem 5 lat, podatnik powinien faktycznie w swoich nowych nabytkach realizować własne cele mieszkaniowe, czyli po prostu mieszkać.
Uwaga – nie wystarczy być jedynie właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości!
Podatnik musi zdawać sobie sprawę, że zwolnienie uzyska tylko wtedy, gdy będzie w stanie na podstawie obiektywnych okoliczności przekonać urząd skarbowy, że nabył dwa lokale po to, aby w nich mieszkać – przykładowo ze względu na charakter wykonywanej pracy.
Z całą pewnością organy podatkowe nie uwzględnią zwolnienia jeśli okaże się, że drugi lokal jest „lokatą kapitału” i pełni funkcję „płatnika kredytu”.
Aby nie narażać się na nieprzyjemności ze strony urzędowej warto najpierw zastanowić się jak możemy wiarygodnie uzasadnić nasze wydatki lokalowe, a dopiero później przystąpić do realizacji transakcji.
Artykuł ma na celu jedynie zasygnalizowanie złożonego problemu, dlatego w razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu.
Prawnicy
Radca Prawny Marta Lipiec – tel.: 693 642 894
apl. radc. Łukasz Lipiec – tel.: 512 321 524
ul. Paderewskiego 24 b, Świnoujście