GRECHUTA FESTIVAL – ŚWINOUJŚCIE 2018 – dzień drugi poniedziałek – zapowiedź
GRECHUTA FESTIVAL – ŚWINOUJŚCIE 2018 – dzień drugi poniedziałek – zapowiedź.
Musicalowe powidoki na ciało sztuki ocalone od zapomnienia w zwierzyńcu z całego świata
GRECHUTA FESTIVAL – ŚWINOUJŚCIE 2018 pędzi niczym rozpędzone Pendolino… Drugi dzień festiwalu to aż pięć artystycznych propozycji.
W programie mądre i kreatywne zabawy dla najmłodszych, kolejny wernisaż, koncert, muzyczne widowisko oraz projekcja filmowa. Przed koncertem Teatru Muzycznego ROMA festiwal zostanie oficjalnie otwarty.
Dokona tego prezydent Świnoujścia, oraz opiekunka artystyczna i dobry duch przedsięwzięcia – Danuta Grechuta.
Festiwalowy dzień rozpocznie się w Muszli koncertowej w samo południe. Zapraszamy najmłodszych wraz z rodzicami do udziału w wakacyjny cykl spotkań z poezją dla dzieci w wykonaniu mistrzów scen polskich.
Najlepsi polscy aktorzy przeczytają wiersze Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Wandy Chotomskiej, czy Jerzego Kerna, a pod opieką animatorki Anny Musialik, dzieciaki będą mogły wziąć udział w warsztatach tematycznych.
Gościem specjalnym pierwszego wydania cyklu „Wiersze na Wyspach czyli Kraina Poezji dla małych i dużych” będzie Mateusz Damięcki. Tematem spotkanie będzie „Zwierzyniec z całego świata”. Udział w imprezie jest nieodpłatny!
Otwarcie drugiej z towarzyszących festiwalowi wystawy – „Ciało sztuki”, czyli malarstwo Jacka Sroki zaplanowano na godzinę 18.00 w Miejskiej Galerii Sztuki Współczesnej ms44. 4
To powrót malarza na świnoujski Grechuta Festival, po ubiegłorocznej prezentacji wystawy „”Rysunki i grafiki”.
Narracja Sroki to przenicowana rzeczywistość, ukazująca, że złożoność współczesnego świata składa się z losów i dramatów zwykłych ludzi.
Jego prace to ciało wywrócone na nice z rysunkiem żył, ścięgien, chrząstek, mięśni, które przecież stanowią o prawdziwej naturze człowieka.
Malarz z wprawą preparatora pokazuje tę stronę rzeczywistości, która decyduje o prawdzie, ale na co dzień ukryta jest w miękkiej, bezpiecznej czerwieni ciała.
Kolejny wieczór z rzędu należeć będzie do duetu Jackpot i ich przyjaciół. Tym razem wystąpią jako kwintet w programie „Ocalić od zapomnienia”.
Ich recitale to sentymentalna, acz nie pozbawiona dobrego humoru podróż do czasów, w których muzykę pisali prawdziwi kompozytorzy, a teksty wielcy poeci.
W repertuarze utwory między innymi Hanny Banaszak, Ewy Bem, Agnieszki Osieckiej, Andrzeja Zauchy, Seweryna Krajewskiego, Kabaretu Starszych Panów, Marka Grechuty i Krystyny Prońko. Koncert w Muszli Koncertowej rozpocznie się o godzinie 19.00. Wstęp wolny.
Przenosimy się do Amfiteatru im. Marka Grechuty. Po uroczystości oficjalnego otwarcia festiwalu sceną zawładną aktorzy, tancerze i muzycy stołecznego Teatru Muzycznego ROMA. Koncert „Ale musicale!” to fascynująca i porywająca podróż w świat największych przebojów światowego i polskiego musicalu.
Najbardziej znane wielkie numery solowe, romantyczne duety i imponujące sceny zbiorowe. W programie widowiska znajdują się między innymi fragmenty przedstawień wystawianych już na scenie Teatru Muzcznego ROMA.
Będą to między innymi piosenki z musicali „Koty”, „Miss Saigon”, „Crazy For You”, „Grease” i „Deszczowa piosenka”. Powrócą również melodie znane z tytułów takich jak „Les Misérables”, „Taniec Wampirów”, „Upiór w operze” czy „Mamma Mia!”.
Nie zabraknie też fragmentów z rodzimych spektakli takich jak „Akademia Pana Kleksa” oraz „Piloci”. Bilety w cenie 30 pln wciąż do nabycia w kasach MDK lub w elektronicznych serwisach.
Ostatnim akordem drugiego dnia GRECHUTA FESTIVAL – ŚWINOUJŚCIE 2018 będzie projekcja ostatniego filmu wielkiego Mistrza Andrzeja Wajdy – „Powidoki”.
To historia człowieka niezłomnego, Władysława Strzemińskiego pioniera polskiej awangardy, ze znakomitą rolą Bogusława Lindy. „Powidoki” to intymny zapis ostatniego okresu życia obdarzonego charyzmą wybitnego malarza.
Opowieść o tym, jak komunistyczna władza zniszczyła niepokornego człowieka. Wajda w sposób subtelny i uniwersalny kreśli, tworzonymi z malarskim kunsztem obrazami, świat, w którym piękno i sztuka są prześladowane. Na pokaz filmu – wstęp wolny.
30 LIPCA 2018 | PONIEDZIAŁEK
12.00 Muszla Koncertowa | wstęp wolny | [w razie deszczu: Hotel Radisson Blu Resort]
Wiersze na Wyspach czyli Kraina Poezji dla małych i dużych „Zwierzyniec z całego świata”
Czyta: Mateusz Damięcki, animacje: Ania Musialik
18.00 Galeria ms44 | wstęp wolny
Wernisaż | „Ciało sztuki” | Malarstwo Jacka Sroki
Kurator: Andrzej Pawełczyk
19.00 Muszla Koncertowa | wstęp wolny
Jackpot Quintet | „Ocalić od zapomnienia”
Kasia Buja – Kazuba – wokal, Maciej Kazuba – gitara, wokal, Krzysztof Baranowski – fortepian, akordeon, , Ireneusz Budny – perkusja, Janusz Kanapa – Jędrzejewski – kontrabas
20.30 Amfiteatr im. Marka Grechuty | bilety: 30 zł
„Ale musicale!” | Teatr Muzyczny ROMA w Warszawie
reż. Sebastian Gonciarz, kier. muz., dyrygent: Jakub Lubowicz, Orkiestra Teatru Muzycznego Roma, kier. prod. Alina Różankiewicz,
opieka artystyczna: Wojciech Kępczyński;
Wykonawcy: Malwina Kusior, Zofia Nowakowska, Marta Wiejak, Edyta Krzemień, Paulina Janczak, Janusz Kruciński, Jan Bzdawka, Paweł Podgórski, Paweł Kubat, Karol Osentowski, Przemek Zubowicz;
Tancerze: Anna Andrzejewska, Pola Gonciarz, Zyta Bujacz, Anna Sąsiadek, Klaudia Janicka, Agnieszka Zalas, Maciej Kuchta, Paweł Irmiński, Patryk Rybarski, Szymon Hawryszko, Jakub Jóźwiak, Jakub – Mefisto Pursa
Prowadzenie koncertu: Maria Szabłowska, Paweł Sztompke
22.00 Muszla Koncertowa | wstęp wolny
Kino na leżakach | „Powidoki”
Reż. Andrzej Wajda
Wyst. Bogusław Linda, Zofia Wichłacz, Bronisława Zamachowska, Krzysztof Pieczyński
Daniel Źródlewski Rzecznik Prasowy