Świnoujście. BARWY MUZYKI NIE TYLKO ORGANOWEJ
Świnoujście. BARWY MUZYKI NIE TYLKO ORGANOWEJ.
Pierwsze, czerwcowe festiwalowe koncerty za nami. Przed nami kolejne. Bardzo ciekawie zapowiada się koncert 6 lipca , w którym festiwal gościć będzie czterech znakomitych muzyków.
Pierwszy raz w świnoujskim festiwalu, przy organach z 1927 roku zasiądzie i zagra Katarzyna OLSZEWSKA – absolwentka gdańskiej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w klasie organów prof. Romana Peruckiego.
Uczestniczka licznych mistrzowskich kursów muzyki organowej, prowadzonych przez wybitnych mistrzów gry. Od 1992 roku jest organistką Bazyliki Archikatedralnej w Gdańsku–Oliwie, gdzie dokonuje prezentacji słynnych organów oliwskich.
Jako solistka oraz kameralistka koncertuje na festiwalach muzycznych o randze międzynarodowej na terenie całego kraju i za granicą.
Współpracuje z muzykami Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, gdańskiej Akademii Muzycznej oraz Opery Bałtyckiej. Od 2007 roku jest kierownikiem artystycznym Kartuskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.
Oprócz muzyki organowej usłyszymy, znane już naszej publiczności, łódzkie TRIO, SOLO, DUO w składzie;
Zbigniew IGNACZEWSKI – studia ukończył z wyróżnieniem w 1988r.w klasie akordeonu prof. Bogdana Dowlasza w Akademii Muzycznej w Łodzi.
Laureat konkursów akordeonowych ogólnopolskich i międzynarodowych.
W 1999r. Otrzymał nagrodę Jury „Euroean Short Film Promotion Prize of the Wustenrot Stiftung” za muzykę do filmu „Jakub” podczas Filmfest Ludwigsburg Stuttgart, Niemcy.
Występuje także jako solista i kameralista. Koncertuje w kraju i za granicą. Na szczególną uwagę zasługuje Jego praca pedagogiczna, za którą otrzymał wiele nagród.
Jest profesorem nadzwyczajnym w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi oraz nauczyciel dyplomowany w Zespole Szkół Muzycznych im. St. Moniuszki w Łodzi.
Tomasz KRÓL – po zdobyciu I miejsca w Konkursie Młodych Skrzypków rozpoczął naukę u prof. Zenona Płoszaja.
Pod Jego kierunkiem ukończył z wyróżnieniem Państwowe Liceum Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Łodzi, następnie także z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi w 1993 r.
Laureat wielu konkursów skrzypcowych, stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. Wielokrotnie koncertuje w kraju i w krajach Europy. Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i TV.
Profesor nadzwyczajny w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi oraz nauczyciel dyplomowany w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. H. Wieniawskiego w Łodzi.
Paweł STĘPIEŃ w 1985 r. ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie gitary prof. J. Nalepki. Laureat konkursów gitarowych w Polsce.
W latach 1988-89 członek jazzowego Big-Bandu Akademii Muzycznej w Łodzi, co zaowocowało swobodą w zakresie improwizacji instrumentalnej.
Stypendysta kursu mistrzowskiego u znakomitego niemieckiego gitarzysty prof. S. Behrenda. Nagrywa i koncertuje w kraju i za granicą.
Stale współpracuje z Dorotą Koman, Moniką Kolasą-Hladikową, Ryszardem Osmolińskim i zespołem „Trio Solo Duo”, współtworząc różne odcienie muzyki kameralnej, prezentowanej na koncertach i festiwalach.
Współpracuje z łódzkimi teatrami, komponuje i zajmuje się transkrypcjami na gitarę. Jest nauczycielem w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. H. Wieniawskiego w Łodzi.
W tym koncercie słuchać będziemy utworów Eugene GIGOUT, Augusta FREYER’a, Grażyny BACEWICZ, L. J.A. LEFEBURE-WELY, Josepha CALLAERTS’a i Astora PIAZZOLLI.
Początek koncertu godz. 19-ta w kościele pw. Chrystusa Króla. Bilety do nabycia – w przedsprzedaży w kawiarni Sonata (vis a vis kościoła lub przed koncertem przy kościele.
Towarzystwo Przyjaciół Świnoujścia – organizator Festiwalu serdecznie zaprasza.
www.tpś.com.pl www.xn--tp-3sa.com
Maja Piórska Tow. Przyjaciół Świnoujścia