PONOWNE DORĘCZENIE NAKAZU ZAPŁATY I EGZEKUCJA KOMORNICZA cz. II
PONOWNE DORĘCZENIE NAKAZU ZAPŁATY I EGZEKUCJA KOMORNICZA cz. II. Prawnicy ze Świnoujścia Lipcowie radzą.
W nawiązaniu do tekstu z zeszłego tygodnia dziś postaramy się Państwu przybliżyć jakie podjąć kroki, gdy w skrzynce leży już pismo od komornika z zawiadomieniem o wszczęciu egzekucji na podstawie nakazu zapłaty, który dopiero teraz ujrzał światło dzienne.
Przede wszystkim należy wystąpić z wnioskiem o ponowne – tym razem skuteczne – doręczenie nakazu pod właściwy adres. W tym celu trzeba sprawdzić, który sąd wydał nakaz zapłaty i do niego zaadresować wniosek.
Istotne jest, że tego rodzaju pismo nie podlega żadnej opłacie. We wniosku powinno się wskazać okoliczności, które świadczą o tym, że pozwany nie zamieszkiwał pod wskazanym adresem, w okresie, w którym doręczono nakaz.
Najlepiej dołączyć do pisma stosowne oświadczenia osób, które mogą zaświadczyć powyższą okoliczność i ewentualnie stawić się w sądzie jako świadkowie. Ponadto należy również wskazać aktualny adres pozwanego, pod który sąd będzie mógł doręczyć nakaz ponownie.
W związku z tym, że doręczenie poprzez dwukrotne awizowanie jest oparte na wzruszalnym domniemaniu, że adresat odebrał pismo to celem powyższego wniosku jest jego obalenie.
Po zapoznaniu się z wnioskiem przez sąd można spodziewać się ponownego doręczenia nakazu zapłaty na podstawie samych oświadczeń lub wezwania na rozprawę w celu przesłuchania świadków i wydania rozstrzygnięcia.
W tym zakresie nie ma reguły – sposób postępowania zależy od sądu, do którego trafi wniosek. Zdarza się, że już na podstawie samego pisma nastąpi doręczenie, a niekiedy konieczne okazuje się przeprowadzenie rozprawy.
Jeśli sprawa zakończy się pomyślnie i pozwany jest już w posiadaniu przedmiotowego nakazu to nie pozostaje nic innego jak złożyć sprzeciw w terminie dwóch tygodni od jego doręczenia.
Tak więc samo ponowne doręczenie to tylko połowa sukcesu bo drugie tyle to jeszcze pozytywne rozstrzygnięcie sprawy, na podstawie której nakaz został wydany.
Pozostaje jednak jeszcze kwestia egzekucji. Komornik zajmuje zgromadzone środki i będzie dalej to robił, gdyż jest do tego uprawniony.
Dlatego sugerujemy, że równolegle z takim wnioskiem o doręczenie nakazu warto jest złożyć do komornika pismo z wnioskiem o zawieszenie egzekucji w związku ze złożonym wnioskiem do sądu.
Jeśli jest taka możliwość to najlepiej jest złożyć do sądu wniosek osobiście, a jako załącznik do pisma do komornika dodać zdjęcie egzemplarza z potwierdzeniem przyjęcia przez biuro podawcze.
W związku z tym, że aktualnie dostajemy wiele zapytań w tej sprawie, postaramy się wszystkim zainteresowanym pomóc w rozwiązaniu problemu.
Marta Lipiec – tel.: 693 642 894
Łukasz Lipiec – tel.: 512 321 524
ul. Paderewskiego 24b, Świnoujście