Site icon Tu Świnoujście

Norwegowie budują kolejny arktyczny wycieczkowiec. Bloki dostarczyła stocznia z Gdańska (foto, wideo)

Norwegowie budują kolejny arktyczny wycieczkowiec

Gospodarka Morska logoNorwegowie budują kolejny arktyczny wycieczkowiec. Bloki dostarczyła stocznia z Gdańska (foto, wideo).

Trwa budowa kolejnego arktycznego wycieczkowca dla Norwegów. Częściowo wyposażone bloki dostarczył Montex Shipyard z Gdańska. W sobotę wyruszyły do Norwegii.

Budowa boków (NB 401) o łącznej wadze 2 500 t została zrealizowana w 6 miesięcy. Po jej zakończeniu, części dziobowa, rufowa oraz elementy nadbudówki przy Wyspie Ostrów w Gdańsku zostały nasunięte na barko-ponton.

Zestaw holowany przez holownik Fenja wypłynął do Ulsteinvik do stoczni Kleven Verft, która dokończy budowę wycieczkowca. Na miejsce bloki mają dotrzeć w najbliższą niedzielę.

Arktyczny wycieczkowiec Fridtjof Nansen, wyposażony w rewolucyjny, zasilany bateryjnie hybrydowy układ napędowy, zamówił w czerwcu 2016 norweski armator Hurtigruten. To siostrzana jednostka statku Roald Amundsen, na który również Montex Shipyard wysłał podobne bloki w listopadzie ubiegłego roku.

Statek pasażerski będzie miał 140 m długości, 23,6 m szerokości, 5,3 m zanurzenia i 20 889 GT, a na pokład zabierze 530 pasażerów. Wycieczkowiec zaprojektował Rolls-Royce we współpracy z norweską firmą Espen Oino, która zajmuje się projektowaniem jachtów.

Jest on przystosowany do obsługi norweskich pasażerów na regularnych trasach, jak i do wypłynięcia na wody strefy polarnej.

Wnętrza jednostki urządzone zostaną bogato i wygodnie, z wykorzystaniem naturalnych skandynawskich materiałów, takich jak granit, dąb, brzoza i wełna. Wszystkie kabiny statku są zewnętrzne, a połowa z nich będzie miała prywatne balkony.

W apartamentach typu Aft natomiast na pasażerów czekało będzie prywatne jacuzzi na świeżym powietrzu z przepięknym widokiem.

W centralnym miejscu statku zaplanowano Nansen Science Center – miejsce towarzyskich spotkań, w którym goście oraz członkowie załogi będą rozmawiać o badanych obszarach. To także główna siedziba obecnego na pokładzie zespołu ekspedycyjnego.

Oprócz tego, na pokładzie wycieczkowca pasażerowie znajdą trzy restauracje z menu norweskim i skandynawskim oraz międzynarodowym, elegancki salon Explorer Lounge, dużą siłownię i centrum odnowy biologicznej. Przygotowano dla nich także odkryty basen na rufie i jacuzzi.

Fridtjof Nansen będzie wyposażony również w wiele urządzeń ekspedycyjnych, w tym kajaki, podwodne drony i łodzie wyprawowe dla bezpiecznego badania i cumowania w odległych obszarach.

Wycieczkowiec swoją nazwę zyskał na cześć norweskiego odkrywcy i naukowca, laureata Pokojowej Nagrody Nobla Fridtjofa Nansena. Badacz jako pierwszy przeszedł Grenlandię na nartach biegowych, a podczas Ekspedycji Fram w latach 1893-1896 próbował dotrzeć do geograficznego bieguna północnego.

Fridtjof Nansen ma być gotowy w 2020 r. Jak zapowiada armator, zarówno ten statek, jak i Roald Amundsen, to zupełnie nowa generacja jednostek ekspedycyjnych.

Obecnie Montex Shipyard prowadzi rozmowy handlowe dotyczące budowy bloków o łącznej wadze 3 000 ton na kolejny siostrzany statek.

Montex Shipyard zajmuje się budową jednostek pływających i elementów konstrukcji morskich, montażem i wykonywaniem konstrukcji stalowych, pracami elektro-montażowymi i hydrotechnicznymi, a także tworzeniem konstrukcji offshorowych (elementów wież wiatrowych).

Współpracuje z wieloma gdańskimi podmiotami z branży okrętowej, między innymi ze Stocznią Gdańską, Grupą Remontowa, Marine Project oraz z partnerami z Norwegii, Niemiec, Szwecji i Holandii, takimi jak: Kleven Maritime AS, Simek AS oraz Bodewes.

fot. GospodarkaMorska.pl

Źródło: http://www.gospodarkamorska.pl/

Norwegowie budują kolejny arktyczny wycieczkowiec
Norwegowie budują kolejny arktyczny wycieczkowiec
Norwegowie budują kolejny arktyczny wycieczkowiec
Norwegowie budują kolejny arktyczny wycieczkowiec
Norwegowie budują kolejny arktyczny wycieczkowiec
Norwegowie budują kolejny arktyczny wycieczkowiec
Norwegowie budują kolejny arktyczny wycieczkowiec
Norwegowie budują kolejny arktyczny wycieczkowiec
Exit mobile version