Tu Świnoujście

Zlot żaglowców z okazji stulecia niepodległości Polski

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

Gospodarka Morska logoSetna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest doskonałą okazją do wspólnego świętowania.

Z takiego założenia wyszli Polacy mieszkający na obczyźnie, którzy 31 sierpnia przybędą do Gdyni.

Zlot 100 potrwa kilka dni. W jego trakcie uczestnicy wezmą udział w obchodach 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej czy odwiedzą trójmiejskie muzea.

Miejsce zlotu żeglarskiego z okazji stulecia niepodległości Polski nie zostało wybrane przypadkowo. Gdynia to miasto ściśle związane z odrodzeniem naszego państwa po I wojnie światowej.

W tym okresie przeżyło swój wielki rozkwit i stało się chlubą II Rzeczpospolitej. Jego dynamiczny rozwój sprawił, że w kilka lat stało się jednym z najważniejszych ośrodków w kraju, także żeglarskich.

Obecnie, miasto z morza i marzeń, nazywane jest żeglarską stolicą Polski. Świadczyć mogą o tym rozgrywane tu imprezy rangi mistrzowskiej czy prestiżowe regaty Volvo Gdynia Sailing Days.

Mieszkańcy uwielbiają podziwiać zmagania toczone na Zatoce Gdańskiej spacerując bulwarem Nadmorskim lub odpoczywając na plaży. Nadmorski klimat i przyjazna atmosfera Gdyni sprawiają, że żeglarze chcą tu wracać co roku.

Historia i kultura Gdyni nierozerwalnie związane są z morzem. To miasto z żeglarskim DNA. Oczywistym argumentem potwierdzającym naszą „stołeczność”, poza nagromadzeniem imprez żeglarskich, jest lokalizacja. W gdyńskiej marinie cumuje kilkaset jednostek. Dbamy też o to, by mieszkańcy nasiąkali żeglarstwem od najmłodszych lat – mówi prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek, który jak sam zapowiada, z otwartymi ramionami przyjmie wszystkich uczestników Zlotu 100.

Gdynia jest miejscem wyjątkowym dla żeglarzy z jeszcze jednego powodu. To właśnie jeden z mieszkańców miasta – Władysław Wagner wyruszył w pierwszy polski rejs dookoła świata.

Wyprawa trwała niecałe 7 lat i pomimo przeciwności losu zakończyła się sukcesem. Niestety, Wagnerowi nie dane było wrócić do Polski, na którą 1 września 1939 roku napadli Niemcy.

W przeddzień 79. rocznicy tego wydarzenia rozpocznie się Zlot 100, podczas którego dojdzie do spotkania żeglarzy krajowych oraz tych mieszkających poza granicami naszego kraju. Udział w imprezie zapowiedziało już ponad 150 uczestników.

Chętni wciąż mogą dołączyć do imprezy. Możemy już potwierdzić, że w Marinie Gdynia będziemy gościć co najmniej 17 jachtów z załogami z m. in.:  Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji, Niemiec oraz Hiszpanii – wymienia prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Bogusław Witkowski.

Zlot 100 ma potrwać kilka dni i być wielką integracją całego środowiska „wilków morskich”. Centralnym miejscem wydarzenia będzie Gdynia, ale żeglarze odwiedzą także inne porty Zatoki Gdańskiej. Atrakcji nie zabraknie również na suchym lądzie.

Chcemy, aby przedsięwzięcie miało charakter historyczny. Stąd też zaplanowaliśmy wizyty w Muzeum Emigracji w Gdyni czy w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Żeglarze wezmą udział w obchodach 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte.

Przewidziane jest również spotkanie integracyjne wszystkich uczestników, które odbędzie się w Górkach Zachodnich. To jednak tylko niektóre z zaplanowanych przez nas atrakcji  – zapowiada Andrzej Radomiński, zastępca Krajowego Kapitana Polskiego Bractwa Wybrzeża, które jest organizatorem Zlotu 100.

Polskie Bractwo Wybrzeża to stowarzyszenie należące do międzynarodowego Hermandad de la Costa, założonego w celu pielęgnowania idei braterstwa ludzi morza, kultywującego ich tradycje, obyczaje i naukę.

Polskie Bractwo Wybrzeża oficjalnie powstało 1 czerwca 1966 roku. Stało się to podczas wyprawy wokół Ameryki Południowej, w której uczestniczyli członkowie załogi jachtu „Śmigły”.

fot. Gdyńskie Centrum Sportu

Źródło: http://www.gospodarkamorska.pl/

Exit mobile version