Site icon Tu Świnoujście

Reklama a przeciążenie wizualne Świnoujścia

Konsultacje społeczne. w naszym mieście.

Reklama a przeciążenie wizualne Świnoujścia. Wiceprezydent Miasta Świnoujście pani Barbara Michalska odpowiada.

Rozpoczęła się dyskusja w środowisku świnoujścian, również na portalach społecznościowych – na temat projektu uchwały z dnia 16 kwietnia 2018 roku w sprawie zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych z jakich mogą być wykonane dla gminy Miasto Świnoujście.

Projekt został opracowany na zlecenie urzędu przez Pracownię Projektową Afix ze Szczecina, służyć ma poprawie jakości przestrzeni miejskiej w Świnoujściu. Rodzi się pytanie dlaczego wykonawcą projektu jest firma zewnętrzna a nie powołana komisja ds reklamy z naszego miasta.

Faktem jest, że trzeba dokładnej analizy rynku aby dostosować reklamę w formie efektownej, użytkowej i informacyjnej.

W świnoujskiej społeczności również są ludzie którzy mają pojęcie o estetyce krajobrazu. Reklama zewnętrzna jest formą działalności gospodarczej ale również instrumentem stosunkowo agresywnym.

Może mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo ruchu w przestrzeni publicznej miasta oraz ludzkie zdrowie. Na pewno większość się zgodzi, że reklama może i w większości ma decydujący wkład w zaśmiecanie przestrzeni, a do tego przyczyniają się również właściciele, zarządcy budynków i posesji, którzy przekonani są, że prawo własności ich zwalnia od wszelkich norm na rzecz ładu estetycznego w ogólnodostępnej przestrzeni publicznej.

Ale można żyć w harmonii z reklamami gdzie przestrzeń miejska sprzyja kontaktom społecznym i tworzy ładny wizerunek miasta.

Poprosiliśmy wiceprezydenta Miasta Świnoujścia panią Barbarę Michalską o przybliżenie tematu dotyczącego wyboru firmy projektowej z określeniem kosztów projektu.

Ludzie biznesu w Świnoujściu mają obawy w kwestii finansowej, ponieważ reklamy są zbyt drogie, często już nadpłacone. Reklama to jednak inwestycja kosztowna i te obawy są słuszne.

Prace nad uchwałą były poprzedzone konsultacjami społecznymi w lutym 2017 mającymi na celu poznanie opinii mieszkańców miasta w kwestii zasad oraz warunków sytuowania tablic reklamowych na terenie Gminy Miasta Świnoujście.

Tylko, że ograniczona ilość osób o tej konsultacji wiedziała i nie mogła odnieść się w tym temacie. Większość osób została postawiona w fakcie dokonanym.

Do 28 maja zbierane są uwagi do projektu uchwały krajobrazowej. Można je składać pisemnie na Stanowisku Obsługi Interesantów w Urzędzie Miasta (główny budynek, parter), bezpośrednio w Wydziale Urbanistyki i Architektury w Urzędzie Miasta (główny budynek, II piętro) bądź wysyłając pocztą na adres wydział Urbanistyki i Architektury, Urząd Miasta Świnoujście ulica Wojska Polskiego 1/5, 72 – 600 Świnoujście z dopiskiem „Uchwała krajobrazowa”.

Publikujemy poniżej odpowiedź, którą uzyskaliśmy od pani Barbary Michalskiej.

Tekst: tu.swinoujscie.pl

Fot: internet

Informacja na temat wykonawcy „uchwały krajobrazowej”.

Uchwała krajobrazowa po jej uchwaleniu stanowić będzie prawo miejscowe. Ze względu na swoją specyfikę i potrzebę łączenia wielu dziedzin i przepisów, do jej przygotowania potrzebna jest wiedza fachowa z wielu dziedzin m.in. z dziedziny planowania przestrzennego, architektury, z szeroko pojętej dziedziny aranżacji przestrzeni publicznej i ochrony krajobrazu. Potrzebna jest również wiedza prawnicza.

Zapytanie ofertowe na wybór wykonawcy projektu uchwały w przedmiocie zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzaju materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane zamieszczone zostało na stronie BIP Urzędu Miasta w dniu 10 kwietnia 2017.

Zapytanie ofertowe zawierało szczegółowy opis przedmiotu zamówienia w którym ujęto m.in.:

Dlatego na otwarte zapytanie ofertowe zamieszczone na stronie Urzędu Miasta Świnoujście zapraszające do złożenia oferty na przygotowanie projektu uchwały zgłosiły się tylko dwie pracownie, spośród których został wybrany zespół projektantów z Pracowni „Afix” ze Szczecina z p. dr Tomaszem Cykalewiczem na czele, posiadającym bogate doświadczenie w pracach nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego w Świnoujściu, opracowaniami z dziedziny konserwacji zabytków w Świnoujściu i doskonale znającym nasze miasto.

Kwota umowna opracowania to 61 500 zł brutto.

Barbara Michalska

Zastępca Prezydenta Miasta Świnoujście

Exit mobile version