Świnoujście. Dwa ciekawe wydarzenia (fotogaleria)
Świnoujście. Dwa ciekawe wydarzenia w Miejskiej Bibliotece Publicznej (fotogaleria).
W piątek w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stefana Flukowskiego miały miejsce dwa wydarzenia. O godz 17:00 otwarto wystawę prac Cezarego Dubiela a o godz 18:00 niepowtarzalne spotkanie z Krzysztofem Dukszewiczem oraz jego żoną Violettą.
(…) Cezary Dubiel ( EFIAP, AV-AFIAP, AFRP) urodzony w Świnoujściu mieszkaniec Szczecina. Jest artystą fotografikiem, fotograficznym samoukiem. Fotografuje architekturę, krajobraz a także tworzy diaporamy. Jego twórczość z racji urodzenia i zamieszkania ściśle związana jest ze Szczecinem i Pomorzem .
Mówią o tym chociażby tytuły jego wystaw indywidualnych – „ Pocztówki z Pomorza”, „ Stary Szczecin”, „ Port to jest poezja”, „Portowe impresje” „Stąd jestem”, „30 sekund” czy diaporama o Wybrzeżu Bałtyku „ Po sezonie”.
Od 2008 roku jest członkiem rzeczywistym Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie z tytułem AFRP. Należy również do Pomorskiego Oddziału Stowarzyszenia Marynistów Polskich w Ustce. W roku 2013 współtworzył i został pierwszym prezesem stowarzyszenia Fotograficzna Grupa Twórcza Kontur z siedzibą w Szczecinie.
W maju 2012 roku Międzynarodowa Federacja Sztuki Fotograficznej przyznała mu tytuł Artysty FIAP ( AFIAP). W listopadzie 2012 roku jako pierwszemu Polakowi w historii FIAP przyznała tytuł Audiovisuelle Artiste FIAP ( AV-AFIAP) za osiągnięcia w dziedzinie diaporamy.
W lipcu 2013 roku otrzymał tytuł Wybitnego Artysty FIAP za sztuki fotograficzne. Stał się jednym z dwudziestu sześciu (a żyjących piętnastu) polskich fotografików , którzy na przestrzeni ostatnich sześćdziesięciu pięciu lat zostali uhonorowani tym tytułem.
W kwietniu 2013 roku w uznaniu zasług Kapituła Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej nadała mu Złoty Medal Za Fotograficzna Twórczość. W 2013 roku diaporama Cezarego Dubiela zatytułowana „ Kamienie pamięci” została wpisana do Audiowizualnej Kolekcji FIAP będącej międzynarodowym zbiorem najlepszych diaporam . Jego praca jako jedyna z Polski znalazła się pośród najlepszych dzieł najwybitniejszych diaporamistów świata.
Zdobył w swej karierze około 80 nagród w Polsce oraz Serbii, Macedonii, Finlandii, Francji, RPA, Chinach, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Słowenii, Rumunii i Włoszech.
Do najważniejszych należą – dwa Złote , trzy Srebrne i jeden Brązowy Medal FIAP, Złoty Medal Macedońskiej Federacji Fotograficznej, dwa Srebrne Medale i jeden Brązowy Fotoklubu Rzeczypospolitej, Srebrny Medal Salonu Leskovac, Srebrny Medal Salonu Bor, Brązowy Medal Włoskiej Federacji Fotograficznej FIAF, Brązowy Medal Rumuńskiego Związku Artystów Fotografików, Brązowy Medal FD Janez Puhar, cztery Medale Zamku Książąt Pomorskich, liczne wyróżnienia Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej FIAP, Związku Fotografików Ameryki PSA, Międzynarodowej Unii Fotograficznej UPI, Serbskiej Federacji Fotograficznej ISF, zwycięstwo w XXV Konkursie Fotografii Wojska Polskiego 2010, wygrana w Konkursie Morze 2009, Dziecko 2008, II nagroda w międzynarodowym konkursie „ Polska nieznana” i wiele innych. Ma również ponad 330 akceptacji w konkursach pod patronatem FIAP.
Razem w dorobku Cezarego Dubiela jest ponad 150 indywidualnych i zbiorowych wystaw fotograficznych krajowych i międzynarodowych, około 100 pokazów diaporam w Polsce i 33 krajach na wszystkich kontynentach – Argentyna, Australia, Austria, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Chile, Chiny, Chorwacja, Dania, Francja, Finlandia, Grecja, Hiszpania, Holandia, Indie, Kanada, Macedonia, Mauritius, Niemcy, Oman, Portugalia, RPA, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, USA, Wielka Brytania, Wietnam, Włochy (…).
Źródło: http://fotoklubrp.org/frp/242.html
(…) Krzysztof Daukszewicz Studiował w Olsztynie w WSP. Działalność estradową rozpoczął w 1975. Pełnił wtedy funkcję dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Szczytnie oraz współtworzył kabaret Gwuść. W 1976 otrzymał drugą nagrodę na I Biesiadzie Humoru i Satyry w Lidzbarku Warmińskim za swój autorski program Dookoła Wojtek. W 1977 otrzymał nagrodę Złote Rogi Kozicy na przeglądzie kabaretów w Zakopanem.
Po przeprowadzce w 1978 do Warszawy zaczął występować w kabarecie Na Pięterku Związku Polskich Autorów i Kompozytorów, z którym przestał współpracować po 3 latach. W latach 1979–1984 był kierownikiem literackim Teatru na Targówku, w którym wystawiono dwa jego programy: satyryczny Dziury na drodze oraz musical dla dzieci Dzieci taty Zeusa.
W latach 1983–1986 współtworzył z Januszem Gajosem kabaret Hotel Nitz. W 1986 otrzymał III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie na sztukę teatralną za antywojenną farsę Cycek. Od 1986 do 1990 występował w kabarecie Pod Egidą.
Występuje z własnymi programami satyrycznymi, realizował programy w telewizji. Jest autorem kilkunastu książek. Ma swoją rubrykę w tygodniku „Przegląd”.
Od 2005 jest stałym gościem programu publicystyczno-satyrycznego Szkło kontaktowe, nadawanego na antenie TVN24.
W 2011 wziął udział w nagraniu utworu „Mazurski cud”[1], powstałego w ramach akcji „Mazury Cud Natury”, promującego region Mazur[2]. Autor kompozycji, Krzysztof „Dżawor” Jaworski, znany z występów w grupie Harlem, zaprosił do nagrań także innych artystów związanych z regionem, w tym: Janusza Panasewiczaz Lady Pank, Ryszarda Rynkowskiego, Piotra „Petera” Wiwczarka z Vader oraz Pawła „Draka” Grzegorczyka z zespołu Hunter (…) Wikipedia.
Fot: Miejska Biblioteka Publiczna
tu.swinoujscie.pl