ROZWÓD W PRAKTYCE „I że cię nie opuszczę aż do …”
ROZWÓD W PRAKTYCE. Prawnicy ze Świnoujścia Lipcowie radzą. „I że cię nie opuszczę aż do …”
To filmowo brzmiące zdanie często jednak zmienia swoje zakończenie i dwie dotychczas kochające się osoby stają naprzeciwko siebie już nie przed ołtarzem, ale w sądzie.
Prawo przewiduje możliwość rozwiązania związku małżeńskiego poprzez rozwód, a żeby tego dokonać trzeba zacząć od przygotowania pozwu, który zainicjuje postępowanie procesowe.
Pozew o rozwód składa się do sądu okręgowego. Opłata od pozwu wynosi 600 zł (jeżeli rozwód zostanie orzeczony na zgodny wniosek stron bez orzekania o winie to sąd zwróci 300 zł). Do pozwu rozwodowego należy załączyć odpis skrócony aktu małżeństwa stron oraz odpis skrócony aktu urodzenia małoletnich dzieci jeżeli takie są.
W pozwie rozwodowym powinien się również znaleźć wniosek dotyczący władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi jeśli są oraz kontaktów z nimi, wniosek o zasądzenie alimentów, wniosek o orzeczenie rozwodu z winy obu stron, jednej ze stron lub zaniechanie orzekania o winie.
Warto również złożyć wniosek o udzielenie zabezpieczenia.
Małżonkowie powinni się nastawić na to, że sąd będzie ustalał czy zachodzą niezbędne przesłanki rozwodu: zupełność i trwałość rozkładu pożycia. Rozkład pożycia jest zupełny jeśli nie istnieje między małżonkami więź duchowa, fizyczna i gospodarcza.
Rozkład pożycia jest trwały jeżeli sytuacja przemawia za tym, że powrót małżonków do wspólnego pożycia nie nastąpi – co do zasady przy składaniu pozwu rozwodowego pożycie powinno ustać kilka miesięcy wcześniej.
Czy oprócz poczucia sprawiedliwości ustalenie osoby winnej zupełnego i trwałego rozkładu pożycia ma znaczenie? Uznanie za winnego strony przeciwnej to nie tylko osobiste „zwycięstwo”, ale również możliwość zasądzenia alimentów.
Oczywiście są zgodne pary, które żądają rozwiązania małżeństwa bez orzekania o winie, ale co do zasady sąd ma za zadanie „znaleźć winnego” i rozstrzygnąć powyższą kwestię w wyroku.
Rozstrzygnięcia w tym zakresie co do zasady są następujące:
1) jedno z małżonków jest winne albo
2) oboje małżonkowie są winni.
Z praktyki wynika, że często zapadają wyroki określające winę po obu stronach, gdyż do przypisania winy konieczne jest ustalenie, że przez małżonków zostały naruszone obowiązki małżeńskie.
Jeżeli zachodzi sytuacja określona w punkcie pierwszym i rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego to sąd może zasądzić na jego żądanie alimenty nawet jeśli nie znajduje się on w niedostatku.
Jeśli zachodzi sytuacja określona w punkcie drugim to sąd może orzec na żądanie każdej ze stron alimenty na rzecz strony przeciwnej tylko wówczas jeśli strona uprawniona do świadczenia znajduje się w niedostatku.
Obowiązek dostarczania środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu wygasa w razie zawarcia przez tego małżonka nowego małżeństwa.
Jednak gdy zobowiązanym jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, obowiązek ten wygasa także z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu, chyba że ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd, na żądanie uprawnionego, przedłuży wymieniony termin pięcioletni.
Istotne jest to, że orzeczenie rozwodu co do zasady nie następuje jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi na to zgodę lub przemawiają za tym zasady współżycia społecznego.
Rozwód pociąga za sobą również podział majątku wspólnego, który dokonuje się na wniosek. Już pozwie rozwodowym można złożyć taki wniosek, co jest korzystne o tyle, że taki wniosek nie podlega dodatkowej opłacie (1.000 zł).
Należy jednak mieć na uwadze, że powyższy wniosek jest zasadny jeśli nie spowoduje nadmiernego przedłużenia postępowania. W pozwie należy wtedy wskazać co wchodzi w skład tego majątku oraz zaproponować sposób podziału.
Przy podziale majątku można żądać rozliczenia nakładów z majątku wspólnego na majątek osobisty lub odwrotnie. W praktyce jednak połączenie obu kwestii w jednym postępowaniu zdarza się stosunkowo rzadko, gdyż jest to możliwe jedynie przy bardzo prostym, nieskomplikowanym i co do zasady zgodnym podziale.
Istotne jest, że we wniosku o podział majątku można żądać rozliczenia nakładów z majątku wspólnego na osobisty lub z osobistego na wspólny. Jeżeli chodzi o nakłady z majątku osobistego na osobisty to można ich dochodzić w odrębnym postępowaniu w sprawie o zapłatę.
Marta Lipiec – tel.: 693 642 894
Łukasz Lipiec – tel.: 512 321 524
ul. Paderewskiego 24b, Świnoujście