• Przeprawa promowa
  • Komunikacja miejska
  • Emilbus
  • Jomsborg
  • Rozkład jazdy PKP
  • Rozkład jazdy PKS
logo
wiadomości ze Świnoujścia i okolic, relacje z ważnych wydarzeń. Przewodnik po kulturze, rozrywce, biznesie i inwestycjach.
  • Świnoujście
  • Gryfice
  • Z kraju i regionu
  • Kontakt
  • Pogoda
  • Plan miasta
  • Ważne numery
  • Historia
spotkanie z podróżnikiem Jarosławem Molendą

Edukacja/ Kraj i region/ Świnoujście/ Wywiady

Świnoujście – spotkanie z podróżnikiem Jarosławem Molendą

informacja, informacje, Jarosław Molenda, Świnoujście, wydarzenia 30 kwietnia 2018

Tweet

Świnoujście – spotkanie z podróżnikiem Jarosławem Molendą.

Jest piękny kwietniowy słoneczny dzień, spotkanie z Jarkiem Molendą odbyło się w jednej z kawiarni świnoujskich z klimatem artystycznych dusz. Znając poczucie humoru autora wielu książek, a ma ich w swoim dorobku sporo. Byłam pewna że jego opowieści zrobią wrażenie.

I tak się stało. Dowiedziałam się fascynujących informacji o tym egzotycznym kraju, niespodziankach jakie czekają na turystów oraz jak trudno jest przestawić się nie tylko na zmianę czasu, ale przede wszystkim klimatu – różnica ponad 30 stopni robi swoje.

Był W Gambii to Banjul i Barra, w Senegalu Dakar, wyspa Goree, Saint Louis, rezerwaty Bandia, Fathala i Djoudj.

spotkanie z podróżnikiem Jarosławem Molendą

 – Jednym z najbardziej poruszających momentów mojego afrykańskiego wypadu okazała się wizyta w zwykłej murzyńskiej wiosce. Nie było to zaaranżowane spotkanie ani tym bardziej jakiś punkt programu objazdowej wycieczki, gdzie autochtoni pokazują, jak żyją, gdzie śpią, co jedzą, a po odjeździe turystów zamykają skansen, po czym wracają do swoich prawdziwych domów.

To były prawdziwe domy, prawdziwi ludzie, prawdziwe uśmiechy, prawdziwa życzliwość. Pan naczelnik wioski pokazywał mi nawet, co gotują dzisiaj na obiad. Ktoś powiedział, że Afrykę można znienawidzić albo w niej się zakochać. Stan pośredni nie istnieje – powiedział Jarosław Molenda

Jarek lubi ciepłe klimaty, nazywa siebie ciepłolubnym. Zapytałam go czy jest szansa na wyprawę na Grenlandię. Zaczął się śmiać i stwierdził, że nie pojedzie bo tam za zimno.

Fakt łatwiej jest podróżować w koszulce z krótkim rękawem i plecakiem niż w grubym zimowym ubraniu. Jest to na pewno smutna informacja dla tych, którzy lubią zimne klimaty. Wrażenia z pobytu w wiosce opisuje tak:

– Po tym czasie spędzonym wśród murzyńskich dzieci, które dotykały mojej skóry, sprawdzając, czy rzeczywiście jest taka biała, czy ją czymś pomalowałem, zrozumiałem, dlaczego Czarny Ląd rzuca taki urok. Dzieci miały autentyczną radochę oglądając swoje podobizny na ekranie mojego aparatu.

Gdy pierwsze onieśmielenie minęło, wystarczyła minuta, by stara miska i jakiś dzban zamieniły się w bębny, a klapki ściągnięte z nóg koleżanki w perkusyjne pałki. Po chwili rozbrzmiała zaimprowizowana muzyka i śpiewy, a ja poczułem się, jakbym uczestniczył w jakimś karnawale samby.

Z zazdrością patrzyłem na tych ludzi, w sumie biednych, ale jakże szczęśliwych, a przez to bogatych, bo potrafiących cieszyć się chwilą, rodziną i tym, co mają – powiedział Jarosław Molenda

Przez te ćwierć wieku włóczenia się po świecie widział wiele, ale niewiele miejsc i chwil które tak go poruszyły. Ta wioska, której nazwy nawet nie zna, a może nawet jej nie ma, zostawiła w jego sercu ślad trwalszy niż wszystkie.

spotkanie z podróżnikiem Jarosławem Molendą

 

spotkanie z podróżnikiem Jarosławem Molendą“Perła Afryki Zachodniej” tę nazwę trudno już dzisiaj rozpoznać, minęły już czasy świetności jedynie pozostały wspomnienia o pięknych niegdyś kamienicach i pałacach Saint Luis. Obecnie ugryzione zębem czasu sprawiają wrażenie, że za chwilę się rozsypią pod wpływem “silniejszej bryzy od Atlantyku”.

W Senegalu na ulicach siedzą ciemnoskórzy mieszkańcy. Towarzyszą im wszędobylskie kozy i owce. Na chodnikach siedzą kolorowo ubrane przekupki. Sprzedają warzywa, owoce i orzeszki ziemne, których rośnie tu zatrzęsienie. Senegal to zresztą główny ich producent. Kolorowo ale to smutne piękno…

spotkanie z podróżnikiem Jarosławem Molendą

 

Ponieważ podobały się obrazki z senegalskiej wyspy Goree, z przyjemnością udostępniam jeszcze kilka kadrów. Kolorów i słońca na nich nie brakuje.

spotkanie z podróżnikiem Jarosławem Molendą
spotkanie z podróżnikiem Jarosławem Molendą

Jednym z miejsc, które zauroczyło Jarka, jest wyspa Goree. Z jej wzgórza widać odległe o trzy kilometry zabudowania Dakaru. Trzeba zobaczyć, ale i poradzić sobie z tym obrazem niegodziwości, jaka spotykała niewolników murzyńskich wywożonych na plantacje w Ameryce.

Okrutnym paradoksem jest, że szczęściarzami można nazwać tych, którzy taki transport przeżyli.

– Na szczęścia dzisiaj ostatnią ponurą pamiątką z tego okresu jest tak zwany Dom Niewolników, za to reszta wyspy jawi się bajkowo. Jest na niej miasteczko z zachowaną architekturą kolonialną poprzecinane siecią wąskich uliczek.

Można odkrywać zaułki zasłonięte rozłożystymi bugenwillami przed wzrokiem goniącego w pośpiechu turysty. Moim pierwszym wrażeniem było odczucie, że znalazłem się na Karaibach.

Swój azyl znaleźli tu artyści, których dzieła – rzeźby czy obrazy zarówno te tradycyjne, jak i malowane piaskiem – można podziwiać wprost na ulicy lub w ich szeroko otwartych pracowniach – powiedział Jarosław Molenda

spotkanie z podróżnikiem Jarosławem Molendą

Trudno przestawić się nie tylko na zmianę czasu, ale przede wszystkim klimatu – różnica ponad 30 stopni robi swoje.

spotkanie z podróżnikiem Jarosławem Molendą

Warto wspomnieć o fenomenie kulturowo-gastronomicznym, jakim jest cafe touba. Na niemal każdej ulicy w centrum miasta można natknąć się na sprzedawców tego aromatycznego napoju.

Aromatyczny to właściwe słowo dla określenia tej mikstury, jaką stanowi kawa arabica zmieszana z miejscowym “pieprzem” melegueta, zwanym też rajskim ziarnem. Do mieszanki dodaje się ponadto goździki, imbir – receptur jest kilka, a każdy sprzedawca ma swój przepis. Więcej dowiecie się z książki, nad którą autor rozpoczął już pracę.

spotkanie z podróżnikiem Jarosławem Molendą

 

Temat baobabów zawsze wzbudza ogromne zainteresowanie. (…) Baobab stanowi wyróżniający się element krajobrazu afrykańskiej sawanny drzewiastej. Jego nazwa pochodzi jednak od arabskich słów „bu hibab”, co znaczy „owoc wielonasienny”.

spotkanie z podróżnikiem Jarosławem MolendąWczoraj z okazu, który przywiozłem, sporządziłem sok, przy okazji pozyskując kilkadziesiąt nasion. Wioletta Kowalewska i Alicja Ala – zamówienie jest gotowe do odbioru. Nie ukrywam, że moja fascynacja tym gatunkiem rośnie z każdą nową informacją. Chcecie wiedzieć dlaczego?

No to kilka słów, a raczej akapitów o tym bardzo długowiecznym drzewie – prawdopodobnie może żyć nawet tysiąc lat. Dostarcza pożywienia i lekarstw, a także schronienia, odzienia oraz materiału na sprzęt myśliwski i rybacki, więc nic dziwnego, że w krajach Afryki baobab, znany również pod nazwami Mubuyu lub Mowana, wymieniany jest w wielu legendach, czczony i otaczany kultem, związanym z obrzędami animistycznymi.

W zachodniej Afryce komory próchniejących pni wykorzystywane są przez ludność tubylczą jako miejsca pochówku zmarłych, którzy za życia naruszyli zwyczaje plemienne, w celu uwięzienia ich „złej” duszy.

W rezerwacie Bandia w Senegalu odwiedziłem nawet taki okaz, który służył za pochówek griotów, czyli kogoś w rodzaju żywego głosu ludu, gdyż przekazując dzieje, mity, motywy literackie i melodie charakterystyczne dla danej grupy etnicznej, kształtują jednocześnie jej wizerunek.

Owocem jest olbrzymia, owalna, nie pękająca torebka o aksamitnie owłosionej powierzchni oraz długości dochodzącej nawet do 40 cm.

W środku kryje się słodki i bardzo pożywny miąższ, początkowo soczysty i czerwonawy, a po dojrzeniu – mączysty i biały. Po ususzeniu może być on długo przechowywany.

Namoczony w wodzie lub mleku, szybko odzyskuje swe wartości spożywcze – w postaci płynu o konsystencji owsianki i kwaskowym smaku. Osnówki nasion po rozgotowaniu w wodzie stanowią substytut mleka.

Nasiona o bardzo twardej łupinie zawierają oleiste, pożywne bielmo o migdałowym smaku. Grubo zmielone i poddane fermentacji służą do przyprawiania zup, a także stanowią podstawę regionalnej, sudańskiej, papkowatej i bardzo pikantnej potrawy o nazwie „burma”.

Teraz informacja, z której ucieszyłby się śp. Janusz Kaczor, znany ze swej wrodzonej i nabytej oszczędności. Nasiona po uprażeniu wykorzystywane są jako namiastka kawy. Natomiast puste okrywy owoców – po zmieleniu – bywają traktowane jak namiastka tytoniu fajkowego.

Korzenie, pędy, owoce, nasiona, liście, a nawet kwiaty stanowią często oferowany na targowiskach produkt, niezbędny w wielu tradycyjnych potrawach, jak też atrakcyjny dodatek smakowy do napojów orzeźwiających, deserów, lodów i słodyczy.

Ususzone, zmielone liście, oferowane w handlu jako przyprawa „lalo”, nadają charakterystyczny smak tradycyjnej potrawie kuskus. Młode liście przyrządzane są podobnie jak szpinak, a delikatne i kruche wierzchołki pędów oraz bulwy korzeniowe stanowią wykwintną jarzynę – Powiedział Jarosław Molenda

Do pełnej informacji o tym wielkim drzewie dodam, że jest to roślina lecznicza wykorzystywana w starożytnym Egipcie

spotkanie z podróżnikiem Jarosławem Molendą

Jarek opowiedział mi również o różowych zbiornikach, które wywarły na nim ogromne wrażenie. Warto tutaj wspomnieć o Lac Rose, ponieważ nad jego brzegiem kończył się słynny rajd Paryż-Dakar, zanim został przeniesiony do Ameryki Południowej.

Skąd taki kolor wody? Przede wszystkim za sprawą pewnych alg Dunaliella Salina, produkujące czerwony pigment absorbujący promienie słoneczne. glonów, które tak właśnie przetwarzają światło słoneczne.

Różowa barwa jest wyjątkowo intensywna, ale najlepiej prezentuje się z lotu ptaka oraz przy wysokim kącie padania promieni słonecznych. Zasoleniem ten zbiornik też może się pochwalić, gdyż można w nim pływać tak jak w Morzu Martwym.

Obecnie nasz świnoujski podróżnik przebywa w Andaluzji, która stanowi ogromny region i na jego zwiedzanie trzeba przeznaczyć co najmniej dwa, a najlepiej trzy tygodnie.

Jakie będą wrażenia po jego wyprawie? Na pewno się o tym dowiemy. Wpisy dotyczące jego wypraw można przeczytać na facebooku https://www.facebook.com/profile.php?id=100001738014095

tekst: Wioletta Kowalewska

Fot. Jarosław  Molenda

Fot. główne: tu.swinoujscie.pl

 

Zobacz także

Świnoujście. Seminarium dla przedsiębiorców. Sukcesja w firmach rodzinnych.

Edukacja /

Realizacja programów profilaktycznych wspierających rodziców/opiekunów w prawidłowym wypełnianiu ról rodzicielskich

basen-kaszubski-202207-25

Kraj i region /

Port Szczecin-Świnoujście – portowe inwestycje – stan na koniec 2022 roku

Nominacja_Przemyslaw_Chabros1

Świnoujście /

III Szczep Harcerski “Słowianie” ZHR im. Zawiszy Czarnego w Świnoujściu. Uwaga głosujemy! – nominacja

‹ 95 lat temu w Gdyni otwarty został Tymczasowy Port Wojenny i Schronisko dla Rybaków › Świnoujście. EDUinspiracje ZAWODOWO
Świnoujście

Twoja reklama

  • Cennik

Galerie

  • Galeria ART
  • Miejsce sztuki44

Kamery on-line

  • Świnoujście promenada
  • Przeprawa promowa
  • Widok na plażę
  • Widok na plażę z Radisson Blu Resort
  • Latarnia
  • Ogłoszenia drobne
  • Historia

Komunikacja

  • Przeprawa promowa
  • Komunikacja miejska
  • Emilbus
  • Jomsborg
  • Rozkład jazdy PKP
  • Rozkład jazdy PKS

Warto odwiedzić

  • Fort Gerharda
  • Fort Anioła
  • Fort Zachodni
  • Podziemne miasto
  • Latarnia morska
  • Muzeum Rybołówstwa
  • Miejski Dom Kultury
  • Biblioteka Miejska

Turystyka

  • Baza noclegowa
  • Biura podróży
  • CIT
  • Biura turystyczne

Prawo i Biznes

  • Twój biznes
  • Prawo

Komnata kultury

  • Poezja
  • Proza
  • Sztuka amatorska

Kulinaria

  • Blog kulinarny Danusi

Radio i telewizja

Radio Szczecin 106,3FM TV Świnoujście TV Słowianin

Polecane strony

Infomare.pl Infomare.pl Infomare.pl Infomare.pl Infomare.pl Infomare.pl M&Ł Lipcowie ze Świnoujścia Jooble Jooble Opera na Zamku Żegluga Szczecińska GS24 Komenda Miejska Policji w Świnoujściu praca na statkach Jooble Port Szczecin-Świnoujście MKS Flota
Politechnika Morska w Szczecinie
Akademia-Morska-Gdynia-logo polecane strony
Zespół Szkół Morskich
Muzeum Narodowe w Szczecinie
szpital-logo

Ogrody kompleksowo – Villa Verde

tarasy kompozytowe
Tarasy kompozytowe Usługi ogrodnicze
Zabudowy balkonów
portal Okna Szczecin

Świnoujście – Andrzej Warzecha

REKLAMA

REKLAMA

obozy konne

TWOJA REKLAMA

Cennik

Reklama

okna pcv szczecin

Polecane

  • Nominacja_Przemyslaw_Chabros1III Szczep Harcerski “Słowianie” ZHR im. Zawiszy Czarnego w Świnoujściu. Uwaga głosujemy! – nominacja
    3 lutego 2023
  • basen-kaszubski-202207-25Port Szczecin-Świnoujście – portowe inwestycje – stan na koniec 2022 roku
    3 lutego 2023
  • baner-ferie-2023MDK1MDK Świnoujście. Kreatywne Ferie Zimowe 2023
    3 lutego 2023
  • profilowe-zamekMDKMDK Świnoujście. Wykład o latarniach morskich dla UTW
    3 lutego 2023
  • Ant-Man i Osa Kwantomania_Przedsprzedaż_MULTIKINO (2)Zajmij najlepsze miejsce na premierze „Ant-Man i Osa: Kwantomania”!
    3 lutego 2023
  • ferie 2023biblioteka1Miejska Biblioteka Publiczna w Świnoujściu. Ferie 2023
    3 lutego 2023
  • 5Jeszcze przed wakacjami. Świnoujście otwiera tunel pod Świną
    3 lutego 2023
  • ogrzewaniegazowe1Świnoujście. Refundacja podatku VAT odbiorców paliw gazowych w gospodarstw domowych
    1 lutego 2023
  • Filmowy luty w Multikinie (3)Co warto zobaczyć w lutym w Multikinie?
    1 lutego 2023
  • regeneracja turbosprężarkiTurbosprężarka – regeneracja i czyszczenie turbin
    1 lutego 2023
  • Czesław MozilMDK Świnoujście. Czesław Mozil Solo
    28 stycznia 2023
  • OSIRWyspiarz1Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Nabór do sekcji zapaśniczej
    28 stycznia 2023
  • sd1Stację dializ w Świnoujściu poprowadzi Szpital Miejski
    27 stycznia 2023
  • DrukowanieWOŚP. Nawet 6,5 tysiąca za spacer w tunelu pod Świną!
    27 stycznia 2023
  • WystawaFoto1Warto zobaczyć. Wystawa świnoujskich fotografów
    27 stycznia 2023
  • AnnaKamińska1Spotkanie ze świnoujską poetką
    27 stycznia 2023
  • money-g9ee8b4f88_1920Komunikacja miejska w Świnoujściu: za złotówkę przez tunel i przez całe miasto
    26 stycznia 2023
  • xr:d:DAFOP4fZmNA:22,j:45869994194,t:23012611Świnoujskie spotkanie przy zupie
    26 stycznia 2023
  • dolina wodorowaSąd zarejestrował Uznamsko – Wolińską Dolinę Wodorową
    26 stycznia 2023
  • stacjadializŚwinoujście. Oficjalne otwarcie stacji dializ
    26 stycznia 2023

Reklama

Najnowsze wiadomości

  • III Szczep Harcerski “Słowianie” ZHR im. Zawiszy Czarnego w Świnoujściu. Uwaga głosujemy! – nominacja
    3 lutego 2023
    Z przyjemnością informujemy, ze Kolegium Redakcyjne Głosu Szczecińskiego przyznało nominacje do tytułu Osobowość Roku 2022 naszemu
  • WOŚP. Prawie 15 tys. złotych zebrał tunel pod Świną
    3 lutego 2023
    Za rekordową kwotę 7.100 złotych mieszkaniec Siedlec wylicytował zaproszenie na wyjątkowy spacer podwodnym tunelem pomiędzy wyspami Uznam i Wolin jeszcze
  • Port Szczecin-Świnoujście – portowe inwestycje – stan na koniec 2022 roku
    3 lutego 2023
    Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA to jeden z liderów inwestycyjnych w regionie. Obecnie w portach trwają inwestycje, których wartość
  • MDK Świnoujście. Kreatywne Ferie Zimowe 2023
    3 lutego 2023
    Blisko 160 godzin zajęć, wycieczek, zabawy z klockami lego, puzzlami, grami planszowymi, tworzenia teatralnych kukieł czy glinianych rzeźb. Przez 12
  • MDK Świnoujście. Wykład o latarniach morskich dla UTW
    3 lutego 2023
    W sobotę 11 lutego, zapraszamy na kolejny wykład dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W tym miesiącu gościć będziemy dr Piotra Oleksego, który
  • MKS Flota Świnoujście. Poprzeczka wyżej
    3 lutego 2023
    Nadchodzi trzeci tegoroczny sparing. Był już przeciwnik z tej samej klasy rozgrywkowej, był z niższej, czas na rywala z wyższej półki. Będą to
  • Zajmij najlepsze miejsce na premierze „Ant-Man i Osa: Kwantomania”!
    3 lutego 2023
    Czas zacząć odliczanie, bo zbliża się premiera pierwszej w 2023 roku produkcji Marvel Studios! Multikino już rozpoczęło przedsprzedaż biletów na
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Świnoujściu. Ferie 2023
    3 lutego 2023
    Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu serdecznie zaprasza dzieci do udziału w zajęciach w czasie ferii zimowych. Liczba
  • Jeszcze przed wakacjami. Świnoujście otwiera tunel pod Świną
    3 lutego 2023
    39 metrów pod lustrem wody – to najniżej położone miejsce w tunelu, który pod cieśniną Świny łączy wyspy Uznam i Wolin. Cały tunel ma 1780
  • Świnoujście. Potrzeba miejskiej strategii ds. uchodźców
    3 lutego 2023
    „W styczniu na ręce Prezydenta Miasta złożyłem wniosek w sprawie przyjęcia lokalnej strategii ds. uchodźców”, mówi Jan Borowski, rady
  • Gryficki Dom Kultury jak co roku przyłączył się do WOŚP
    2 lutego 2023
    Gryficki Dom Kultury jak co roku przyłączył się do WOŚP. Od rana wolontariusze mogli się u nas ogrzać a także coś przekąsić – o co dbały panie z
  • Piłka koszykowa dziewcząt w ramach Liceliady 2022/2023
    2 lutego 2023
    W środę 1 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy ulicy Grodzkiej 5 odbyły się Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej Dziewcząt w ramach
  • Drużynowe Zawody Pływackie w ramach Igrzysk Dzieci oraz Igrzysk Młodzieży Szkolnej Dziewcząt i Chłopców w Roku Szkolnym 2022/2023
    2 lutego 2023
    W dniu 31 stycznia 2023 r., na pływalni „Uznam Arena” w Świnoujściu Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” zorganizował międzyszkolne
  • Realizacja programów profilaktycznych wspierających rodziców/opiekunów w prawidłowym wypełnianiu ról rodzicielskich
    2 lutego 2023
    Prezydent Miasta Świnoujście Zarządzeniem Nr 66/2023 z dnia 1 lutego 2023 r. dokonał wyboru podmiotów, którym zlecone zostanie wykonanie nw. zadań
  • Świnoujście. Refundacja podatku VAT odbiorców paliw gazowych w gospodarstw domowych
    1 lutego 2023
    Odbiorca paliw gazowych w gospodarstwie domowym wykorzystujący jako główne źródło ogrzewania urządzenie zasilane paliwami gazowymi może ubiegać się o
  • Co warto zobaczyć w lutym w Multikinie?
    1 lutego 2023
    Luty 2023 roku to wiele okazji, żeby odwiedzić Multikino! Zaczynając od walentynek, przez premiery horrorów oraz pierwszej produkcji Marvela, a kończąc
  • Aż 42% badanych jest przeciwko Strefom Czystego Transportu. Argumenty za i przeciw komentują eksperci autobaza.pl
    1 lutego 2023
    Kraków jako pierwszy oficjalnie ogłosił powstanie Strefy Czystego Transportu. Warszawa i Gliwice są na etapie konsultacji społecznych. Choć przykłady z
  • Uniknęli dwucyfrówki
    1 lutego 2023
    Flota – Prawobrzeże Świnoujście 9-0 (5-0) 1-0  Damian Staniszewski 8 minuta 2-0  Damian Staniszewski 11 minuta z karnego 3-0  Kostiantyn Karaman
  • Turbosprężarka – regeneracja i czyszczenie turbin
    1 lutego 2023
    Bosch Service Pawlik to działalność, która narodziła się z połączenia pasji do motoryzacji, precyzji, dokładności i bogatego doświadczenia zdobytego
  • Od dziś rodzice mogą składać wnioski o 500+ na kolejny okres świadczeniowy
    1 lutego 2023
    Od 1 lutego rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o przyznanie 500+ na kolejny okres świadczeniowy. Złożenie wniosku do końca kwietnia gwarantuje

Back to Top

Zgoda na nieodpłatne wykorzystanie herbu Świnoujścia na stronie internetowej www.tu.swinoujscie.pl oraz na materiałach promujących w/w stronę zgodnie z zasadami określonymi w księdze znaku. WPT-P.013.9.2016.
Zgoda wydana przez Prezydenta Miasta Świnoujście.

Sąd Okręgowy w Szczecinie I Wydział Cywilny Sekcja Rejestrowo-Egzekucyjna postanowieniem Sądu z dn. 16.09.2016 r. sygnatura akt I Ns Rej. „Pr” 49/16 wpisano do rejestru dzienników i czasopism tytuł tu.swinoujscie pod numerem rejestru 1023

Strona posiada Certyfikat Bezpieczeństwa SSL

https://tu.swinoujscie.pl/kontakt/

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Nasz Instagram

Nasz Twitter

Tweets by @tu_swinoujscie
Odwiedź nas też tu:
  • Świnoujście
  • Gryfice
  • Z kraju i regionu
  • Kontakt
  • Pogoda
  • Plan miasta
  • Ważne numery
  • Historia
© Tu Świnoujście | polityka prywatności
Obsługa: Dotflow.pl