Site icon Tu Świnoujście

Podwójna rocznica w Dywizjonie Okrętów Podwodnych

Podwójna rocznica w Dywizjonie Okrętów Podwodnych

Gospodarka Morska logoPodwójna rocznica w Dywizjonie Okrętów Podwodnych.

W najbliższych dniach przypadają rocznice utworzenia Dywizjonu Okrętów Podwodnych i pierwszego podniesienia bandery na okręcie ORP Orzeł. Z tej okazji w Porcie Wojennym Gdynia odbyły się uroczyste zbiórki.

Zgodnie z marynarską tradycją, punktualnie o godzinie 8:00 rano, z okazji przypadającej 29 kwietnia, 32. rocznicy podniesienia biało-czerwonej bandery na okręcie podwodnym ORP Orzeł odbyła się uroczysta zbiórka załogi.

W spotkaniu oprócz załogi uczestniczyli byli dowódcy ORP Orzeł oraz marynarze, którzy służyli na tym okręcie. Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się od podniesienia bandery i odczytaniu rozkazu okolicznościowego.

Bezpośrednio po uroczystościach na pokładzie ORP Orzeł miała miejsce kolejna zbiórka. Tym razem z okazji przypadającej w najbliższy poniedziałek (30 kwietnia) 86. rocznicy sformowania dywizjonu Okrętów Podwodnych.

Podczas uroczystości, w której uczestniczyły załogi okrętów podwodnych oraz sztab dywizjonu został odczytany rozkaz okolicznościowy dowódcy dywizjonu Okrętów Podwodnych, a także wręczone odznaczenia i wyróżnienia.

Okręt podwodny ORP Orzeł (typ KILO) został zbudowany w stoczni Sudomech w Leningradzie (obecnie Stocznia Nowej Admiralicji w Sankt Petersburgu w Rosji). Okręt ma konstrukcję dwukadłubową. Kadłub zewnętrzny jest pokryty specjalną powłoką typu „skóra delfina” wykonaną z tworzyw sztucznych oraz pomalowany specjalną czarną farbą.

W radykalny sposób zmniejsza to szanse wykrycia go przez obce stacje hydrolokacyjne i radarowe. Wyposażony jest w sześć dziobowych wyrzutni torped różnego typu. Może także stawiać miny morskie.

Okręt brał udział w międzynarodowych manewrach NATO – BALTIC PORPOISE, COOPERATIVE BANNERS, KEFTACEX, STRONG RESOLVE, JOINT MARITIME COURSE i BALTOPS, podczas których wielokrotnie wykonywał operacje osłony szlaków komunikacyjnych, atakowania okrętów nawodnych i podwodnych, był poszukiwany przez wielokrotnie większe siły nawodne i lotnictwo morskie.

Operował na Bałtyku, Morzu Północnym i Oceanie Atlantyckim. Okrętem dowodzi kmdr ppor. Maciej Bielak.

fot. kmdr ppor. Radosław Pioch

Źródło: http://www.gospodarkamorska.pl/

Exit mobile version