Świnoujście. Dziś podpisano umowę. Rusza przebudowa starej promenady.
Świnoujście. Dziś podpisano umowę. Rusza przebudowa starej promenady.
Promenada Zdrowia i przebudowa historycznej promenady – to dwie największe obecnie inwestycje w dzielnicy nadmorskiej prowadzone przez miasto.
Pierwsza ma zakończyć jeszcze w tym roku, a druga w pierwszej połowie przyszłego. Obie na powrót przybliżą dzielnicę nadmorską i deptaki do morza i plaży. Tak, jak to było przed wojną i krótko po niej.
Dziś w urzędzie prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz podpisał umowę z konsorcjum firm MCC i Molewski Włocławek/Chodecz na przebudowę dotychczasowej starej, tzw. historycznej promenady.
W ubiegłym tygodniu z tym samym wykonawcą Świnoujście podpisało umowę na budowę nowej Promenady Zdrowia.
Na obie inwestycje miasto otrzymało dofinansowanie 11 mln złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014 – 2020 Działanie 4.9. Rozwój zasobów endogenicznych. Stąd też obecność na dzisiejszym podpisaniu umowy Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza.
Promenada Zdrowia powstanie w pasie pomiędzy wydmami a historyczną promenadą. To miejsce jeszcze do niedawna było porośnięte różnego rodzaju samosiejkami, których nie było przed wojną i przez pierwsze lata po niej.
Wielu krytykowało, że wyrosłe przez te wszystkie lata samosiejki, odsunęły promenadę od plaży i morza, dodając, iż najlepszym rozwiązaniem jest powrót do poprzedniego stanu, a tym samym przywrócenie tej części dzielnicy nadmorskiej jej dawnego blasku. Teraz miasto realizuje to rozwiązanie. Z promenady znów będzie widok na plażę i morze.
– Jedni chwalą nasze działania, ale są też i tacy, którzy krytykują wycięcie tych samosiejek, krzewów oraz drzew – mówi prezydent Janusz Żmurkiewicz. – Wierzę jednak, że po zakończeniu inwestycji, to miejsce będzie ładniejsze, estetyczniejsze i będzie dobrze służyło mieszkańcom oraz gościom. Zieleni też tam nie zabraknie.
Miejsce niedawnych samosiejek i chaszczy zajmą bowiem szlachetne gatunki, które zostaną tam posadzone. Będą to graby, platany oraz sosny, brzozy, jarząby, kaliny, jaśminowce. W sumie 300 drzew i aż 14 tysięcy krzewów.
Nowo powstająca promenada (od ul. Powstańców Wielkopolskich do ul. Małachowskiego) będzie zawierała m.in. ciąg spacerowy, ścieżkę rolkową oraz ścieżkę rowerową. Całość przeplatana pasami zieleni. Dodatkowo przebudowane zostaną wejścia na plażę.
Promenada będzie oferowała liczne atrakcje przeznaczone dla różnorodnych użytkowników. Wśród elementów wyposażenia pojawiają się m.in. te przeznaczone do aktywnego spędzania czasu, takie jak: niewielkie trampoliny ziemne, urządzenia rekreacyjne równoważnie i mini siłownie zewnętrzne, gra interaktywna, zamgławiacze.
Będą także elementy skierowane do osób będących biernymi współuczestnikami aktywnego wypoczynku: tunele z wisterii, stoliki szachowe, fontanna, podest gastronomiczny.
Z kolei przebudowa historycznej promenady swoim zasięgiem obejmuje pas od ulicy Małachowskiego do Powstańców Śląskich. Ciekawostką będą tężnie, oryginalny wodny zegar słoneczny, ale także świetlne ringi, zacieniacze i topiary nazywane inaczej rzeźbami z roślin.
Do tego oczywiście inne elementy małej infrastruktury, jak ławki, stojaki na rowery, oświetlenie, kosze na śmieci.
Koszt budowy Promenady Zdrowia to 20,7 mln złotych, z czego 3,5 mln złotych do dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego.
Przebudowa promenady historycznej ma zamknąć się kwotą 18, 1 mln złotych, w tym dofinansowanie z funduszy unijnych to 7,2 mln złotych. I wreszcie budowa sięgaczy plażowych – wejść na plażę od strony ulic Prusa,Gierczak i Małachowskiego będzie kosztowała 5,6 mln złotych.
– Pierwotne szacowaliśmy niższe kwoty obu inwestycji – wyjaśnia prezydent Janusz Żmurkiewicz. – Niestety, w ciągu ostatnich miesięcy drastycznie wręcz wzrosły w branży budowlanej. Zarówno jeśli chodzi o materiały, jak i pracowników. Najlepiej wiedzą to inwestorzy i ci, którzy budują.
Świnoujście dostało pieniądze na obwodnicę. Niemal 4,5 mln złotych dofinansowania ze środków unijnych otrzymało Świnoujście na budowę obwodnicy wschodniej.
Będzie to bezpośrednie, szybkie połączenie z ogólnodostępnej przeprawy promowej „Karsibór” (a w przyszłości tunelu) do centrum miasta, jako alternatywne w stosunku do już dziś przeciążonej ruchem ulicy Grunwaldzką. Cały koszt budowy to 11,6 mln złotych. Obwodnica ma być gotowa do początku 2020 roku.
Dziś w świnoujskim urzędzie miasta Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz przekazał Prezydentowi Świnoujścia Januszowi Żmurkiewiczowi umowę na dofinansowanie tej ważnej dla miasta inwestycji drogowej.
– Inwestowanie zarówno w infrastrukturę publiczną, jak i prywatną musi być zrównoważone. Jeśli są inwestycje prywatne, samorząd również inwestuje w przestrzeń publiczną, to jednocześnie musi to samo robić jeśli chodzi ciągi komunikacyjne. To są naczynia połączone.
Cieszę się że władze Świnoujścia to doceniają i tak właśnie robią – mówił w Świnoujściu marszałek Olgierd Geblewicz. – Z jednej strony budują nowe promenady, miejsce do wypoczynku i rekreacji, a z drugiej myślą o sprawnych i szybkich do nich dojazdach.
Projekt obejmuje rozbudowę istniejącego odcinka ulicy Steyera, od ulicy Karsiborskiej (droga krajowa nr 93) do ul. Daszyńskiego. Tym samym powstanie nowe, bezpośrednie połączenie drogowe od przeprawy promowej (ulica Karsiborskiej) do Wybrzeża Władysława IV, czyli centrum miasta.
– Połączenie to będzie funkcjonowało niezależnie od rodzaju przeprawy przez Świnę – mówi prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. – Czy będzie to przeprawa promowa, jak teraz, czy też w za kilka lat połączenie tunelem pod Świną.
Nowa ulica Steyera będzie miała także duże znaczenie dla obronności kraju, gdyż umożliwi sprawne połączenie z drogą krajową nr 93 Bazy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.
Obwodnica wschodnia będzie również połączeniem dróg miejskich z terenami inwestycyjnymi Miasta w pobliżu basenu Mulnik oraz nabrzeżami 87 i 91, wybudowanymi w ramach pogłębiania toru wodnego Szczecin – Świnoujście.
BIK UM Świnoujście
Tekst i zdjęcia BIK UM Świnoujście
Rzecznik Prezydenta Świnoujścia