Świnoujście. Oszustwa „na policjanta” – seniorze uważaj!
Świnoujście. Oszustwa „na policjanta” – seniorze uważaj!
Mimo licznych apeli i opisywanych ku przestrodze przykładów osób pokrzywdzonych przez oszustów działających metodą „na policjanta”, nadal zdarzają się sytuacje, w których seniorzy tracą oszczędności życia.
Wczoraj 85- letnia szczecinianka przekazała oszustom 25 tysięcy złotych.
Świadomość seniorów województwa zachodniopomorskiego dotyczących oszustów wyłudzających za pomocą różnych metod pieniędzy od starszych osób jest coraz większa. Seniorzy są czujni i w porę orientują się, że dzwoniąca do nich osoba nie jest tą, za którą się podaje.
Jednak mimo nieustannych apeli Policji o rozwagę i ograniczone zaufanie zdarzają się sytuację, kiedy starsi ludzie przekazują pieniądze oszustom. Wczoraj w godzinach popołudniowych na terenie Szczecina doszło do takiego zdarzenia.
Do 85-letniej kobiety zadzwonił na telefon stacjonarny mężczyzna, podający się za policjanta i poinformował seniorkę, że może zostać okradziona. Polecił jej aby zabrała z domu wszystkie oszczędności i wybrała gotówkę z banku, ponieważ jej konto jest zagrożone atakiem hakerów.
Rozmówca kontaktował się z 85- latką przez telefon komórkowy. Nieświadoma podstępu szczecinianka, na jednej z ulic miasta przekazała kopertę z pieniędzmi nieznanemu mężczyźnie.
Mężczyzna podający się za policjanta instruował ją po kolei, jak ma postępować i komu przekazać gotówkę. W ten sposób seniorka straciła 25 tysięcy złotych.
Po raz kolejny apelujemy o rozwagę i ograniczone zaufanie.
Informujemy, iż policjanci nigdy nie zwracają się z prośbą o wpłacenie pieniędzy. Nie zwracają się też do osób postronnych o pomoc w celu planowanego zatrzymana przestępcy – oszustwa.
Jeżeli tylko mamy do czynienia z taką prośbą, telefoniczną czy w kontakcie osobistym, możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z oszustem.
W takim przypadku natychmiast kontaktujmy się z Policją.
Policjanci przypominają:
- zawsze kierujmy się zasadą ” ograniczonego zaufania”,
- pamiętajmy, aby zawsze o swoich podejrzeniach powiadomić Policję,
- ostrzegajmy seniorów i mówmy im, co należy robić w takich sytuacjach,
- zaś przy próbie podszywania się pod funkcjonariuszy – natychmiast należy skontaktować się z najbliższą jednostką policji,
- pamiętajmy, że policjanci nigdy nie proszą o branie kredytów w ramach pomocy w działaniach operacyjnych !
- Żaden funkcjonariusz nie może też żądać ani przyjmować pieniędzy za prowadzoną sprawę.
- zawsze upewnijmy się, że w prawidłowy sposób rozłączyliśmy rozmowę z naszym rzekomym krewnym, który potrzebuje pomocy. Dopiero jak będziemy pewni, że rozmowa jest całkowicie zakończona a w słuchawce słychać poprawny sygnał rozłączenia ( najlepiej odczekać jeszcze dla bezpieczeństwa 2- 3 minuty) i dopiero wtedy można wybrać kolejny numer np. na Policję.
asp. szt. Beata Olszewska
oficer prasowy KMP w Świnoujściu