Wrak słynnego krążownika liniowego znaleziony?
Jak twierdzą japońscy badacze – znaleziono wrak pancernika Hiei. Został on został poważnie uszkodzony w listopadzie 1942 roku, podczas starcia z amerykańską marynarką wojenną na Dalekim Wschodzie.
Hiei był japońskim okrętem klasy krążownik liniowy, od 1940 klasyfikowany jako szybki pancernik, należący do typu Kongō, w służbie podczas I i II wojny światowej. Zatopiony został po I bitwie pod Guadalcanalem 13 listopada 1942. Jego nazwa pochodzi od góry usytuowanej na północny wschód od Kioto, gdzie znajdują się grobowce władców japońskich.
Jak poinformował „The Telegraph”, japońska grupa badawcza użyła sonaru do mapowania dna morskiego wokół Solomonów i zidentyfikowała pewne anomalie. Pod koniec listopada odkryto nieznany wcześniej wrak około 7 mil na północ od Guadalcanal. Badacze są przekonani, że jest to wrak słynnego pancernika Hiei.
Wrak znajduje się na głębokości około 400m i jest częściowo pokryty piaskiem i gruzem. Jak wynika ze zdjęć wykonanych przy użyciu sonaru – statek ma ok. 490 stóp długości, 130 szerokości i 16 wysokości. Druga część okrętu znajduje się na mniejszej głębokości i ma ok. 100 stóp długości i 26 szerokości.
Hiei został zaprojektowany przez George’a Thurstona jako drugi z czterech krążowników klasy Kongo w japońskiej marynarce wojennej. Był jednocześnie jednym z najlepiej uzbrojonych okrętów wojennych na świecie.
Został powołany do służby w 1937 roku. Przeszedł pełną rekonstrukcję, aby ulepszyć go do klasy pancernika. Modyfikacje obejmowały katapulty do jednostek pływających i ulepszoną elektrykę, aby umożliwić statkowi nadążanie za nowocześniejszymi jednostkami w japońskiej flocie.
Hiei eskortował japońskie lotniskowce, które przeprowadziły atak na Pearl Harbor 7 grudnia 1941 r., uczestniczył też w bitwie pod Midway w czerwcu 1942 r.
10 listopada 1942 „Hiei” wraz z „Kirishimą” wypłynął z Shortland w misję bombardowania lotniska amerykańskiego na Guadalcanalu, w wyniku czego doszło do bitwy pod Guadalcanalem z amerykańskimi okrętami, z 12 na 13 listopada 1942. „Hiei” był okrętem flagowym dowódcy japońskiego zespołu, wiceadmirała Hiroaki Abe.
W toku nocnej bitwy na małe odległości, „Hiei” przyczynił się do zatopienia krążownika USS „Atlanta” i kilku niszczycieli amerykańskich oraz uszkodził kilka dalszych okrętów, lecz został też sam uszkodzony artylerią amerykańskich ciężkich krążowników USS „San Francisco” i „Portland”, lekkich krążowników i niszczycieli, otrzymując około 28-38 trafień pociskami 203 mm i 70-74 pociskami 127 mm z małej odległości.
Wprawdzie nie zagroziły one pływalności ani ruchowi okrętu, nie przebijając pancerza, lecz wywołały liczne pożary w nadbudówkach, a przede wszystkim spowodowały utratę sterowności na skutek zalania pomieszczenia maszyny sterowej na rufie.
Około godz. 2 wiceadmirał Abe wycofał „Hiei” z bitwy. 13 listopada 1942 w dzień „Hiei” znajdował się kilka mil morskich na północny zachód od wysepki Savo, a jego załoga walczyła o usunięcie uszkodzeń i wycofanie okrętu, lecz wysiłki te były utrudnione z powodu zacięcia się steru na prawo i cyrkulacji okrętu.
Wiceadmirał Abe przeniósł swój sztab na niszczyciel „Yukikaze”, lecz dowódca „Hiei” sprzeciwił się rozkazowi osadzenia pancernika na brzegu Guadalcanalu.
Z nadejściem dnia plany uratowania okrętu zostały udaremnione przez liczne ataki amerykańskich samolotów torpedowych i bombowych z Guadalcanalu i lotniskowca USS „Enterprise” oraz bombowców B-17 z Espiritu Santo, które poważnie uszkodziły „Hiei” kilkoma bombami i 4 torpedami.
Wobec dalszych uszkodzeń i niemożności ewakuacji „Hiei”, około godz. 18 wiceadmirał Abe rozkazał opuścić okręt i zatopić go.
Mimo odwołania rozkazu zatopienia okrętu o 18.38 przez samego admirała Yamamoto, w zamiarze odciągania przez niego uwagi Amerykanów, „Hiei” prawdopodobnie zdążył zostać uprzednio dobity torpedami przez japoński niszczyciel „Shigure”, po czym po pewnym czasie zatonął w okolicach pozycji 09°S, 159°E (dokładna pozycja jest nieznana).
Zginęło 188 członków załogi, reszta została uratowana przez niszczyciele.
fot. wikipedia.org
Źródło: http://www.gospodarkamorska.pl/