Tablica upamiętniająca podróż Kościuszki do Ameryki dopłynęła na Martynikę
Tablica upamiętniająca podróż Kościuszki do Ameryki dopłynęła na Martynikę.
Do wybrzeży Martyniki dopłynęła tablica upamiętniająca podróż Tadeusza Kościuszki do Ameryki. Na francuską wyspę przywiózł ją ze Szczecina żaglowiec Fryderyk Chopin. W lecie 1776 roku Tadeusz Kościuszko ocalał z katastrofy morskiej u brzegu Martyniki, co upamiętnia tablica.
Polski żaglowiec z 50-osobową załogą, dowodzoną przez kapitana Bartłomieja Skwarę, wypłynął pierwszego października z portu w Szczecinie. Na Martynikę – departament zamorski Francji, polska załoga „Fryderyka Chopina” dotarła 19 lutego.
„Po dotarciu na wyspę, całą sprawą okolicznościowej tablicy zainteresował się polski misjonarz, mieszkający na Martynice i pełniący posługę duszpasterską w parafii Nativite de la Sainte Vierge (Narodzin Najświętszej Dziewicy) w Ducos – ks. Jan Mielewski. Zadeklarował on, że oficjalnie odbierze tablicę, biorąc ją w depozyt. Jeżeli nie znajdzie się dla niej żadne inne godniejsze miejsce, to ksiądz umieści ją w murze miejscowej misji katolickiej” – poinformował PAP wiceprezes Fundacji im. Tadeusza Kościuszki – inicjatora przedsięwzięcia, Robert Springwald.
Replika tablicy została odsłonięta na Kopcu Kościuszki w Krakowie w marcu 2017 roku – w ramach obchodów Roku Tadeusza Kościuszki, ustanowionego przez Sejm z okazji 200-lecia jego śmierci.
Fundatorem tablicy jest prezes Fundacji im. T. Kościuszki w Krakowie – kpt. Tomasz Otrębski.
Tablica upamiętnia dramatyczną podróż Tadeusza Kościuszki do Ameryki w czerwcu 1776 roku. Statek, którym Kościuszko wypłynął z Francji, rozbił się w okolicach Małych Antyli. Naczelnik ocalał i zdołał dopłynąć do wybrzeży Martyniki, gdzie spędził miesiąc, zanim ponownie wyruszył do Ameryki.
Umieszczony na niej napis w dwóch językach – polskim i francuskim, brzmi: „Bohater Polski i USA, honorowy obywatel Francji, szczęśliwie ocalony z katastrofy morskiej, przebywał w lipcu 1776 roku na gościnnej Martynice i stąd odpłynął do Ameryki, by walczyć o niepodległość Stanów Zjednoczonych”.
fot. pl.wikipedia.org/Zbigniew Bosek – donated by author
Źródło: http://www.gospodarkamorska.pl/