Ogrom zgłoszeń do Nagród Żeglarskich
Ogrom zgłoszeń do Nagród Żeglarskich.
Kapituła Nagród i Prezydent Miasta będą mieli w kim wybierać… Niespełna setka zgłoszeń kandydatów do uhonorowania Międzynarodowymi Nagrodami Żeglarskimi Szczecina wpłynęła do organizatorów konkursu.
Osoby i instytucje do wyróżnień w poszczególnych kategoriach zgłaszali mieszkańcy Szczecina, województwa zachodniopomorskiego i Pomorza Przedniego, a w przypadku Nagrody imienia kapitana Ludomira Mączki także mieszkańcy całej Polski.
Do zgłaszania kandydatów uprawnieni byli także członkowie kapituły nagród oraz instytucje publiczne, związki, stowarzyszenia, fundacje, organizacje i kluby żeglarskie.
W terminie od 10 stycznia do 15 lutego do spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia, która odpowiadała za proces naboru wniosków, wpłynęło aż… 91 zgłoszeń.
To prawie dokładnie tyle samo, ile w roku ubiegłym. Najwięcej, bo aż 16 kandydatur złożono w najważniejszej kategorii – Nagrodzie im. kapitana Ludomira Mączki.
Laureatem tego prestiżowego wyróżnienia zostanie osoba (lub osoby) z terytorium Polski, Pomorza Przedniego lub polonijny, który poszczycić się może nieprzeciętnymi osiągnięciami żeglarskimi lub dokonaniami związanymi z kulturą morską.
Nagroda przyznana może być także za całokształt działalności w dziedzinie żeglarstwa. Laureat otrzyma statuetkę LUDOMIRA, 10 tys. zł, a jego imię i nazwisko pojawi się na pamiątkowej tablicy w szczecińskiej Alei Żeglarzy.
Niewiele mniej zgłoszeń (bo aż 13) wpłynęło do Nagrody Specjalnej przyznawanej osobie, organizacji lub instytucji za działalność związaną z żeglarstwem, wodą lub marynistyką. Pozostałe kategorie cieszyły się niewiele mniejszym zainteresowaniem zgłaszających. W każdej z nich liczba kandydatów waha się od 4 do 12.
Spośród wszystkich zgłoszeń kapituła wyłoni teraz nominowanych do otrzymania nagród i swoją rekomendację przekaże Prezydentowi Miasta, który następnie zdecyduje o przyznaniu wyróżnień.
Lista nominowanych zostanie opublikowana na stronie internetowej www.nagrodyzeglarskie.szczecin.pl w pierwszej połowie marca.
Zwycięzców poznamy zaś podczas uroczystej Gali Żeglarskiej, która odbędzie się 24 marca w Starej Rzeźni na Łasztowni.
Ustanowienie Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina stanowi podkreślenie charakteru stolicy Pomorza Zachodniego jako miasta związanego z wodą, żeglarstwem i gospodarką morską, co znajduje swoje odzwierciedlenie w strategii marki Szczecin Floating Garden 2050.
Ogrom zgłoszeń do Nagród Żeglarskich
Tomasz Owsik-Kozłowski
Rzecznik Prasowy Miasta ds. żeglarstwa i turystyki